Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada En Sık Yapılan Pazarlama Hataları
0

Günümüzde artık pazarlama ve sosyal mecraların birbirleriyle iç içe olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bir ürün veya markanı sahibiyseniz, bunları tanıtırken sosyal mecralardan oldukça sık şekilde faydalanarak pazarlama yapmanız kısa sürede markanızın tanınmasına fayda sağlayabilir ve sizi başarıya ulaştırabilir.

sodyal medya pazarlaması

 

Fakat sosyal mecralarda dijital pazarlama aracı olarak kullanmak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Pek çok marka ve ürün sahibi yapılan hatalar sebebiyle, günümüzdeki en etkili pazarlama aracı olan sosyal mecraları verimli kullanamadığı için başarı elde edemiyor.

Peki sosyal mecralarda en sık yapılan pazarlama hataları nelerdir?

1- Sosyal Ağlarda Doldurulmayan Sayfa Bilgileri

Çoğu marka sosyal ağlarda hesaplarını yönetirken sadece bir profil fotoğrafı ve web sitesi linkini yazmanın yeterli olduğunu düşünüyor. Oysaki marka adına yönetilen sayfalar kullanıcılar için oldukça önemlidir. Markaların sosyal medya yöneticileri kullanıcılara hitap etmesi açısından bilgileri boş bırakmadığı zaman sayfalar daha fazla ilgi görebilir. Eksiksiz doldurulan bilgiler sayesinde arama motorlarında rakiplerden daha üst sıralamada çıkılabilir ve böylece markasına olumlu geri dönüşler alınabilir.

2- Sık Sık Paylaşım Yapmak

Bir markanız olduğunu düşünün. Etkili paylaşımlar yaparak hedef kitleyi etkilemek mi istersiniz? Yoksa tam aksine art arda paylaşım yaparak hedef kitleyi bıktırmak mı? İnsanların sosyal ağlarda çok fazla vakit geçirdiğini göz önünde bulunursak az, öz, tadında ve etkili içerikler paylaşarak hedef kitlenin ilgisini markanın üzerine çekmek, sıkıcı ve bıktırıcı paylaşımlar yerine daha etkili olacaktır.

3- Çok Uzun Yazılan Metinler

Sosyal ağlar en fazla kullanıcı kitlesine sahip olan Facebook kendi yaptığı araştırmada insanların 100 – 250 karakter arasında, yani 1 – 2 satırlık metinlerin yer aldığı gönderileri daha fazla paylaştığını ve etkileşimde bulunduklarını ispatlamıştır. Yani buradan çıkaracağımız sonuç çok uzun metinlere yer vermemeliyiz. Bunun yerine daha fazla görsel daha az yazı ile çok daha fazla etkileşim alınabilir.

4- Çok Fazla Reklam İçeren Gönderiler

Günümüzde sosyal mecralar insanların çok fazla vakit  geçirdikleri bir yer haline gelmiştir. Bu sebeple bir markayla beraber rakip markayı da takip eden bir çok insanın olduğu göz önüne alındığı zaman, içeriklerde fark yaratmak gerekebilir. Yani üst üste indirim reklamları paylaşmak yerine insanları  bilgilendirici aynı zamanda markanız veya ürünleriniz hakkında detay veren gönderiler daha fazla etkileşim alabilir.

5- Hedef Kitleyi Doğru Seçmemek

Hem sosyal ağlarda hem dijital pazarlama alanında marka tanıtmak istediğinde hedef kitle çok önemli. Bir çok marka hedef kitleyi doğru bir şekilde tespit edemediği için sosyal ağlarda başarısız girişimlere imza atabiliyor. İçerikler ve gönderiler markanın hitap ettiği yaş grubuna uygun olduğunda markalar daha başarıya ulaşabiliyor.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
100%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Bir Cevap Yazın