Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya Kullanırken Kaçınmanız Gereken Hatalar
0

1)Çok Fazla Hashtag(Etiket) Kullanmak

Karma etiketler içeriğinizi Instagram ve Twitter gibi platformlarda daha kolay bulunabilir hale getireceğinden, sosyal medya kullanıcıları bazen aşırı derecede kullanıyor. Neden yapmayı bırakmalısınız? Paylaşımınızla alakalı olanları kullanıyorsanız, çok sayıda hashtag sizi spame itebilir ve umutsuz hale getirebilir. Takipçileri kazanmış olsanız bile, genellikle yanlış türdeki takipçi benzeri botlar veya sadece takip edilmek isteyen insanlar olur.Bunun yerine yapabilecekleriniz; Hashtag seçerken alakalı ve yapay olmamasına odaklanın. Takipçilerinize, neyi ifade ettiğinize odaklanmalarını söyleyin.

2)Trend Olan Herşeye Atlamak

Neden bunu yapmayı bırakmalısınız? Bir konunun uğultusu var diye, bu insanlar sizin konuyla ilgili bilgi almak istemediği anlamına gelmiyor. Markanız ve hedef kitleniz ile alakalı değilse, çabalarınız boşa olur ve insanları bıktırabilirsiniz. Bunun yerine neler yapabilirsiniz? Markanızın konuşmaya ve kitlenize gerçekten değer katabileceğinden emin olun. Sorgulayın, paylaştığınız şey gerçekten markanız ve kitlenizle alakalı mı? Değilse, göndermeyin.

3)Aynı Mesajı Tüm Platformlarda Yayınlama

Her platform aynı tür içeriği desteklemiyor – Twitter, hashtag’ları destekliyor ancak LinkedIn bunu desteklemiyor. Ve tabii ki, farklı izleyiciler farklı sosyal ağlarda yaşıyor. Birden çok şebekede sizi takip eden hayranlarınız için bile – aynı mesajı tekrar tekrar görmek ne kadar garip bir şeydir? Bunun yerine neler yapabilirsiniz? Hootsuite gibi sitelerde sosyal ekip, her platform için benzersiz içerik oluşturma konusunda dağıtılmış bir içerik stratejisi kullanıyor. Bu, maksimum katılımı sağlamak için belirli bir kitle ile yayılan türde bir içerik sunmamızı sağlar.

4)Hedef Kitlenizden Gelen Yorum Ve Mesajları Önemsememek

Sosyal medya iki yönlü bir görüşmedir. En azından her zaman değil, sadece işletmenizin ne kadar harika olduğunu yayınlamak için oluşturulmuş bir platform değil. Sosyal ağ platformları, insanlarla buluşmak ve markanızla etkileşim kurmak için kurulmuş bir platformdur. 

Bunun yerine neler yapabilirsiniz? Sosyal medya gönderme planınızı planlarken, katılımınız için zamanı dahil etmeyi unutmayın. İzleyenlere sorular sorun, onları geri bildirim paylaşmaya teşvik edin ve işiniz, ürünleriniz ve sosyal medyada paylaştıklarınız hakkında her zaman tartışmayı kolaylaştırın.

5)Sosyal Medya Hesaplarınızı Gizli Tutma

Bir kullanıcı sizi sosyal medyada takip etmemesi, sosyal medya etkinliğinizin ne hakkında olduğunu görmek için sizi Google’da aramıyor olmaları anlamına gelmez. Bunun yerine ne yapabilirsiniz? Sosyal medyayı kullanın veya kaybedersiniz. Sosyal medya, kitlenizi büyütmek ve etkileşimde bulunmak için harika bir yoldur. Ve belirli bir sosyal medya kanalı piyasaya sunulmaya hazır değilse ancak bir işleme koymak istiyorsanız, kısa bir süre içerisinde çevrimiçi olduğunuzu belirten bir güncelleme yayınlayın. Mesela, “Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler! Sizin için bazı güncellemeler üzerine çalışıyoruz! ” gibi.

Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın