Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada Yalan Haberlere Karşı “Etiketleme” Savaşı Başladı
Guru
0

Günümüzde insanlar sosyal medyayı kişisel ve özel hayatlarına dair paylaşımlarda bulunmak, hobi amaçlı çeşitli topluluklara katılmak, flörtleşme, arkadaşları ile iletişim içinde kalmak ve en önemlisi politik, ekonomik ve ulusal haber almak için kullanıyorlar. Bu amaçlarla sosyal medyanın kullanımı artık hayatımıza daha da nüfuz etti ve bir alışkanlık haline geldi. İnsanlar artık mobil cihazların sayesinde her an, her yerde istedikleri gibi sosyal medyayı kullanabilme imkanına sahip. Bu da sosyal medyanın gücünü ve kullanılabilirliğini ve ulaşılabilirliğini arttırıyor. Bu durumda da haberlerin artık sosyal medya üzerinden takip edilmesi kaçınılmaz oluyor. Sosyal medya kullanıcıları haberlerin doğruluğunu araştırmadan inanıp paylaşımda bulunuyorlar. Fakat, Facebook artık yalan haberleri etiketleme yöntemi ile yayılmalarını engellemenin peşine düştü.

Yeni Haber Kanalı “Sosyal Medya”

Sosyal medyanın kullanım amaçlarından bir tanesi de haber alma ihtiyacıdır. İnsanlar artık haberleri televizyon ve ya radyodan değil de sosyal medyadan takip ediyorlar. Bu konuda da Facebook ve Twitter ilk iki sırada yer alıyor. Başta da dediğim gibi insanlar artık daha mobilize bir şekilde paylaşım yapabiliyorlar ve haber ulaştırmada da yeri geldiği zaman en hızlı ve sıcak bir şekilde ilk haber kaynağı olabiliyorlar. Bununla beraber haberler her zaman doğru içeriği taşımayıp, gerek manipülasyon amacı ile olsun gerekse de insanları aldatmak için üretilmeye ve yayılmaya başladı. araştırmalara göre ise de bu yalan haberlere sosyal medya kullanıcıların %75’i inanıyor. Bu durum uzun süredir hiç bir önlem alınmaksızın devam ediyor. Son olarak, Trump’ın kazandığı Amerikan seçimlerinde Facebook yalan haberler yüzünden seçimi manipüle etmekle suçlanarak itham altında kaldı. Bu yüzden Google ile birlikte sosyal medyada yayılan yalan haberlere karşı savaş başlattı.

etiket, kullanıcı, soru işareti

 

Yalan Haberleri Etiketleme Dönemi Başlıyor

Sosyal medyada yalan haberlere karşı Facebook, Poynter Network ile işbirliği sağlayarak sahte haberlere karşı işaretleme ve raporlama hizmetini başlattı. Bununla beraber Google’da News Lab adlı birimini devreye sokarak yalan yanıltıcı ve yalan haberlere karşı mücadele içine girmiştir. Bu iki dev kuruluş imece usulü ile kitle-kaynak yöntemi ile yalan haberlere etiket koyup yayılımın önüne geçmeyi hedefliyorlar.

Yalan Haberleri Etiketlemek Nasıl Olacak

Oxford Dictionaries’in bu yıl ortaya koyduğu “post-truth” kelimesi ile yalan haberlerin egemen olduğu dünyada yeni bir akım başlatarak doğru haberin önemine vurguda bulunuyor. Sosyal medya kullanıcıları, yalan haberlerin yanıltıcı eylemlere dönüşme potansiyelinin gerçekliğini farkında olmasından ötürü rahatsızlar. Bu yüzden de  Facebook, kullanıcılarına yalan olduğunu düşündükleri haberlere etiket koymalarını sağlayarak, kullanıcılarından gelecek bilgileri analiz edecek ve o haberi analiz altına alacak. Etiketlenmiş olan haber ile ilgili yeterince sayıda raporlama gelirse bu sefer o habere 3. kişiler tarafından “tartışmalı etiketi” konacak. Böylece o etiket o paylaşımda her zaman durmuş olacak ve yeni paylaşımda da silinmeyecek. Böylece insanlarda da o gönderiyi paylaşım kararını etkileyecek bir faktör olacak. Facebook’da da böyle etiket ile damgalanmış bir gönderi etkileşime girmediği sürece de yayılma oranı azalacaktır. Dahası, etiketlenen o haber hakkında Facebook İnceleme yaptıktan sonra haberin yalan olduğunu doğruladığı takdirde o haberi yayından da kaldıracak. Facebook bu uygulamayı ilk olarak yaklaşan Almanya Seçimlerinde 36 milyon Alman kullanıcılarına sunmayı planlıyor. Böylece yalan haberlerin cirit attığı bir dönem olan politik seçimlerde de Alman kullanıcılarına doğru bir şekilde haberleri ulaştırmak istiyor.

Facebook, Yalan haber, Zuckerberg

Dip Not: Zuckerberg ısrarla üstünde durarak Facebook’un bir medya ve ya haber kanalı olmadığının üzerinde ısrarla duruyor. Fakat tüketici davranışlarına bakacak olursak çeşitli toplumsal olaylar karşısında kullanıcılar Facebook’u bir haber kanalı gibi görüp kullanıyorlar. Bunun neticesinde de herhangi bir yalan haberde Facebook itham altında kalabiliyor. İşte bu yüzdendir ki Zuckerberg her ne kadar bu konuda sözünden geri dönmese de, yalan haber etiketi ile üzerindeki baskıyı atmak istiyor.

Etiketleme Yöntemi Hakkında Handikap

Bu konudaki tek akla gelen soru da şu oluyor; Yalan haberin kalıcı olarak işaretlenmeden önceki erişim sayısı ve yaratacağı etkiler. Facebook, yalan olan haberi hemen ortadan kaldıracak bir yönteme sahip olmadığını söylüyor. Bu yüzden yalan olduğu varsayılan haber ancak kullanıcılardan gelecek raporlamaya göre etiketlenebilecek. Bu etiketleme sürecinde geçen zaman diliminde de oluşacak bilgi kirliliğini engellemenin maalesef hızlı bir yöntemi olduğu gözükmüyor. Bu handikap doğrultusunda da yalan olan haber başlangıçta hızlı bir şekilde yayılabilir ta ki etiketlenme gerçekleşene kadar.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
100%
Yazar Hakkında
Ozan Arikan
Pazarlama Uzmanı / Awfully Digital Nosy

Bir Cevap Yazın