Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya Trendleri 2017’de Nasıl  Değişecek?
0

Gelecek Yıl Dijital Medya Profesyonellerini Neler Bekliyor?

2017’de beklenen sosyal medya değişimlerini anlayabilmek bizler için önemli çünkü önümüzdeki yılın planlarını şimdiden yapmak markalar için en sağlık tercih olacak. Bilgi ve plan pazarlama alanında bize en çok yardımı dokunacak olan ikili.

2017 Rotasını Belirlerken Bilinmesi Gerekenler

Dünya nüfusu 7 milyar civarında ve yaklaşık olarak insanların %65’i her gün Facebook’ta oturum açmakta. Bu şu anlam geliyor; sosyal medyanın büyümesi daha da ilerleyecek. Sosyal medya alanındaki genişleme bütün markalar için önemli bir fırsat çünkü kullanıcılarla daha fazla kontakt kurabilmek demek. Sosyal ağların kullanımındaki artışın %8 oranında olması beklenmekte.

Sosyal Avukatlar

Markaların 2013’te başlatmış olduğu sosyal savunuculuk temelli çalışmaların 2017 de daha da artması öngörülüyor. Yani artık firmalar için çalışanlar marka elçileri haline gelmeye artarak devam edecek. Markalar sosyal erişimi artırmaya çalışmak yerine zaten firmaya bağlı olan çalışanları, güncellemeleri paylaşan ziyaretçiler haline getirecek.

Sosyal Medya Banner

Sosyal Müşteri Hizmetleri

Real Time Engagement yani gerçek zamanlı etkileşimler artacak. Twitter örneği üzerinden devam edecek gidecek olursak; yapılan istatistiklere göre müşterilerin %72 si yazmış olduğu şikayetler için en az bir saat içinde geribildirim beklemekte. Bu sebepten ötürü bir çok firmanın müşteri temsilcisi hizmeti sosyal medya alanında artacak ve bu sosyal medyanın giderek daha çok şikayet ve kriz yönetimi merkezi haline geleceğini göstermekte.

Medya Analizlerinin Önemi

Big Data araçlarının fonksiyonlarının artması beklenmekte. Bütün Pazar analizleri için kullanılan veriler çoğalacak. Ayrıca içerik pazarlaması için kullanılacak iş yükü, bütçe yani yatırımlar artacak. Firmaların sadece içerik pazarlaması için profesyonel destek alacağı öngörülüyor.

Beklenen Diğer Değişiklikler

Kullanılan sosyal medya hesapları arttıkça pazarlama otomasyonu yazılımlarına talep artacak ve çok daha teknik ve komplike yazılımlar kullanılmaya başlanılacak.

E mail pazarlama kullanılmaya devam edilecek ve tabi ki e maillerde beklenen değişiklikler mevcut. Hem davranışsal e mailler yollanılması hem de e maillerin animasyon, interaktif özellikler ve gifler içermesi bekleniyor.

Son olarak videolara değinelim. En son bilgilere göre Snapchat’te günlük 10 milyar video ve görüntüleme mevcut. Yani video en önemli İçerik alanlarından ve kullanımı artış gösterecek.

Sonuç Olarak

Sosyal medyadaki birçok alanda değişim ve artış görülecek. Firmalar için bu alanda en önemli olan; haberleri, içerikleri ve pazarlama trendlerini sıkı takip etmek ve verilere göre hareket etmek olacak.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
100%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Betül Solmaz

Bir Cevap Yazın