Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya Pazarlaması’nda Nelere Dikkat Edilir?
0
Son dönem popüler bir kavram haline gelse de dijital pazarlama, pek çok disiplinin entegre edilmesiyle başarıya ulaşılabilecek bir disiplin kavramı. Dijital pazarlamada ön plana çıkan sosyal medya pazarlaması da bir nevi markanın vitrinini oluşturan en önemli çalışmalardan birisi. Vitrinde de en önemli unsur kaliteli içerik. Her gün binlerce ileti maruzuna kaldığımız bir ortamda ise iyi ve etkileyici içeriklerin etkisi her şekilde kendini hissettiriyor. Siz yeter ki hedef kitlenize uygun içerikler oluşturun, o kesinlikle kendinden söz ettirecektir.
Bazen gerek bireylerde gerekse markalarda her şeyi yaptık algısı oluşabilmekte ve işleri çıkılmaz bir hale dönüştürebilmektedir. Bu durumun ise en az geçerli olduğu saha dijital pazarlama argümanlarından biri olan sosyal medya yönetimleridir. Kendini sürekli yenileyen ya da yeni bir sosyal medya araçlarının olduğu bir ortamda markalar için her zaman bir söz hakkı vardır. Gelin şimdi hep birlikte sosyal medya pazarlamasında dikkat edilmesi gereken noktalara bir göz atalım.

İçerik Her Zaman Kraldır

İçerik tüm pazarlama stratejilerinde tartışılmaz bir noktada olsa da bu sosyal medya pazarlamasında bir adım daha öne geçmektedir. İyi bir içerik her zaman sizi markanızla birlikte daha da yukarılara çıkaracaktır. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan ayrıştığı en önemli noktalardan biri olan kitlenin daha iyi bir şekilde belirlenebilmesi durumu sosyal medya içeriklerinin belirlenmesinde de bizlere önemli fırsatlar sunmaktadır.

Facebook B2C Pazarlaması 

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya araçlarından olan Facebook, B2C pazarlaması için markalara önemli fırsatlar sunmaktadır. 2 milyarı aşkın üyesiyle büyük bir pazar haline gelen Facebook, doğru hamle ve stratejilerle hedef kitleye ulaşmakta halen en kolay yollardan birini oluşturmaktadır. Burada yapılacak olan doğru içerik ve hedef kitle belirlemesiyle sektörünüzdeki diğer rakiplerinize fark atabilirsiniz.

Instagram  

Instagram, popüleritesini her geçen gün daha da artırarak önemli bir dijital pazarlama aracı haline gelmeye devam etmektedir. Hikaye özelliğinin gelmesinin ardından daha da sık kullanılmaya başlayan Instagram, içerik üretiminde de hem kullanıcılara hem de markalara iyi bir ortam oluşturmaktadır. Pazarlama perspektifinden hedef kitleye ulaşmada diğer sosyal medya araçlarına göre daha kolay bir erişilebilirlik sağlayan Instagram, satın almada da diğer sosyal medya araçlarına göre daha olumlu bir etki bırakmaktadır.

Influencer Marketing 

Sosyal medya araçlarındaki yüksek takipçi rakamlarıyla markaların hedef kitlelere ulaşmasında önemli kolaylıklar sunan Influencerlar,  ınfluencer marketing alanında hızla büyümeye bu yılda devam edecek. 1990 ve 2000’li doğumlu bireylerin artık iş yaşamına adapte olmaları ya da daha çok sosyal medya araçları kullanımlarından ötürü markaları da bu hedef kitleyi etkilemek için bu pazarı daha fazla kullanmaya devam edecek.

Canlı Yayın 

İnternet alt yapılarının daha da gelişmesi canlı yayınların etkisini daha da artırmaktadır. Facebook ve Instagram’da canlı yayın paylaşımlarının normal paylaşımlara göre 3 kat daha fazla erişim alması, markalar içinde canlı yayın içerikleri oluşturmaya yönlendirmiştir. Canlı yayınlarda direk kullanıcıyla etkileşime geçilebilmesi, kullanıcılarının kendilerini daha çok olayın içinde hissetmeleri gibi durumlardan ötürü markalar, bir çok canlı yayın içeriği ya da paylaşımı oluşturmaktadırlar.

Mesajlaşma 

WhatsApp, WeChat gibi onlarca mesajlaşma uygulamaları da markalara pazarlama açısından öenmli ırsatlar sunmaktadırlar. Özellikle Whatsapp’tan sonra popüleritesi artan mesajlaşma uygulamalarının sundukları farklı nitelikler, kullanıcıların satın almada karar verme durumlarını da önemli ölçüde etkilemektedir. Yapay zeka uygulamalarının artması ve internette vakit geçiren yaş gruplarının alım gücünün daha da artmasıyla mesajlaşma uygulamaları sosyal medya pazarlamasında yerini daha da yukarılara taşıyacaktır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Emrah Güney

Bir Cevap Yazın