Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Snapchat, reklam verenler için Snap Pixel’i devreye sokuyor.
0

Sosyal medya alanında reklam verenler için Facebook, Instagram ve Twitter gibi sitelerde istatistik değerlerine kolayca ulaşabiliyor. Z kuşağına hitap eden markalar için Snapchat, reklam gösterimi konusunda kuşkusuz en doğru kanallardan bir tanesi. Ancak Snapchat reklam istatistikleri konusunda diğer mecralara göre daha geride kalmakta. Markalar Snapchat’te reklam verdiklerinde tepkinin ya da siparişin nereden geldiklerini görüntüleyememekteydi. Snapchat bu duruma göz önüne alarak Snap Pixel özelliğini ortaya çıkararak bu eksikliğin giderilmesini hedefliyor.

Fabletics, JustFab ve ShoeDazzle gibi markaları bünyesinde barındıran TechStyle, ürünlerini öne çıkartmak için yaklaşık bir yıl önce Snapchat’te reklam vermeye başlamıştı. Ancak Snapchat reklamında kimin gelip alışveriş yapacağına dair bir yol olmaması TechStyle için en büyük sorundu. Bu sebeple Snap Pixel, yani piksel takibini ilk deneyen ilk marka oldu.

Snap Pixel, reklam veren markaların sitelerinde bir kod oluşturuyor. Bu kod, reklam görüldükten sonra kullanıcının alışveriş yapıp yapmadığını belirlenmesini sağlıyor. Ayrıca Snap Pixel, Snapchat’te verilen reklamlar ile markanın web sitesinin arasındaki trafikte performans tabanlı bir reklam modeli sağlama konusunda ilk adım olma özelliğini taşıyor.

Snapchat bu özelliği ile dijital reklamcılık konusunda analiz etme, reklam ölçme gibi özellikleri bünyesine ekleyerek diğer reklam veren mecralar ile arasındaki açığı kapatıyor. Bu özelliği kullanmak isteyen reklam verenler, reklam görüldükten sonra kaç kişinin internet sitesini ziyaret ettiğini ve kaçının alışveriş yaptığını detaylı bir şekilde görüntüleyebiliyor.

snapchat

Piksel kod hazırlandığında markalar, yapmış oldukları kampanya istatistiklerine gerçek zamanlı takip edebilecek ve etkileşime geçen kullanıcılardan toplanan verilere 28 güne kadar görebilecek. Snap Pixel, yıl sonundan itibaren etiket içeren reklam hedeflemesiyle birlikte markaların sitelerini ziyaret eden kullanıcı ve gruplara odaklanabilecek. Snapchat kullanıcılar dilerse bu uygulamaya onay vermeme hakkına da sahipler.

İlk kullanıcı olarak seçilen TechStyle’ın kıdemli müdür yardımcısı Laura Joukovski, yapılan testlerden sonra özelliğin reklam verenler için çok daha iyi bir yol olduğunu ve reklamlarda neler olup bittiğini analiz etme konusunda etkili olacağını belirtti. Ancak Joukovski, Google ve Facebook başta olmak üzere bir ok mecranın pazarlama konusunda sunduğu imkanlar ile karşılaştırıldığında yetersiz olarak değerlendirdiğini de sözlerine ekledi.

Snapchat, reklam konusunda atağa geçtiği Snap Pixel ile reklam verenlerin tercih etmesiyle ilgili nasıl bir yol katedecek ve piyasa da konumu ne şekilde değişecek önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Samet Berk Şenleten

Bir Cevap Yazın