Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada Moda Sektörü
0

Dijital dünya, günümüz itibarı ile büyük bir pazar hacmine sahip olmakla birlikte her gün gelişen ve ihtiyaç duyulan bir alan haline geldi. Sosyal medya ise hayatımızın bir parçası haline gelirken, moda sektöründe ki markalar da her geçen gün sosyal medya çalışmalarına daha fazla yatırım yapıyor, artan rekabet ortamında daha fazla takipçiye ulaşmak, yeni müşteriler kazanmak ve marka bilinirliğini güçlendirmek için yeni yollar arıyor.

Pek çok marka sosyal medyayı sadece müşteriler ile iletişim aracı olarak kullanmakla kalmayıp aynı zaman da onları dinleyebileceği bir ortam yaratıp, sonucunda satışlarını artırmak için sosyal medya kanallarını etkili bir şekilde kullanmaya çalışıyor.

Üzülmeyin Yalnız Değilsiniz

Sabahları uyandığınızda ilk yaptığınız şey ne? Eğer yanıtınız Instagram, Facebook ya da Twitter hesabınızı kontrol etmekse; üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Sosyal medya benliğimizin tam ortasına yerleşmiş durumda. Bazı araştırmalar ortalama bir insanın güne cep telefonu ile başlayıp gününü yine onunla bitirdiğini ve yatıncaya kadar 140 kez telefonuna baktığını gösteriyor ve dev mağaza zincirleri sonuna kadar haklı olup bu yöneliminden faydalanmaya çalışıyor. Peki moda sektörü en çok hangi mecrayı mı kullanıyor? Tabi ki de Instagram’ı. Bunda diğer sosyal ağlara göre görsel odaklı olmasının payı büyük. Moda haftalarında paylaşımların zirve yaptığı Instagram, isteyenleri dünyanın öbür ucunda yapılan defilelerden an be an haberdar ediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Roma’da gerçekleştirilen Fendi Haute Couture Fall Winter 2016/2017 koleksiyonları podyumda sergilenirken gerçek zamanlı video yayını yaptı. Böylece, orada bulunamayan ve koleksiyonları bir an önce görmek isteyen insanlarla etkileşim kurulabildi.

Fakat kısa bir süre öncesine kadar podyuma çıkmadan defilenin tüm parçaları titizlikle saklanırken şimdilerde ünlü tasarımcılar backstage’ten ön gösterim bile yapıyor. Sosyal medya bu durumu da şimdilik askıya almış olarak gözüküyor.

Modanın Süper Gücü Instagram

Instagram, kurulduğu günden bu yana yaklaşık aylık 500 milyon ve günlük 300 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip olan adeta bir görüntü bankası. Bu özelliği sayesinde, bir araştırma aracı, bir vitrin olarak tasarımcılar için geniş çaplı bir ilham panosu niteliği taşıyor. Bu doğrultuda ünlü markalar, kitlelere daha kolay erişim sağlarken onların isteklerini de daha net görebiliyor. Alışveriş ve moda sektörü için bir pazarlama platformuna dönüşen Instagram, modacıların tasarladıkları ürünleri dünyaya tanıtmak için kullandıkları ücretsiz bir reklam aracı olması nedeniyle de çok popüler.

Sosyal medyanın tek faydası lüks markaların hayranlarıyla arasındaki mesafeyi geçmişe nazaran yaklaştırmak değil. Tanıtım ve reklamları için ünlü manken ya da sanatçılarla çalışmaya alışık olan şirketler farklı yöntemlere de başvuruyor artık. Blogların hayatımıza girmesiyle ünlü bloggerlarla işbirlikleri yapılıyor ve her ülkede kendine bir sosyal medya temsilcisi seçen markalar ‘ulaşılabilir’ kavramını daha çok hissettiriyor.

modanin-super-gucu-instagram

Dolayısıyla sosyal medyanın çok kullanılması ve markaların tüketicileri ile dünyanın herhangi bir yerinden rahatlıkla iletişime geçmesi, ürünlerini tanıtması gibi nedenlerden dolayı sosyal medya moda firmalarının ve tüketicilerin arasında önemli bir köprü özelliğinde. Lüks markaların sosyal medyaya ihtiyaç duymadığını savunanlar varsa aramızda şunu söylemek istiyorum; sırf selfie çekmek için makyaj yapıp giyinip, çoğumuz teknolojik cihazlarımızı yanımıza almadan bakkala dahi gitmiyoruz.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın