Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada “Viral Seeding” Nasıl Yapılmalı
0

Şunu öncelikle söylemeliyim ki Seeding bir viral değil, bir pazarlama taktiğidir. Sosyal medya mecralarında yayılmayı hedefliyorsanız Seeding taktiğini uygularsınız. Çeşitli ve popüler olmuş blogları, sayfaları ve ya Youtuberları kullanarak yayılmayı, viralleşmeyi ve etkileşim almayı elde edebilirsiniz. Tabi bunun için doğru bir pazarlama stratejiniz olmalı.


Bu konuda ki başarılı örneklerden birisini de Nusret gerçekleştirmiştir. Sadece Türkiye sınırları içinde değil yurtdışında bile çeşitli fenomen haline gelmiş sayfalarda Seeding taktiğini kullanarak çeşitli statülerde olan farklı bir çok sosyal medya kullanıcılarına erişmiştir.

Viral Seeding’in Önemi

Sosyal medya kullanıcılarının mobilize olmaları ile birlikte, sosyal medya mecralarına erişimleri de kolaylaştı. Kullanıcıların sosyal medya mecraların erişimi kolaylaştı da, aynı oranda markaların hedef  kitlelerine sosyal medya üzerinden erişimi kolaylaştı mı peki? Bir nebze de olsa evet.  Doğru strateji ve targeting ile markalar istediği zaman istedikleri yerde sosyal medya mecraları üzerinden hedef kullanıcılarına kolaylıkla erişebiliyorlar artık. Burada Seeding de önemli bir rol almaktadır. Son gelişmelere bakacak olursak, Youtube, 90 saniye üzerindeki videolara reklam koyacağını açıklarken, Facebook ise TV özelliğini siteye ekleyerek insanları daha çok Facebook üzerinden daha çok video izlemeye ve paylaşmaya teşvik ediyor. Bunun yanı sıra Twitter ve Instagram canlı yayın özellikleri ile insanların artık canlı bir şekilde takipçilerine ulaşma imkanları oluştu. Bütün bu gelişmeler bize gösteriyor ki sosyal medyada fenomen olmuş kullanıcılar kendi sayfalarına eskisinden daha da kapsamlı bir şekilde reklam alabilecekler. Ayrıca fenomen sayfalara vereceğiniz reklamlarda kaliteli ve etkileşim yaratabilecek bir içerik yaratabilirseniz, viralleşmeniz de kaçınılmaz olacaktır.

Viral seeding, Tablo, Sosyal medya, Seeding

Viral Seeding Nasıl Yapılmalı

Sosyal medyada seeding çok dikkatlice planlanmış bir pazarlama stratejisi ile yapılmalı. Markanızının ulaşmaya çalıştığı hedef kitleyi belirleyip, o hedef kitlenin hangi fenomen sayfaları, insanları takip ettiklerini tespit etmelisiniz. Ayrıca bu fenomen sayfaların organik kullanıcı sayılarının ne kadar olduğunu ve paylaşımınızın hangi yüzde ile organik geri dönüşüm alacağını iyi hesaplamanız lazım. Henüz bitmedi, seeding ile reklamı kesinlikle karıştırmamanız lazım. Seeding yaparken içeriğiniz reklam kokmamalı. unutmayın kullanıcılar, tüketiciler reklam kokan paylaşımlara kesinlikle negatif bir dönüş vermekte ve o paylaşımları paylaşmamakta. Halbuki seeding yapmamızdaki amaç paylaşımı ve etkileşimi arttırarak viralleşmektir. Bütün bu kurallar başarı ile gerçekleştiği takdirde belirli bir paylaşımdan sonra SEO devreye girecek ve viralleşmek artık çok daha kolay olacak. Çünkü arama motorları her geçen gün sosyal mecralardaki paylaşımlara göre arama sonuçlarını belirliyor. Kısaca söylemek gerekirse, sosyal medyada ne kadar çok konuşulursanız o kadar çok ön sıralarda yer alıyorsunuz.

Bu yazıyı özetlemek gerekirse, Viral bir seeding yaratmak için yapmanız gereken

  • Hedef kitleyi belirlemek
  • Hedef kitlenin takip ettiği ve seeding yapacağımız sayfaları, fenomenleri, blogları belirlemek
  • Seeding yapacağımız mecranın organik takipçi sayılarını ve organik geri dönüşüm oranını hesaplamak
  • Süreklilik önemli seeding devamlılık ister, istikrar ister. Böylece SEO bizi ön plana çıkarır.

Bütün bu adımları doğru şekilde takip edersek sosyal medyada Nusret’in yapabildiği gibi insanlara uzun bir süre markamızdan söz ettirebiliriz.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ozan Arikan
Pazarlama Uzmanı / Awfully Digital Nosy

Bir Cevap Yazın