Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Markaların Sosyal Medyadaki Amansız Rekabeti
0

Günümüzün trendi sosyal medya internetin ulaşabildiği her yerde özellikle şehir hayatında çok aktif kullandığımız bir mecra. Kişisel görüşlerimizin önemsendiğini, her beğeni alma ve paylaşımlarda belli bir etkileşime ulaşma durumunda kişi adına egosunun kabardığını ve bunun bir başarı olarak adlandırıldığını görmekteyiz.

Peki ya kişisel hesabın bu kadar çok olduğu mecrada markalar bu durumun neresindeler?

Bu kadar aktif kullanılan her gün sayısız paylaşımların olduğu bir mecraya tabiki de markalar giriş yapmak zorundaydı ve Türkiye’de ilk girişi yapan firma ise Dominos. Bu girişi biraz da zorunlu olarak yapma durumunda kaldı. Olaydan kısaca bahsetmek gerekirse ” Dominos çalışanları bir video çekiyor ve bunu Facebook’a yüklüyorlar” hızla yayılan bu paylaşımdan sonra Dominos sosyal medyaya zorunlu bir giriş yapıyor ve kriz yönetimini sosyal medya aracılığıyla çözmekte çare buluyor. Bu krizi sosyal medyada birebir ilişkilerle daha aktif ve hızlı çözen bu şirket kriz yönetiminden sonra hesapları aktif olarak başka durumlar için de kullanmaya başlıyorlar örneğin reklam, kampanya, yeni açılacak dükkan vb. daha sonrasında reklam amaçlı markalar ve markaların ürünlerinin sosyal medya hesapları birbirini takip edecek şekilde hızlıca açılmaya başladı. Bu markalar, kurumsal şirketler önemli günlerde  video ya da fotoğraf paylaşımlarıyla kendi PR’larını gazeteden değil de günümüz teknolojisinden faydalanarak sosyal medyadan yapmaya başladılar. Ve şuan artık içimizdeler. Hepimizin en az 1 markayı takip etmişliği vardır fakat sosyal medya her zaman markayı üste taşımaz , kazandırmaz, kriz yönettiremez anlık paylaşımın bir çok kişiye gitmesinden dolayı bazen ufak yanlışlıklar bile marka kimliği için büyük vurgun olabilir.

Örneğin, Ülker’in “1 nisan” temalı  sosyal medyadan paylaşılan reklam filmi, 1 nisan reklamı olarak gözüküyor fakat olayın siyasi bir nedene çekilmesinden kaynaklı farklı kesimlerce kampanya ciddi boyutta tepkiler almış ve Ülker’i boykota kadar gitmişti sosyal mecralarda. Bazen beklenilenin tam tersi şekilde de olaylar gelişebiliyor. Bunu önlemek adına ilgisini çekilmek istenen kitlenin iyice anlaşılıp tanınması ve farklı etnik yapılardan oluşuyor olsa bile çoğu yapıyı sahipleniyor ve hitap edebiliyor olması önem kazanmaktadır.

Sosyal medya kullanımında olumlu örneklere bakılacak olursa Filli Boya’nın sosyal medya kullanımını örnek gösterebiliriz. Önemli günleri unutmadan, hedef kitleyi etkileşime geçirebilecek türden ve sosyal medya üzerinden saatinde paylaşımlarıyla marka kimliği adına önemli işler yapıyorlar. Son olarak marka için sosyal medyanın öneminden bahsetmek adına Nusret ve Instagram paylaşımları, gelinen durum incelendiğinde Nusret markasını nereye getirdiği aşikar. Kısacası ucuz ve kolay yoldan reklam da denilse yanlış olmaz bu mecra için.

Son olarak şu araştırma ile yazıyı kapatalım, Türkiye’deki aktif 16 binden fazla markanın sosyal medya hesaplarını inceleyerek objektif ve tarafsız şekilde puanlayan SocialBrands’in haziran raporu yayınlandı.100’den fazla sektörde yer alan 16 binin üzerinde farklı marka hesabını analiz eden SocialBrands’in haziran ayı raporuna göre Türkiye’de tüm sosyal medya kanallarını aktif şekilde kullanan markalar sıralamasında İstanbul Modern, 10’uncu oldu.

Haziran 2016 raporuna göre sıralama şöyle;

  1. Zen Pırlanta
  2. BMW Türkiye
  3. Samsung Türkiye
  4. Mercedes-Benz Türkiye
  5. Colin’s
  6. Audi Türkiye
  7. Ford Türkiye
  8. Türk Telekom,
  9. Gratis
  10. İstanbul Modern

Sosyal medya ve çağa ayak uyduran firmalar bu savaşı da kazandılar gibi.

Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın