Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada Dikkate Almanız Gereken Son Trendler
0

2017 yılının ikinci yarısına girmişken bu yıl sosyal medyanın teknoloji, pazar kullanımı ve siyaset açısından nasıl geliştiğini değerlendirdik. İşte 2017 için sosyal medyada takip edilmesi gereken eğilimler.

#1. Her şeyden öte görsel medya

Sosyal ağlardaki görüntü ve videoların hacmi keskin bir şekilde artmaya devam ediyor. Canlı Videoların gelişimi, Snapchat’ın başarısı, bu formatlarda (360 derecelik fotoğraflar, Canlı Video, Instagram Hikayeleri) büyük sosyal ağların yatırımı, akıllı telefon cihazlarının geliştirilmesi, kullanıcıların 2017 için görsel paylaşımını arttıyor.

Bu temel hareket 2014’ten beri var aslında: Özellikle aktif kullanıcılar için en yüksek büyüme hızını yaşayan fotoğraf ve resim paylaşımı için çalışan sosyal video ağları oldu.

KPCB İnternet Eğilimleri çalışması, görüntü paylaşımının çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü ortaya koyuyor – 2015 yılında +% 62 – özellikle Facebook uygulamaları (Instagram, Messenger, WhatsApp) ve tabii ki Snapchat sayesinde.

#2. Emojiler, uluslararası politik bir konu oldu

Apple, iPhone için simgelerinin seçimleriyle ifade modelini kullandırma eğiliminde. Geçen yıl, Facebook ve Twitter, taşınabilir arayüzlerinde masaüstü olarak ifadelerin kullanımını geliştirdi. Apple, geçen sonbaharda iOS 10’un piyasaya sürülmesi için iPhone ve iPad için 100 yeni ifade sattı.  Böylece, Apple, özellikle Silah Şiddetine Karşı New Yorklular örgütünün iddiasına dayanarak, bir su tabancasını emojilerine ekledi.

#3. Chatbotlar sizinle daha fazla konuşuyor

Anlık mesajlaşma, uygulama ve web sitelerinin sohbetleri, markalar için müşteri ilişkilerinin ana araçlarından biri haline geldi. Chatbot‘lar, konuşmalarını ve hatta mizahlarını uyarlamak için kimliğinizi ve müşteri deneyiminizi de hesaba katıyorlar. Messenger’da Nisan 2016’dan beri 33.000’den fazla sohbet botu oluşturuldu. Günümüzde, en çok indirilen 5 uygulamadan, 4 tanesi anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

#4. Optimisation

Apple’ın Siri’si ve Microsoft’un Cortana’sı 10 yıl önce gelecekteki bilgisayar oyunlarının en favori öğesiydi, ancak bunlar bugün optimizasyonda oyun değiştiren hamleler. Cortana henüz Türkiye’de kullanılmasa da Siri’nin kullanımı git gide yaygınlaşıyor.

Özellikle Siri için sosyal medya varlığı ve özgün mobil içerik çok önemli. Kısaca başarılı bir sosyal medya pazarlama kampanyası ve özgün içerikler internet sitenizin sanal yardımcılar için optimize olması anlamına geliyor.

Zeynep Bektaş

French, English, Latin and Ancient Greek translator
Creative writer and encouraged Ruby Monster
Philosophy majored @Sorbonne University

Latest posts by Zeynep Bektaş (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zeynep Bektaş
French, English, Latin and Ancient Greek translator Creative writer and encouraged Ruby Monster Philosophy majored @Sorbonne University

Bir Cevap Yazın