Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Snapchat mi Instagram mı Yoksa Facebook Hikayesi mi?
Popüler
0

Son zamanlarda gözde sosyal medya platformlarından Snapchat, Instagram ve Facebook’un hikaye özelliğine artan ilgiden dolayı markalar hikayelerde neler yapabilecekleri konusunda oldukça kafa patlatıyor ve hikayelere ayırdıkları bütçelerin geri dönüşünü de doğal olarak görmek istiyorlar. Aslında hedef kitlesini doğru belirlemiş olan bir marka için yapılması gereken tek şey belirlenmiş olan hedef kitlenin bulunduğu sosyal platformunu doğru seçmek sonrası çorap söküğü gibi gelecektir zaten.

Hikaye Özelliği pazarlamaya gelmiş yeni bir dikey sunum diyebiliriz. Ama bunu nasıl kullanmalı ve hangi platformdakini kullanmak en doğrusu? Hangi platformdakini dediğimde kafanız karışabilir o nedenle şöyle açıklayayım; Hikaye özelliği hayatımıza Snapchat uygulaması ile girdi ve ardından Instagram, Facebook ve Whatsapp olarak devam etti. Şu an bakıldığında, Snapchat bu özelliğe önder olmasına rağmen;  yoğunluklu olarak Instagram’ın hikaye özelliği kullanılıyor gibi gözüküyor. Tabii Facebook’un Messenger’a bağlı hikaye özelliğini de unutmayalım. Aslına bakarsanız tüm bu sosyal medya platformlarının hikaye özelliklerinin kendine has yararları bulunmakta. O zaman bu özellikleri karşılaştırmalı olarak inceleyelim ve kategorilere ayıralım böylece markaların bulundukları durumlara göre hangi platformun hikayesini seçmesi gerektiğini de görmüş oluruz;

Not: Markanız için hangi sosyal medya platformunun en iyisi olduğunu belirlemenin yolu deneyimlerinizden ve edindiğiniz sonuçlardan faydalanmaktır. Ama başlangıç için bu yazıdaki grafikler size yardımcı olacaktır.

Snapchat, Instagram ve Facebook’un Günlük Kullanıcı Sayısı ve Hikaye Kullanımı;

Snapchat zaten bütünüyle hikaye özelliği taşıyan bir platform olduğu için günlük kullanıcı sayısı kadar da hikaye özelliği kullanılmış oluyor. Snapchat her ne kadar hikaye özelliğine önder olsa da resimde gördüğünüz gibi Instagram kullanıcı sayısıyla da, hikaye kullanımıyla da Snapchat’i geride bırakıyor. Facebook’un günlük hikaye kullanım oranını bilemiyoruz ama her ne kadar en fazla günlük kullanıcıya sahip olsa da hikaye kullanımı konusunda pek başarılı sayılmaz. Instagram’ın hikaye özelliğindeki bu ani çıkışı artarak devam edecek gibi gözüküyor, markalara duyurulur.

snapchat kullanımı, facebook kullanımı, instagram kullanımı, story kullanma oranı, hikaye kullanım oranı

Hangi Yaş Aralığı Hangi Sosyal Medya Platformunu Tercih Ediyor?

Facebook her yaş grubuna hitap ederken, İnstagram ve Snapchat’te durum biraz değişiyor. Snapchat daha çok Z kuşağının ilgisini çekiyor gibi gözüküyor. Y kuşağı ise yoğunlukla Instagram’da vakit geçirmeyi seviyor.

sosyal medya aktif kullanıcı kitlesi

Snapchat, Instagram ve Facebook Hikayelerinin En Çok Kullanılan ve Dikkat Çeken Özellikleri;

Hikayeler için güzel, dikkat çekici ve orjinal fikirleriniz olabilir ama doğru yerde kullanmadığınız sürece istediğiniz ilgiyi maalesef göremeyebilirsiniz. Resimde bahsedilen özellikleri belirtildiği gibi doğru yerlerde kullanarak takipçilerinizin ilgisini çekebilir ve hikayelerden istediğiniz verimi alabilirsiniz.

sosyal medya platformlarına göre hikayelerin öne çıkan özelllikleri

Hikaye Özelliklerinin Sosyal Medya Platformlarına Göre Markalara Sağladıkları;

Paylaşılacak hikayelerin sosyal medya platformu seçildikten sonra, hikayelerin getirecekleri de aşağıda gördüğünüz gibi.

storylerin markalara vadettikleri

Sosyal Medya Platformlarına Göre En Çok İlgi Gören Hikaye İçerikleri;

Hikayelerin farklı özelliklerinin ilgi görmesinin dışında sosyal medya platformlarının farklı kullanıcı kitleleri nedeniyle ilgi gören içerikleri de platformlara göre farklılık gösteriyor.

hikayelerde en çok tutan içerik örnekleri

Umarım yeni başlayanlar için yol gösterici olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

Sizce Makale Nasıl?
Harika
67%
Güzel
33%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ayşenur Varol

Bir Cevap Yazın