Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada En Doğru Paylaşım Zamanı
0

Markaların sosyal medya performanslarını artırabilmeleri için, sosyal medyada en doğru paylaşım zamanlarını bilmeleri gerekiyor.

Doğru saatlerde ve günlerde paylaşım yapmak, içeriklerinizin daha çok görülmesini, daha çok etkileşim almasını sağlar.

Sosyal medya platformlarında bulunmak, tüm markalar için kaçınılmaz bir hal almıştır. Sosyal ağlarda paylaşacağınız içerikler markanızın tanıtımı ve reklamı için önemlidir. Bu içerikleri doğru zamanda ve doğru günlerde paylaşmak daha çok potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlar.

Yapılan bütün araştırmalarda sabah 8.00 ile 12.00 arasındaki saatlerde yapılan paylaşımlar, daha sonraki saatlerdeki paylaşımlara göre daha az erişim ve etkileşim almıştır. İçeriklerin en çok erişim sağladığı zaman genel olarak mesai saatlerinden sonra, yani 19.00’dan sonra olduğu tespit edilmiştir. Her sosyal medya platformlarının kendine has kullanıcı kitlesi vardır. Bu kitlenin yaş ortalaması günlük kullanım zaman ve saatleri değiştiği için platformları tek tek incelemek ve ona göre bir istatistik çıkarmak gerekir. En popüler 5 sosyal medya platformunun istatistikleri şu şekilde belirlenmiştir.

 

 

 

 

Facebook

Facebook’ta paylaşım için en önemli gün Çarşamba günüdür. En ideal saatler 13.00-16.00 arasıdır. Özellikle 15.00 civarı yapılan paylaşımlar en çok etkileşimi almaktadır.

En kötü saatler ise 24.00-08.00 arası ve 08.00-12.00 arasıdır.

Cumartesi ve Pazar günleri girilen içerikler  daha az erişim ve etkileşim almaktadır. Haftasonu sabah 08.00’dan önce yapılan paylaşımlar en az etkileşimi almaktadır.

Facebook’ta hafta içi saat 13.00’da paylaşılan içerikler en çok erişimi alırken, saat 15.00’da yapılan paylaşımlar en çok etkileşimi alıyor.

Twitter

Twitter’da  Facebook’ta olduğu gibi en çok Çarşamba günleri ve hafta içi atılan tweetler daha çok etkileşim almaktadır.

En çok tıklama 12.00 ve 18.00′da olmaktadır. Bu durum da genelde kullanıcılarının çalışan kesim olduğu, öğle arasında ve akşam iş çıkış saatlerinde Twitter’a girdiklerini göstermektedir.

Gün içinde paylaşım yapmak için en ideal zaman hafta içi 13.00-17.00 arasıdır.

En kötü zamanlar ise 24.00-09.00 arasındadır.

Instagram

Instagram’da en çok etkileşim öğlen 15.00 ve 16.00 arasında olmaktadır.

Hikaye ve canlı yayın özelliklerinin gelmesi ile kullanıcı ve etkileşim sayısında artış olmuştur. Mesai saatlerinde de kullanıcıların Instagram’da aktif olduğu görülmektedir.

Ancak genel olarak bakıldığında işe gidiş ve dönüş saatlerinde yapılan paylaşımlar en çok erişim ve etkileşimi almaktadır.

En çok katılım Çarşamba günleri saat 17.00 sıralarında görülmektedir. Sosyal medya platformları arasında günün her anı en uygun olan platform Instagram olarak görülmektedir.

Linkedin

Linkedin daha çok iş dünyasına hitap eden bir sosyal platformdur. En çok Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri etkileşim almaktadır.

Paylaşım için en uygun saatler sabah 07.00 ve 17.00 arasında görülmektedir.

Kullanıcıların en çok etkileşim aldığı saatler 07.00-09.00 arası ve 17.00-18.00 arasındadır.

Paylaşım için en kötü zamanlar ise; 24.00-06.00 arasıdır.

Linkedin’de hafta içi 07.00’dan sonra paylaşımlar için en uygun vakitler olarak görülmektedir.

Pinterest

Pinterest için diğer sosyal medya platformlarının aksine en uygun paylaşım zamanı hafta sonudur.

Paylaşımlar için en uygun zamanın 12.00-24.00 arası olduğu görülmüştür.

Pinterest, diğer sosyal medya platformlarına göre daha az kullanıldığı için paylaşım zamanlarını iyi ayarlamak gerekir.

 

Genel olarak bakıldığında hemen hemen tüm sosyal platformlarda günün ilk saatlerinden sabah 08.00’a kadar yapılan paylaşımların etkili olmadığı 08.00-12.00 arasındaki paylaşımların en az erişim ve etkileşim aldığı belirlenmiştir. Önemli içerikleri paylaşmak için en uygun zamanın öğle saatleri ve iş çıkışı 19.00’dan sonra olması gerektiği görülmektedir.

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın