Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya Gurusu Olmak İçin 7 İpucu
Guru
0

Sosyal Medyanın Gurusu olmak için gereken bazı küçük sırları öğrenerek tepelere tırmanmaya başlamak ister misiniz? Şanslı gününüzdesiniz! Bu yazıda sizinle sosyal medya gurusu olmak için 7 adet ipucu paylaşacağım! Unutmayın, bu daha çok sihirli bir sanat gibidir. Burada öğreneceklerinizi kendinize saklayın ve bu makaleyi sakın kimseyle PAYLAŞMAYIN. Muhteşemliğe giden yola başlamaya hazır mısınız? Hadi başlayalım!

1-) Her Şeyin Nasıl Otomatikleştirildiğini Öğrenin

Sosyal Medya Gurusu Olmak İçin 7 İpucu

Herhangi bir sosyal medya gurusunun öğrenmesi gereken en önemli ipuçlarından biri otomatikleştirme sanatıdır. Sosyal medya dünyasındaki bazı çaylaklar sosyal medya güncellemelerini elle hazırlarlar ya da belki seçtikleri belirli görevleri otomatikleştirirler. Gerçek bir guru olabilmeniz için sosyal medyada mümkün olan bütün görevleri otomatikleştirmeyi öğrenmelisiniz.

Otomatikleştirmeye ilişkin pek çok örnek var, bunların bazılarını şimdi değineceğim, bazılarına da yazının devamında değineceğim. Örnekler Şunlardır:

 • Biri sizi takip ettiğinde otomatik olarak onu geri takip etmek
 • Otomatik retweet
 • Otomatik mention
 • Otomatik direkt mesaj gönderme ve başka bir sosyal medya gurusunun bloğundan otomatik gönderi paylaşma
 • LinkedIn’de başka bir ağ üzerinden otomatik gönderi paylaşmak

Elbette daha az tecrübeli sosyal medya kullanıcıları bu tekniklerden bir kısmını kullanıyorlar ama gerçek bir sosyal medya gurusu olmak için bunların hepsini her zaman uygulamalısınız.

2-) Bütün Sosyal Ağlar Aynıdır

Sosyal Medya Gurusu Olmak İçin 7 İpucu

Bazı insanlar tüm sosyal ağlarda farklı şekilde davranmanız gerektiğini söylüyor. Her sosyal ağın farklı bir kullanıcı kitlesi olduğunu ve farklı çalışma yöntemleri olduğunu falan da zırvalarlar. Böylesine tecrübesiz tavsiyeleri gönül rahatlığıyla küçümseyebilirsiniz- tabi ki bütün sosyal ağlar aynıdır! Tamam, Twitter sizi sadece 140 kelimeyle sınırlıyor olabilir ama bu sizi durduramaz! Twitter, LinkedIn ve Google+ hesabınızda eşanlı olarak ve tek seferde gönderi paylaşmanız önemlidir. Biz buna çapraz gönderi ya da İngilizce’siyle cross post diyoruz.

Özellikle etkili olmak için sosyal ağlardan en az birinde bulunmayan özelliklerin kullanılmasını öğrenmelisiniz. Facebook hashtagları çıkarana kadar bunu yapmak oldukça kolaydı. Bununla birlikte, özellikle LinkedIn gönderilerinde hashtag’lar ve ekran adları her zaman kullanılmalıdır. Hashtag’ların ve ekran adlarının LinkedIn’de mantıklı görünmemesi sizi bunları kullanmaktan soğutmasın- unutmayın, içinizdeki guruyu göstermek için takipçilerinizi ve bağlantılarınızı en son tekniklerle etkilemek zorundasınız. LinkedIn takipçilerinizin Hashtag’larınızda ve ekran adlarınızda bahsettiğiniz şey hakkında bir fikri olmayabilir ama siz kullanacağınız malzemeleri çok iyi bilirseniz size tamamen saygı ve hayranlıkla bakacaklardır!

3-) Twitter İçin Önemli Bir İpucu: Otomatik Direkt Mesajlar

Sosyal Medya Gurusu Olmak İçin 7 İpucu

Doğrudan mesajlar, sosyal medya gurusu olmak denince akla ilk gelecek güçlü araçlar arasındadır. Bunu sıklıkla kullanın. Teknik olarak Twitter, günde kaç adet mesaj gönderebileceğiniz konusunda aptalca bir uygulamaya sahip. Gelgelelim bu sayı 250 olduğundan, özellikle otomatikleştirmeyle birleştirildiğinde oldukça etkili olabilirsiniz. Otomatikleştirilmiş doğrudan mesajların en etkilisi “takip için otomatik DM tekniği”dir. SocialOomph’taki gibi bir hizmeti kullanarak biri sizi Twitter üzerinden takip ettiğinde onlara “teşekkür” etmek için otomatik doğrudan mesajları kullanabilirsiniz. Bununla ilgili takibiyle ilgilendiğinizi belli etmek için onlara örneğin şu ifadeleri kullanarak tepki verebilirsiniz:

“Senin tweetlerini okumak için sabırsızlanıyorum”

Hatta kullanıcı adını ya da gerçek adını mesajınızda kullanabilirsiniz:

“Merhaba, -Sinan beni takip ettiğin için teşekkür ederim!”.

Guru güçlerinizi genişletmek için bazı kelime kısaltmaları yapabilirsiniz. (Sosyal medyadaki tecrübesiz insanlar buna “yazma dili” veya “yazım hataları” diyor). Her zaman “Teşekkürler” yerine “Tşk” kullanın. Unutmayın sadece 140 karakteriniz var ve siz meşgul birisiniz. Otomatikleştirilmiş doğrudan mesaj atma sanatının belki de en önemli dersi kendi borunuzu çalmanızdır. Unutmayın- siz evrenin merkezindesiniz (birazdan bu konuya değineceğiz). Tabi ki takipçileriniz Facebook sayfanızla ya da Pinterest profilinizle ilgileniyor- bu yüzden onlardan hoşlanmalarını sağlayın. Başlangıç için otomatik dm konusunda sizi ışık hızında turbo şarj edecek güçlü ifadelerden birkaçı şöyle:

“Mrb, beni takip ettiğin için tşk ederim. Tweetlerini okumak için sbrszlanıyorum!!!!!”

“Benimle bağlantı kurduğun için tşkler. Facebook’ta daha aktifim- hadi oradan da bağlantı kuralım- http:/facebook.com/sinandurak66”

“Beni takip ettiğin için tşkler. Seni tanımayı dört gözle bekliyorum (seni tanımak istiyorum yiğidim beni mutlaka ara). Facebook sayfamı beğenir misin? >>> http://facebook.com/dijitalmedyauzmanligi”

“Hey, güzel bilgiler öğrenmeye ne dersin? Kendine bir şeyler katmak için cillop gibi süper web sitene tıkla http://sinandurak.com/”

4-) Evrenin Merkezinde Siz Varsınız

Sosyal Medya Gurusu Olmak İçin 7 İpucu

Tüm sosyal medya guruları içgüdüsel olarak, evrenin merkezinde olduklarının farkındalardır. Yine de evrenin merkezinde olduğunuzu BİLMENİZ yeterli değildir- çevrimiçi görüştüğünüz herkese harikuladeliğinizi göstermeniz gerekiyor. Sosyal medya camiasındaki bazı deneyimsiz insanlar düzenli olarak bloglarından veya web sitelerinden ya da tavsiye edilen insanlar aracılığıyla gönderiler yayınlamaktadır. Ne yazık ki bunu sadece “bazen” yaptıkları gerçeği onların özgüvensizliklerini göstermektedir. Gerçekten etkili bir sosyal medya gurusu olmak istiyorsanız kendiniz, işiniz, ürününüz veya blogunuz hakkında sürekli konuşmalısınız. Blogunuza yeni bir vahiy mi indi? Hayranlarınızın kontrol etmesi için tüm ağlarınızda bunu hemen paylaşın! Unutmayın- fanlarınız, takipçileriniz ve bağlantılarınız için inanılmaz derecede önemlisiniz- bu yüzden harika yazılarınızı hemen okumak için yaptıkları her şeyi bırakmak zorundalar. Unutmayın, bunu ara sıra yapmanız bir şey ifade etmez- sosyal medyadaki her güncellemenizde ne kadar önemli bir şahsiyet olduğunuzu hissettirin.

Ayrıca sosyal ağlarınıza ve blogunuza yazacağınız biyografinizi iyi düşünmelisiniz. Kendinizi satın- ne kadar fevkalade ve etkileyici olduğunuzu zikredin. Burada ne kadar etkili olduğunuzu sınamanın yolu gerçek hayatta birine kendinizi bunun gibi rahatlıkla tanıtıp tanıtamayacağınızı görmektir. Mesela, gerçek hayatta biri bana ne iş yaptığımı sorduğunda “Worlwide Social Media Guru Expert” ve “Top Ranked Power Influencer” olarak tanıtıyorum. Ama lakin ki öyle değildir. Online ortamda kullanılacak örnek ifadeler:

 • “Social Media Guru”
 • “Expert”
 • “Global Expert”
 • “Top Level”
 • “Power Influencer”
 • “World’s Number One”

5-) Sayılar Her Şeydir!

Sosyal Medya Gurusu Olmak İçin 7 İpucu

Tüm gurular istatistik bağımlılarıdır- puanlarını artırmak için sürekli kovalarlar- onları günde birden çok kez kontrol ederler. Özellikle Klout ve Kred puanlarınıza, Empire Avenue‘daki share price’nize, Facebook hayran sayınıza, Twitter’daki takipçi sayınıza, YouTube’daki abone sayısınıza ve Google+ ‘da sizi çevreleyen insanların sayısına göz kulak kesilmeniz gerekir. Commun.it tarzındaki topluluk oluşturmanızı hedefleyen güzel toolları kesinlikle kullanmayın. Ağınız veya çekirdek topluluğunuz kanalıyla ulaşmak istediğiniz kullanıcıların niteliklerini unutun gitsin- onlar sayılması gereken büyük sayılardan ibaretlerdir! (şaka yapıyorum tabiki de).

6-) Sosyal Medya Gurusu Olmak İçin Bütün Sosyal Platformları Kullanın

Sosyal Medya Gurusu Olmak İçin 7 İpucu

Neredeyse herkes YouTube, Twitter, Facebook, LinkedIn ve hatta Google+ hakkında birçok şey duymuştur. Gerçek bir sosyal medya gurusu sınır tanımaz- bütün sosyal medya platformlarında var olmak ve onları yönetmeyi öğrenmek zorundasınız. Eee sosyal medya gurusu olmak her babayiğidin harcı değil tabi. Bu zahmetli bir iş olarak görünse de aslında değil. 1 ve 2. adımları hatırlayın, otomatikleştirme ve çapraz gönderiler burada anahtar kelimelerimizdir. Asgari oalrak şu ağları kullanmalısınız: YouTube, Twitter, LinkedIn (profil, gruplar ve şirket sayfası), Google+ (profil ve sayfa), Facebook (profil ve sayfalar), Instagram, Path, XeeMe, SoundCloud, Last FM, AudioBoo, app.net, Pinterest, Gentlemint, SnapChat, Flickr, 500px, Foursquare, Tumblr, Yammer ve Vimeo- ama sadece minimum düzeyde. Gerçek bir sosyal medya gurusunun tüm sosyal ağlarda ön sıralarda olması gerekir.

7-) Retweet’lerin Efendisi Olun

Sosyal Medya Gurusu Olmak İçin 7 İpucu

Retweet sanatının bu makalenin bazı noktalarına ters düştüğünü düşünüyorsanız merak etmeyin affedeceğim sizi. Evrenin merkezinde olduğunuzu hissettirmek ve tek yönlü iletişimi öğrenmek doğrudur, ama retweet farklıdır. Retweetler bir başkasının ne söylediğine yalandan da olsa ilgi duyduğunuzu gösteren hoş bir izlenim bırakır, ancak bunu etkili bir şekilde yapmak için önce “Guruların Retweet Etme Yönetmeliği”ni iyi öğrenmeniz gerekiyor. İlk olarak aynı anda belki de 10-20 tane retweet patlatırsanız özellikle etkili olursunuz. Tabiki şaka yapıyorum, abartmayın. Hiçbir şey gerçek bir guruyu zaman akışının tamamen retweetlerle dolu olmasından daha iyi rencide edemez. İkincisi retweet ettiğiniz makaleleri ASLA okumayın. Unutmayın- ya meşgul olacaksınız ya da meşgulmüş gibi yapacaksınız. Çünkü gerçek bir sosyal medya gurusu olmak bunu gerektirir. 😛

Sinan Durak

Merhaba, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Teknoloji tutkunuyum ve oldukça meraklı biriyim. Dijital pazarlama alanında kendimi geliştiriyorum.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Sinan Durak
Merhaba, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Teknoloji tutkunuyum ve oldukça meraklı biriyim. Dijital pazarlama alanında kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın