Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Hazırlanır?
1

Bu makalemde “sosyal medya içerik takvimi nasıl hazırlanır?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Sizin de bildiğiniz gibi içerik takvimi hazırlamak belirli bir zaman gerektiren, çok zor olmayan fakat dikkat etmemiz gereken bir süreç haline gelmiştir. Sosyal medyanın da önemini arttırdığı bu dönemlerde insanların ilgisini çekmek ve beğenisini kazanmak iyi bir içerik hazırlamaktan geçiyor. Peki nasıl içerik hazırlamalıyız? Gelin bu soruya geniş bir pencereden bakmaya çalışalım.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Resmi

Sosyal Medya İçerik Takvimi

İçerik Takvimi Hazırlamak Size Ne Fayda Sağlar?

İçerik takvimi hazırlamak emek ve araştırma isteyen, bunun yanında zaman yönetiminin de önemini kavramanızı sağlayan bir obje haline gelmiştir. Çünkü gelecek bizim gibi genç dijital medya uzmanları ile şekillenecektir. Biz ne kadar iyi içerik oluşturabilir, insanların ilgisini çekebilirsek o kadar var olacağız. Bir markayı oluşturan aslında bizler değiliz tüketicilerdir. Bu nedenle içerik takvimi hazırlamak geleceği planlamamıza ve daha odaklanmış vaziyette ilerlememize fayda sağlayacaktır.

İçerik Takvimini Nasıl Hazırlayacağız?

 

 • Büyük Fikirler:  Uzman tavsiyesi veya bir alıntı paylaşarak, insanları bilgilendirerek, ilginç fikirler ve yaratıcı paylaşımlar yaparak insanların boş zamanlarını doldurabilirsiniz. Paylaşımı sadece kendi logonuz ve şirketiniz adına yapmanız insanları sıkabilir. Sosyal fotoğraflar veya videolar paylaşabilirsiniz.
 • Mizah: Mizahi paylaşımlar insanların dikkatini fazlasıyla çeker. Bir karikatür, espri (soğuk esprilerden kaçının veya komik bir görsel özellikle Pazar günleri paylaşılması daha iyi olacaktır.)
 • Etkileşim: Etkileşim sizin insanlar ile bağ kurmanız demektir. Bu bağın da iyi olması gerekmektedir. Onlarla bağ kurmak için kullanacağınız paylaşımlarda soru sorarak, yarışma düzenleyerek birçok etkileşimde bulunabilirsiniz. İnsanlarla aranızı iyi ve canlı tutmak zorundasınız.
 • Güncel Haber: Sektörünüz hakkında olumlu haberler paylaşın. Olumsuz güncel haberlerden kaçının. Markanızın iyi olduğunu gösterebilmek için kaostan ve trajediden uzaklaşın. İnsan zihni, kendini en iyi gören beyinleri sevmez. Bilinç altında kötü etkiler uyandırır.
 • Hediye Vermek: İnsanların çoğu indirim,hediye ve kupon gibi şeylerden daha hoşnut kalırlar. Bu nedenle bunları yapmak insanların zihninde olumlu bir marka değeri yaratmanıza olanak sağlayacaktır.
 • Hayatın İçinden: İnsani yönünüzü ortaya çıkarın. Çalıştığınız şirkette daha samimi ve içten fotoğraflarınızı paylaşın. İnsanların kalbini yakalayın.
 • Eğitim: Sosyal medya platformlarında eğitim verebilirsiniz. Bu da insanların ilgisini çekecektir. Böylelikle ürünlerinizi satabilirsiniz. Takipçilere ürünler hakkında güncel bilgiler verin. İnsanlar neden facebook sayfalarını beğenirler ? Tabi ki o ürün hakkında bilgi almak için.
 • İş İlanları: İş ilanı vermeniz markanıza saygınlık katabilir. İnsanlar şirketinizin iş veren bir firma olduğunu ve yardımcı olacağınızı düşünür. Bir marka bilinci yaratmış olursunuz.
 • Sosyal Sorumluluk: Çevreye ve dünyaya karşı hassas olduğunuzu insanlara kanıtlayın. Sosyal sorumluluk projelerinizi geliştirin ve ona göre paylaşımlar yapın. Bu sizi daha da kurumsal kılacaktır.
 • Faydalı Bilgiler: İnsanların hoşuna gidebilecek güncel ve gerçek bilgiler paylaşın.
 • Video: Ürün videoları, hizmet videoları, firma tanıtım videoları, eğlendirici videolar paylaşarak dikkat çekin.

Umarım sosyal medya içerik takvimi nasıl hazırlanır sorusuna verdiğim bilgiler aklınızın karıştığı, ne yapacağım şimdi ben dediğiniz zamanlarda karşınıza çıkar ve size yardımcı olur. Unutmayın strateji ve bir plan halinde ilerlemez iseniz insanlarla etkileşim kurmanız daha da zor olacaktır. Doğru bir yol haritası çizmeniz için içerik takvimi hazırlamalısınız.

 

Detaylı bilgi için; Etkili İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Ayırkan
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın