Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
En Çok Kullanılan Sosyal Medya Araçları
Popüler
0

Sosyal medya pazarlaması kampanyası yürütürken atmanız gereken ilk adım, internetteki sosyal aktivitenizin boyutunu ölçmektir. Bu araçların birçoğu ücretsizdir ve dinleme ve araştırma girişimlerinizde kullanabileceğiniz iyi bir başlangıç noktası niteliğindedir. Hiçbir araç internet kullanımını size gösterme konusunda kusursuz değildir. Bu nedenle en iyi veriyi toplayabilmek için birden fazla siteyi aynı anda kullanmanız her zaman daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, belirli bir zaman zarfında istatistiklerdeki değişimi incelemeniz de güvenli bir yaklaşım olacaktır.

Sizler için seçtiğim sosyal medya araçlarından bazıları:

 

hootsuite

http://www.hootsuite.com

İş insanlarının çoğunun sosyal medya ile ilgili dile getirdikleri en büyük şikâyetlerden biri de çok fazla zaman almasıdır. Hootsuite bütün sosyal medya aktivitelerinizi görebileceğiniz bir gösterge panosu işlevi görmesi nedeniyle oldukça popülerdir. Verileri toplamak, takipçilerinizi dinlemek ve tek bir yerden pazarlama aktivitelerinizi planlamak için hesaplarınızı Hootsuite’e bağlayabilirsiniz.

Google-Blog-Search

 

https://www.blog.google

Diğer her şeyde yaptığı gibi Google, Blogsearch uygulaması ile tek bir arama kutusu sayesinde internetteki blogları aramanızı kolaylaştırır, örneğin en son yayımlanan blogları, trend olanları ve dahasını bulabilirsiniz. Tabii ki bu liste arama yaptığınız andan hemen sonra miadını doldurur, fakat yine de süregelen aktiviteler ile ilgili fikir sahibi olmanızı sağlar.

 

buffer

 

https://bufferapp.com

Bu son zamanlarda sosyal medya dağıtımlarınızı otomatik hâle getirebilme özelliği sayesinde oldukça popüler olan bir diğer uygulamadır. Hesaplarınız ile bağlantı kurduktan sonra gönderilerinizi (her hesap için ayrı ayrı) ne zaman yayımlayacağınızı seçebilirsiniz. Ayrıca direkt tarayıcınızdan (Chrome, Safari veya Firefox) veya mobil cihazınızdan paylaşacağınız gönderileri seçebilirsiniz. Diğer bir artısı ise gönderilerinizin başarısını belirlemeniz için her bir gönderinize gelen yanıtlara ait verileri de elde edebilirsiniz.

 

tweepi

 

https://tweepi.com

Tweepi, Twitter hesabınızı yönetmek için kullanabileceğiniz harika bir araçtır. Twitter’ın spamcıları engellemek için kullandığı birtakım kuralları bulunmaktadır ve Tweepi aracı bu kurallar dâhilinde takipçileriniz ile kurduğunuz bağı analiz etmenizde size yardımcı olmaktadır. Her bir Twitter kullanıcısını inceleyebilirsiniz; böylelikle size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

QUANTCAST

 

www.quantcast.com

Quantcast yaygın ve niş sosyal platformlardaki temel trafiği görmek için kullanabileceğiniz bağımsız bir medya ölçüm hizmetidir. Peki, Quantcast’ı değerli kılan nedir? Bir pazar araştırmacısı olarak işinizi daha da kolaylaştıracak hedef kitlenizin özellikleri ile ilgili ücretsiz raporlar sunabilmektedir. En iyi bir milyon sitenin bir listesini bulabilir ve sonrasında hedef kitlenizin online olarak nerelerde zaman geçirdiklerini bulabilmek için daha detaya inebilirsiniz veya anasayfa ekranında bulunan arama kutucuğunu kullanarak siteleri karşılaştırabilirsiniz.

compete

 

www.compete.com

Compete site İstatistiklerini görebileceğiniz ve analiz edebileceğiniz bir hizmetidir. Yaklaşık 3 milyon web sitesi için site profillerini inceleyebilir, aylık ziyaret sayılarını ve bu sayının aylık olarak değişim yüzdesini görebilirsiniz. Pro versiyonunu kullanarak demografi ve gelir gibi kilitli olan ek verileri görebilmenizi sağlar. Site aynı zamanda kullanışlı bir sıralama listesi de sunmaktadır.

 

comScore

 

www.comscore.com

comScore web sitesi, istatistiklerini analiz etmek için kullanabileceğiniz son teknolojiye sahip bir web hizmetidir. Hedef kitlenizin katılımını ölçmek için geniş kapsamlı çeşitli hizmetler sunmaktadır. comScore kontrol etmek isteyebileceğiniz sunumları ve tanıtım belgelerinin bulunduğu harika bir kaynak niteliğindedir. Aynı zamanda kendi sunumlarınızda kullanabileceğiniz yayımladıkları infografikler için bir veri madeni de bulunmaktadır.

 

Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
80%
Güzel
0%
Fena Değil
20%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın