Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya Reklamcılığının Detayları
0

Sosyal medya internet üzerinde en çok zaman geçirdiğimiz alanların başında geliyor. Anlık olarak etkileşim alıp sunabildiğiniz sosyal medya insanın içindeki kim nerede, ne yapıyor, ne düşünüyor sorularımızın gücüne bağlı olarak aynı zamanda egomuzdan beslenen büyük bir market haline gelmiş durumda. Sosyal medyayı bu kadar güçlü yapan en önemli güç içeriklerin kullanıcılar tarafından üretiliyor olması. Bu sayede sosyal medya üzerinde yer alan içeriklerin etkileşim oranı çok yüksek olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medya reklamcılığı ise son yılların en önemli pazarlama kanalları arasında yer alıyor. Sosyal medyanın viral etkileşim gücü sayesinde sosyal medya üzerinde yapılan doğru reklam çalışmaları küçük bütçeler ile büyük kitlelere ulaşabiliyor.

 

Sosyal medya reklamcılığını altın anahtarı ise etkileşimli içerikler üretebilmekten geçiyor. Son kullanıcıya sunduğunuz içeriğin etkileşime geçmesi ile birlikten beğen, paylaş veya retweet gibi etkileşimler sayesinde yüzler, binler belkide yüzbinlere ulaşabiliyor.Sosyal medya reklamcılığı aynı zamanda sosyal medya kanallarınında sizlere ücret karşılığında sunduğu bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Hedefleme şansı verdiği için pek çok reklam veren tarafından özellikle tercih edilen sosyal medya reklamları sizi zaman kaybı ve ekstra maliyetlerden kurtarıyor.

 

 

Ülke, şehir, ilgi alanı, yaş grubu, cinsiyet gibi pek çok hedefleme yapabilmenize olanak sağlayan sosyal medya reklamları ile hedefe ulaşmak düşündüğünüzden daha kolay bir hale geliyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi sosyal medya reklamları para harcamadan reklam yapmak isteyenlerinde ilk başvuru kaynaklarının başında geliyor.

SOSYAL MEDYA VE VİRAL REKLAMLAR

 

Sosyal medya üzerinde en başarılı reklam çalışmaları viral reklam çalışmaları. Son kullanıcının iyi veya kötü yönde etkileşime girmesi ile birlikte yaratmış olduğunuz reklam tabanlı içerik bir anda milyonlarca kişiye ulaşabiliyor.Bu tarz çalışmalarda en önemli faktör ise etkileşimi başlatabilmek. Eğer son kullanıcıya sunduğunu çalışmanız onun algı dünyasında bir farkındalık oluşturabiliyor ise içeriği en kısa sürede başka kullanıcılara sunabiliyor. Bu sayede sizin yerinize reklamınızı yapan bir sosyal medya kullanıcısı ordusuna sahip olabiliyorsunuz.

SOSYAL MEDYA REKLAMCILIĞININ DETAYLARI

Sosyal medya reklamcılığının en önemli detaylarından biriside sınırları olması. Sosyal medya üzerinde yapılabilecek etkileşimli reklam çalışmalarında önemli detaylar mevcut. Meme kanseri ile ilgili bir ürünü farkındalık yaratmak için binlerce kişiye beğendirme şansınız olabilirken, cinsel içerikli ürünlerde veya psikolojik destek veren kliniğin reklamında bunu başaramayabiliyorsunuz.

Sosyal medya etkileşimli yapısı ile kendi duvarları olan bir dünya. Bu yüzden reklamını yapmak istediğiniz ürün veya hizmetin kişinin özel hayatının sınırlarını aşmaması viral reklamlamanın gücü için çok büyük önem taşıyor. Aynı zamanda kişinin egosunu tatmin edecek ürün veya hizmetler ise tam tersi biçimde beklenenin üzerinde bir viral reklam başarısı ile karşımıza çıkabiliyor.Sosyal medya gücünü insandan alıyor ve insanoğlunun kriterleri ve sınırları da sosyal medya reklamcılığının sınır ve kriterlerini yaratıyor.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Tuba Erboğa

Bir Cevap Yazın