Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada Video İçerikleri
0

Sosyal Medyada Video İçerikleri

Yazar:  Selen Derici16 Kasım 2016

Sosyal Medyada video içeriklerinin, markaların değer önerisini iletmesi, etkileşim sağlanması ve dönüşüm oranının arttırılması açısından çok büyük önem taşıdığı bir dönemdeyiz. İstatistikler, videonun bu öneminin artmaya devam edeceğini gösteriyor. Bu nedenle doğru kanallarda doğru içeriklerin paylaşılması gerekiyor. Bu yazıda kısaca, Facebook, Instagram ve Youtubeda ne tür videolar paylaşılması gerektiği ele alınıyor.

Sosyal Medyada Video İçerikleri

Sosyal Medyada video içerikli gönderilerin önemi günden güne artıyor. Örneğin Facebook’ta 2015 Nisan’da günde ortalama 4 milyar video izlenirken, bu sayı 2015 Kasım’da 8 milyarı buldu.  Aynı zamanda, video içerikli gönderiler fotoğraf içerikli gönderilere göre %135 daha fazla organik erişim sağlıyor ve etkileşimi önemli ölçüde arttırıyor. Bu nedenle online pazarlamacıların %87‘si video içeriği kullanıyor.

Farklı Kanallarda Farklı Videolar Kullanılmalı

Video içeriklerini hazırlarken kullanıcıların farklı kanallarda farklı davranışları olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Böylece izlenmeyi arttırmak için video, farklı kanallar için doğru şekilde düzenlenebilir. Örneğin Facebook ve Instagram kullanıcıları videoları ses olmadan izliyorken Youtube kullanıcıları sesli ve daha uzun süreli videolar izliyorlar. Bunun yanında video yükleyebilmek için her kanalın farklı boyut ölçüleri bulunuyor.

Facebook’ta Video İçeriği

Facebook kullanıcılarına video içerikleri, kullanıcının bir sayfayı beğenmesi ya da videonun arkadaşı olan bir kullanıcı tarafından paylaşılması sonucunda, haber sayfasından organik olarak ulaşabiliyor. Diğer bir seçenek ise reklam verilmiş gönderilerin haber sayfasında çıkması. Facebook’ta kullanıcıların videoyu izlemesini sağlamak için yalnızca 1 saniyeniz mevcut. Facebooktaki videoların %85’i sessiz izleniyor. Kullanıcıların dikkatini çekmek adına videolarda ekran metni kullanılabilir.

Facebook’a en fazla 120 dakika uzunluğunda, 4 GB boyutunda ve 30 FPS çerçeve hızında video yüklenebiliyor. Fakat kullanıcılar uzunluğu 30 saniyeye kadar olan kısa videolar izlemeyi tercih ediyorlar. Tavsiye edilen maksimum çözünürlük ise 1280×720. Facebook, yüklenilen videolarda çoğu en-boy oranını kabul ediyor olsa da kullanıcıların yarısından fazlası mobil kullanıcı oldukları için kare videoların izlenme oranı daha fazla.

facebook-video

Instagram’da Video İçeriği

Videoların haber sayfasında çıkması ve sessiz izlenmesi açısından Instagram Facebook’a benziyor. Bu nedenle Facebook’ta olduğu gibi Instagram’da da kullanıcıların dikkatini çekmek oldukça zor. Instagram’ın birincil platformu mobil olduğu için videoların yakın çekimde olması tavsiye ediliyor. Instagram’a video yükleme koşulları Facebooktakiyle hemen hemen aynı. En büyük fark, Instagram’a yüklenen videonun maksimum 60 saniye uzunluğunda olabilmesi.

İnstagram Video

Youtube’da Video İçeriği

Kullanıcıların çoğunlukla Youtube’da arama yapmalarının amacı “Nasıl yapılır?”’larla ilgili videolar bulmak. Bu nedenle, yayınlanan videoların bu konsepte uygun olması izlenmeyi arttırıyor. İzleyicilerin videoyu izlemeye devam etmesini sağlamak için bir kaç saniyeniz var. İlk saniyelerde video içeriğinin kısaca anlatılması izlenmeyi arttırabiliyor. Kullanıcıları sıkmamak adına, hazırlanan videoların çok uzun olmaması tavsiye ediliyor. Her Youtube hesabı kullanıcısı 15 dakika uzunluğuna kadar, onaylı kullanıcılar ise daha uzun videolar paylaşabiliyorlar. Youtube video yükleme koşulları çok esnek. 128 GB boyutuna kadar (normal bir video boyutu 1 GB) her video dosyası Youtube’a yüklenebiliyor. En uygun en-boy oranı 16:9 olsa da neredeyse her oranda video yüklemesi yapılabiliyor.

Youtube Video

Selen Derici

Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Selen Derici (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
67%
Güzel
33%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selen Derici
Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın