Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya Markanızı Hangi Yönlerle Geliştirir?
2

Çok kısa süreler içinde kendini en önemli marka geliştirme araçlarından biri olarak kabul ettiren dijital medya, marka geliştirmek ve geniş kitlelere kalıcı şekilde hitap edebilmek için bir zorunluluk haline geldi. David Aaker‘in “Markalama” kitabında söylediği gibi;

Dijital programlar katılıma teşvik eder, zengin bir içerik olanağı sağlar,hedef gözetir ve güven yaratır.

Bu yazımda dijital medyanın doğru kullanımının markalara ne gibi artılar sağlayacağından bahsedeceğim.

Katılım sağlar

Dijital medya çoğu zaman yorum yapmayı ve tavsiyelerde bulunmayı teşvik eder. Katılımcı bir hedef kitle, markaya sadece pasif bir şekilde bir reklamla karşılaşan ya da bir etkinlikte bir sponsor adı gören insanlardan daha yatkın olacaktır. Sosyal medya üzerinden her an çıkabileceği bir reklamı karşısına çıkarmak veya katılması şart olmayan bir etkinliği göstermek bir insana zorla reklam izletmekten çok daha kolay bir yoldur.

Örneğin; en güncel örneklerden biri olarak, televizyon reklamlarını Twitter‘a da taşıyan Sprite var. #KesinOlurGibi reklamı temasıyla videolar çekmelerini istiyor. Katılım haliyle zorunlu değil ama insanlar katılıyor. Neden? Çünkü yalnızca isteyenler bununla ilgileniyor ve samimiyet katılım sağlıyor.

Sosyal medya, içeriğin zengin ve derin olmasına da katkı sağlar.Dört dakikalık bir video bir öyküyü derin bir şekilde anlatabilir ve bu da güven verir.Güven verir demişken, bir internet sitesinin içeriği ve çevrim içi müşteri görüşmeleri de televizyon reklamlarından daha aileden hissettirdiği için yine kullanıcıya güven verecektir.

Ürünü geliştirir

Dijital ortamda yapacağınız bir uygulama da ürününüzü ve dolayısıyla kullanıcıyla ilişkilerinizi en az girdiğiniz içerikler kadar ve hatta daha da fazla geliştirecektir.

Örnek vermek gerekirse Nike+ uygulamasını bir düşünün; bir ayakkabının içine takılan bir çiple birlikte spor yaparken çalışmalarınızı kaydedebilmenizi sağlıyor. FedEx müşterilerine kargolarını izleme olanağı veren bir uygulama sağlıyor. Bu uygulamalar zamanla hizmetin bir parçası oluyor ve markanızın değerini artıyor. Daha da önemlisi markanızın inovasyon odaklı olduğu algısı yaratıyor.

Satın alma sürecinin kolaylaştırılmasına yardımcı olur

Bir kararın karmaşıklığını azaltan her şey hoş karşılanacaktır.

Müşteriler marka bilgisi araştırdığında çoğu zaman karar sürecinde kendilerine biraz yardım edilmesini hoş karşılar. Bu durumun farkına varan bazı otomobil markaları kendi markalarını diğer uygun markalarla karşılaştırma olanağı sunarlar ve böylece karar verme sürecinin gerçekleştirildiği alan haline gelirler. Herbal Essences markası, saç tipi ve saç boyama gereksinimlerine dayalı olarak saç bakım kararlarını basitleştiren bir karar verme rehberi sunarlar.dijital medya

Sonuç

Dijital medya, sunulan ürün ya da hizmeti geliştirerek ve destekleyerek markaları geliştirir, güçlendirir. Dijital alanda başarılı olmak içinse, sosyal medya kanallarınızı her zaman çok geniş tutmanız ve sosyal medyanın televizyon gibi sadece taktiksel bir yaklaşım olduğu düşüncesinden sakınmanız gerekmektedir.

Takip Et

Can Ünlütürk

Öğrenci at Yıldız Teknik Üniversitesi
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Can Ünlütürk
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın