Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Ağlarda Beğenilme Arzusu
0

Bilimsel çalışmalar, toplum içinde silik ve önemsiz olma kaygısının sosyal ağlar aracılığı ile giderilmeye çalışıldığını gösteriyor. Böyle bir kaygıya sahip olan kişi, sosyal ağlar içinde insanları etkilemek, onların hayranlığını ve saygısını kazanmak isterken; onları güzelliği, zenginliği veya olağanüstü gördüğü başarılarıyla etkilediğini düşlüyor.

Dolayısıyla sanal dünyada alınan beğeniler, övgü ve takdirler; aynı zamanda özdeğer ve özgüvenin sınanma tahtası olarak algılanan sosyal ağlar borsasında, tıpkı hisse senetlerinin değeri gibi kişinin yaşam başarısının da ölçüldüğü bir sınav haline geliyor.

Beyin görüntüleme sistemleri kullanılarak özdeğer üzerinde yapılan bu araştırmalarda; özellikle şu soru üzerinde duruluyor: Övülmek ve takdir edilmek gerçekten özdeğer’i besliyor mu? Yoksa tam tersi özdeğeri – değersizleştiriyor mu? Sonuçlar gayet net ve açık:

Sosyal Ağlar Özgüven Kazandırır mı?

Saygınlık ve özgüven kazanmayı – özellikle son 15 yılda – nevrotik düzeyde ihtiyaç olarak görmeye başlayan insan, psikolojik ve biyolojik sağlık için çok önemli bir unsur olan koşulsuz sevgi tanımını direkt dış etkenlere bağlıyor. Kaldı ki; koşulsuz sevgi kavramı ne kadar bilimsel ve doğru? Bu kavramın böylesine kısa bir süre içerisinde boyut ve anlam değiştirmesi, insan sağlığı için ne kadar hayra alamet?

Mesela akıllı cep telefonu dediğimiz şeyin yaşantılarımıza giriş tarihini düşünelim. Bu süre en fazla 15 yıl. 15 yıl, insanlık tarihi için aslında hiçbir şey demek ancak sosyal olarak evrimleştiğimiz süre içerisinde alışkanlıklarımızın, beklentilerimizin ya da özgüven duygumuzun bizim kontrolümüz dışında evrimleşmesi için, bu oldukça kısa bir süre.

İnsanoğlunun İletişim Kurma İhtiyacı Teknolojiyle Değişime mi Uğradı?

Dün olduğu gibi bugünde sosyalleşme ihtiyacımız var. İletişim kurma ihtiyacımız var, sevilme beğenilme takdir edilme yükselme para kazanma gibi; geleneksel kaygılarımız var. Fakat bunları yapacağımız hem dış araçlar değişiyor, hemde iç araçlar.

Dış araçlar teknolojinin gelişimiyle değişmeye devam edecek gibi. Ancak iç araçlar; değişime uğruyor gibi gözükse de geri bildirimleri değişmiyor: Kendisine olan özgüven ve saygısını sosyal ağda beğenilmek üzerine kuran insan, ilgi görmediği yerde kendisinin hiçe indirgendiği sanısına kapılabiliyor. Özellikle gençler ve henüz ergenlik ile yetişkinlik arasında sıkışmış orta yaş sınırında; bu durumu bariz gözlemleyebiliyoruz.

Çiğdem Gül Uğural
Follow me

Çiğdem Gül Uğural

Klinik Psikolog Dr. at Çiğdem Gül Uğural
St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım.
Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum. Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım.
Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Çiğdem Gül Uğural
Follow me

Latest posts by Çiğdem Gül Uğural (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Çiğdem Gül Uğural
St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım. Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum. Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım. Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bir Cevap Yazın