Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya Kullanımını Mesleğe Dönüştürmek
0

Günümüz yaşantısında odak noktası haline gelen sosyal medya kullanımı, bir ihtiyaç bununla birlikte eğlence gereksinimini karşılayan bir mecradır. Bu tarz sosyal mecraların kullanımının artışı bundan ekstra bir kazanç sağlanmasına, sosyal medyanın büyük bir pazar haline gelmesine ve çoğu insan adına bir mesleğe dönüşmesine neden oluyor. Birçok insanın geçimini sağlayıp, para kazanma şansı elde etmesi de sosyal medyanın öneminin ne denli büyük olduğunu göstermektedir.

Sosyal Medya Denilince Akla Gelenler

Sosyal medya denilince ilk akla gelen isimler olmayı başarabilen uygulamalar hangileri?

Facebook

Yarım milyardan fazla kullanıcısı bulunan, trend birçok uygulama gelse bile kendini sosyal mecralar arasında güçlü bir şekilde konumlandırmış, birçok yaş aralığına hitap eden uygulamadır.

Twitter

Dünya üzerinde gerek haber, gerek magazin her türlü kategoriyle ilgili bilgiye anlık ve açık bir şekilde ulaşmamızı sağlayan popüler bir sosyal bilgi ağıdır.

Instagram

Bu uygulama sayesinde bireyler iletişim içerisinde oldukları insanları, sevdiklerini ya da ilgilendikleri tanınmış kişileri takip edebilir ve ya da takipleştiği kişiler ile iletişim kurabilir.

Youtube

Dönemimizin en hızlı gelişmekte olan sosyal medya uygulaması olan youtube daha çok genç yaştaki bireylere hitap etmektedir. Bunun yanı sıra her yaş aralığına müzik alanında ciddi erişim kolaylığı sağlamaktadır.

Sosyal Medya Uygulamaları Nasıl Mesleğe Dönüşür?

Bu durum her sosyal mecra için farklılık göstermektedir. Örneğin Instagram uygulaması daha çok kıyafet, aksesuar, makyaj konseptinde ürünler üzerinden reklam yapılan bir dinamiğe sahiptir. Fazla takipçili olan ve sevilen kullanıcıların, markalar adına ürünlerini kullanmaları ve tanıtmaları bu durumun meslek haline dönüşmesinde büyük bir rol oynamıştır. Bunun yanı sıra Youtube’da ise durum biraz daha farklıdır. Bu mecrada ise genellikle bir konu seçilmesi bir yana insanlar kanallarında kendi yaşantısından bazı kesitler sunarak insanların ilgisini kazanmaktadır. Facebook için ise Instagram ve Youtube’un aksine ağırlıklı olarak markaların tercih ettiği ve kullanıcılarıyla iletişime geçip marka ile ilgili memnuniyetin değerlendirildiği bir mecra olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra bütün mecraların donanım ve bilgisini kapsayan sosyal medya yöneticiliği çok ayrı bir kategori olarak değerlendirilebilir. En belirgin farkı blogger ya da youtube mantığından çok markaya ait olan hesaba ait süreci en verimli şekilde yönetmektir. Türkiye’de dijital reklam yatırımları 2016 senesine göre %20 artması, gün geçtikçe bu alanda talebin arttığını ve sosyal medyanın profesyonelce yapılması gerektiğinin farkındalığını gözler önüne sermiştir .

Tüketiciye ulaşmanın en etkili ve kolay yolu haline gelen  sosyal medya uygulamaları gündemi ve çağı takip etmek bir yana bu anlamda insanlara bir gelir kaynağı da sunmuştur. Ciddi boyutta bir eğitim gerektirmemesinin yanında trendleri takip etmek ve kreatif olmak bu yolda size belli kapıları açacaktır.

Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın