Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada Şirketler Olmak Zorunda mı?
0

Sosyal medyada şirketler hesap açmak ve iyi bir hesap yönetimi yapmak zorunda mı? Aslıda evet. Peki, şirketler için sosyal medya neden bu kadar önemli? İşte cevapları…

Kendinizi Tanıtmanın En Ucuz Yolu

sosyal medyada kendinizi tanıtın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her şirketin temel kuruluş amacı kar etmektir diye düşünürsek, bu amaçlarına ulaşmak için bir hizmet ya da ürün satarlar. Aslında sosyal medyayı kullanmak da şirketler için aynı hedefe ulaşmak yolunda bir araçtır. Ancak şirketler gerçekleştirecekleri her faaliyeti maliyet odaklı değerlendirir. Hiçbir şirket sonucunda kendine yine kazanç sağlamayacak bir yatırıma evet demez.

Kimsenin tanımadığı bir şirketin ürün ya da hizmetlerinin ne kadar talep göreceğini tahmin edersiniz; hiç, belki bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar… Kendinizi tanıtmak, ürün ve hizmetlerinizden geniş kitlelere bahsetmek, kısacası kendi reklamınızı yapmanın da en az maliyetli yolu sosyal meydadan geçer. İşte sosyal medyada şirketler için görmezden gelinmeyecek bir sebep: Maliyet.

Hedef Kitle ile Birebir Hızlı İletişim

sosyal medya hedef kitle iletişim

Sosyal medyada şirketler, mevcut ve potansiyel müşterileriyle hızlı bir şekilde iletişime geçebilirler. Sosyal ağ iletişimini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilen bir firma;

  • Ürün ve hizmetleri hakkında sorular sorabilir, gerekli iyileştirme ve geliştirmeler için feedback toplayabilir.
  • Firma ya da sattıkları hakkında şikayet ve önerileri hızlıca alabilir.
  • Yeni bir ürün ya da hizmetini anında duyurabilir.
  • Etkinlikler, kampanyalar, yeni şubeler, verimli ortaklıklar… hepsi birkaç dakika için binlerce kişiye haber verilebilir.

 

Güven Yaratın

sosyal medya güven

Sosyal medya bugün oldukça yaygınlaşmış olmasına rağmen her geçen gün yeniliklerine dha fazlasını eklemeye devam ediyor. Siz artık her şey yapıldı diye düşünürken bile bir yeni inovatif fikir daha sosyal medyada yerini alıyor. Bugün Facebook’ta sayfası, Twitter’da hesabı olmayan, Instagram’da günaydın, iyi haftasonları, mutlu yıllar demeyen, yeni iş arkadaşlarını LinkedIn’de aramayan şirkete gerçekten var gözüyle bakmak pek mümkün değil gibi. Elbette sosyal medya bunlarla sınırlı değil, ancak en azından bunları herkesin yaptığı gibi yapıp “Ben de buradayım!” diyebilmek önemli. Sizi sosyal medyada göremeyen biri, saklamak istediğiniz bir şeyle olduğu konusunda tereddüte düşebilir. Sizden satın alacağı ürün ya da hizmet konusunda olası bir sıkıntı yaşadığında, sosyal medyada var olmayışınız, potansiyel müşterinizin karşısında muhatap bulamayacağı düşüncesine kapılmasına sebep olabilir.

Çalışma Arkadaşlarınızı Kolayca Bulun

sosyal medyada şirketler işe alım

 

Zaman zaman yeni işe alımlar yapmak isteyebilirsiniz. Siz her ne kadar kariyer sitelerine onlarca para döküp, ince eleyip sık dokuyarak hazırladığınız kriter metinlerini yayınlayıp iş ilanlarını duyursanız da, ilanınıza başvuracak olan kişi sizi önce sosyal medyada araştıracaktır. Sosyal medyadaki varlığınız ne kadar eğlenceli, ilgi çekici, yaratıcı ve kaliteli olursa adaylar da sizinle çalışmak içi o kadar istekli olacaktır. Hangimiz sosyal medyada ne kadar eğlendiklerine şahit olduğumuz bir ofisin çalışanı olmak için arzu duymadık ki?

Özetle, hangi sektörde hizmet veriyor olursanız olun sosyal medyada her şekilde var olmanız mümkün. Bu derya deniz mecranın bir köşesinde mutlaka size de yer var. “Benim burada ne işim var?” demek yerine “Ben ne yapabilirim?” diye düşünün. Emin olun, sosyal medyaya bir kez girdiğinizde vazgeçmeniz hiç de kolay olmayacak.

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.

Bir Cevap Yazın