Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya Performansınızı Analiz Etmenin 5 Yolu
Guru
1

Sosyal medya denetimi sırasında analiz edebileceğiniz birçok metrik vardır. Hangilerine odaklanacağınıza karar vermek, hedeflerinize ve kullandığınız platformlara bağlı olsa da herkesin analiz etmesi gereken bazı önemli metrikler vardır.

#1: Kitlenizin davranışındaki anomalileri belirlemek için takipçi sayınızdaki büyümeyi inceleyin

Sosyal medyadaki takipçi sayınız önemlidir çünkü çok takipçi demek aynı zamanda daha yüksek etkileşim ve daha fazla trafik almak demektir. Toplam takipçi sayınızı tespit etmek için, basitçe sosyal ağ sayfanızda gösterilen takipçi sayınıza bakabilirsiniz. Fakat, sosyal medya analitik verilerine girip takipçi sayısındaki büyüme grafiğine bakarsanız daha iyi bilgiler edinebilirsiniz. Verilerde aykırı değerler var mı yok mu diye kontrol etmelisiniz.

Örneğin, aşağıdaki grafiğin Facebook sayfanızın takipçi/beğeni sayısındaki büyüme grafiğini temsil ettiğini varsayalım. Günlük beğeni büyümesinin tek bir gün haricinde tutarlı olduğu gözlemleniyor.

sosyal medya grafik

Eğer sadece Facebook sayfanızda görüntülenen takipçi sayınızı kontrol etseydiniz, bu artış hakkında bilginiz olmazdı. Yapmanız gereken şey, bu artışın oluşmasındaki sebepleri incelemektir. O gün hangi gönderiyi paylaştığınızı veya sizi başkasının etiketleyip etiketlemediğine bakmalısınız.

Takipçi/beğeni sayısındaki büyümeyi incelemek için tüm sosyal ağlardaki sayfalarınızın analitiklerine bakmalısınız. Her sosyal ağdaki sayfanızı ayrı ayrı incelemek yerine, hepsini tek bir yerde analiz etmek için kullanabileceğiniz sosyal medya gösterge panelleri mevcuttur. (Ör: Cyfe) Bu gibi araçlar sayesinde sosyal medya verilerinizi takip etmeniz ve sosyal medya aktivitelerinizin toplam yatırım getirisi ve başarısını değerlendirmeniz kolaylaşır.

#2: Erişimdeki düzensizlikleri belirlemek için gösterim sayısındaki düzensizliklere dikkat edin

Gösterim metriği, sosyal medya güncellemelerinizi gören kişilerin sayısıdır. Başlıca sosyal ağların tümünde güncellemelerinizin aldığı gösterim sayısını gösteren analitik verileri mevcuttur. Örneğin Twitter için Twitter Analytics’e gidip “Tweet Sekmesi”nden tweet gösterimlerinin sayısını bulabilirsiniz. Belirli günlerde gösterimlerde artış gözlemlerseniz, bunun sebebini araştırmalısınız.

Bazen, birkaç ekstra gönderi yayınladığınız için gösterim sayınız artabilir. Bu nedenle, her ay sabit sayıda gönderi paylaşmak denetiminizin daha doğru olmasını sağlayacaktır.

#3: Etkileşim sayınızı izleyin

Etkileşim almıyorsanız, takipçilerinizin olması veya gösterim sayınızın yüksek olması bir işe yaramaz. Yukarıda bahsedilen iki metriğin artışı, etkileşim oranındaki artışla orantılı olmalıdır.

Beğeniler, repinler, retweetler, ve yorumlar şeklinde yüksek sayıda etkileşim almanız takipçilerinizin paylaştığınız içerikle ilgilendiği anlamına gelir. Daha sonra bu sonuçları elde etmenizi sağlayan teknikleri çoğaltmaya odaklanabilirsiniz. Eğer denetlediğiniz sosyal ağ, farklı tür medyaları (fotoğraf, link, video vb.) yayınlamanıza izin veriyorsa, en fazla etkileşim sağlayan medya türünü de belirlemelisiniz.

Örneğin, Pinterest sayfanızın etkileşim oranını denetliyorsanız, Pinterest Analytics’te platformun en iyi etkileşim belirleyici metriğine bakmalısınız: repin / kaydetme. Aşağıdaki grafikte olduğu gibi etkileşimin %10’un altına düştüğü bir dönemde, bu düşüşün sebebini araştırmalısınız.

pinterest etkileşim grafiği

 

#4: Web sitesi deneyimi ile ilgili sorunları belirlemek için tıklamaları ve trafiği inceleyin

Tıklamalar da aslında bir etkileşim birimidir ama trafiği etkilediği için bunu ayrı bir metrik olarak düşünelim. Tıklamaları ve trafiği analiz ederken, sosyal medya analitiklerinde web sitenize yapılan tıklamalara ve web site analitiklerinde trafiğinize bakmalısınız.

Her tıklama trafik sağlamaz, birçok kullanıcı daha sayfanız yüklenirken web sitenizi terk eder. Tıklamalar ve trafiğiniz arasındaki fark çok büyükse, sitenizde muhtemelen yükleme süresi ile ilgili bir sorun var demektir.

Sosyal medya trafiğinizi Google Analytics kullanarak kolayca kontrol edebilirsiniz. Web sitenizin gösterge tablosuna gidin ve Edinme > Sosyal > Ağ Yönlendirmeleri’ni tıklayın. Bu bölümden, sosyal ağ sitelerinden gelen yönlendirmelerin toplam sayı grafiğine ve her ağdan ne kadar yönlendirme geldiğine ilişkin listeye erişebilirsiniz.

google analytics

 

#5: Marka saygınlığını değerlendirmek için mentionları (bahsetmeleri) ve duyguları görüntüleyin

Mentionlar, diğer sosyal medya kullanıcıların sizin sosyal medya sayfanızı etiketleme ve hatta şirket adınızı yazma sayısıdır. Bu metriği doğru bir şekilde izlemek için Brand24 gibi bir sosyal dinleme aracı kullanmanız gerekir. Bu araçlarda şirket adınızı girdiğinizde, sizinle ilgili tüm mentionları görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu mentionların sosyal medyada diğer kullanıcılara olan erişimini, mentionların aldığı beğeniler, paylaşımlar ve yorumları ve kaç mentionın pozitif kaç mentionın negatif olduğunu görebilirsiniz.

Selen Derici

Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Selen Derici (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
25%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
75%
Yazar Hakkında
Selen Derici
Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın