Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmaya Nasıl Başlarız?
0

Ne Satacağınıza Karar Verin

Eğer amacınız kar elde etmekse, ufak bir pazar araştırması yaparak internet üzerinden en çok hangi ürünlerin satışının gerçekleştiğini, o dönem neyin popüler olduğunu veya aksine internet üzerinden satılabilecek hangi ürünlerde yetersizlik olduğunu, alternatiflerin neler olabileceğini araştırın.

Nasıl Satacağınıza Karar Verin

Hangi sosyal pşatform üzerinden satış yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Facebook’tan ürün sayfası oluşturabilir, instagramdan hesap oluşturabilir , kendi bloğunuz/siteniz üzerinden satış yapabilir veya var olan satış sitelerinde dükkanlar oluşturabilirsiniz. Eğer dükkan oluşturacaksanız, bulunduğunuz platformların satışlarınızın üzerinden komisyon alacağını unutmayın.

Logo Yaratın

Unutmayın ki ilerde satışlarınız artabilir, markalaşabilirsiniz. Bunun için ve ürünlerinizin diğer satıcılardan ayırt ediciliği anlamında kendi logonuzu oluşturmak ve satış kanalınızda profil ve kapak olarak kullanmak önem arz edecektir.

Başarılı Siteleri / Hesapları inceleyin.

Bu onların satış stratejilerini kopyalamanız demek değil, kıyaslama yaparak üstüne koyabileceğiniz şeyleri düşünerek hareket etmenizi sağlasın. Özgün olmak her şeyin ötesinde geliyor…

Profil Bilgilerinizi Mutlaka Girin

Hangi satış kanalını seçerseniz seçin, ürününüzü nereden kullanıcıya ulaştıracağınız, sorunlarla ilgili hangi yoldan size ulaşacaklarını belirtmeniz en önemli konulardan olacaktır. Örneğin; bazı kullanıcılar yalnızca bulundukları illerden alışveriş yapma konusunda tutucu davranırlar ve siz profilinize, hangi ilden satışı gerçekleştirdiğinizi yazmazsanız gereksiz mesajlara maruz kalır veya kullanıcının size hiç ulaşamadan sizi es geçmesine sebep olursunuz.

Kampanyalarınız için Görsel İçerikler Oluşturun

Kullanıcılar genellikle uzun açıklamaları okumak yerine önce görsellere bakar ve ilgisini çekiyorsa açıklama kısmına girerler. Dolayısıyla duyurusunu yaptığınız indirim ya da promosyonun gözden kaçmasını engellemek için doğrudan teklifinize yönelik bir görsel hazırlayıp paylaşmanız, daha doğru bir yaklaşım olacak ve  satış potansiyelinizi artıracaktır.

Ürünleri Yavaş Yavaş Yayımlayın.

Satacağınız ürün veya ürünler çeşitlilik arz ediyorsa, size makul gelen belirli periyodlar belirleyerek ürünleri bu zaman aralıklarıyla yükleyin. Bu hem sizi takip eden kullanıcılar için yeni bir heyecan olacak hem de sizi takipte kalmaları için bir sebep oluşturacaktır. Örneğin; ” şimdi çok sevilen x ürününün kırmızı renkli seçeneği sizlerle !” gibi bir sloganla hem ürününüzün hali hazırda çok beğenildiği ve herkes tarafından tercih edildiğinin yanı sıra çok beklenen bir şey varmış algısı yaratarak dikkat çekebilirsiniz.

Ürün Satışı İçin Çeşitli Opsiyonlar Sunun

Kredi kartı olmayan bir alıcıyı kaybetmek istemezsiniz değil mi? Havale seçeneği sunun. Çok yeni başlıyorsanız elden teslim seçeneği bile sunabilirsiniz. Bazı kullanıcılar içinse satış/alış güvenliği ön plandadır. Ürünün kullanıcılara sorunsuz bir şekilde ulaşacağı konusunda onları ikna etmelisiniz. Bunu yapmak için daha önce sizden alışveriş yapıp memnun kalan kullanıcılarınızın mesajlarını yayımlayabilir, ürün görsellerinizin altına yorum yapma imkanı sunabilir, ürünle ilgili tüm soruları yanıtlayabileceğinizi belirteceğiniz bir whatsapp opsiyonu sunabilirsiniz. Ayrıca ürün satışını yapacağınız platforma göre değişmekle birlikte, çeşitli ürün satış uygulamalarını kullanabilirsiniz. örneğin; LIKEtoKNOW.it Instagram üzerinden satışı kolaylaştıran uygulamalardan bir tanesi. Fotoğraf altında yer alan kısma eklenen LIKEtoKNOW.it linkine tıklayarak kullanıcılar beğendikleri ürünleri almak için uygulamaya giriş yapıp ürünü satın alabiliyorlar.

Reklam Verin

Reklam vermek, hem takipçi sayınızın artmasında etkili olacak  hem de marka bilinirliğinizi arttıracaktır. Bunun için Google Adwords reklamlarından yararlanabilir, Facebook , Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden de reklam verebilirsiniz.

Follow me
Follow me

Latest posts by Gözde Akuç (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Gözde Akuç

Bir Cevap Yazın