Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Snapchat Kullanarak Potansiyel Müşterilere Nasıl Ulaşılır?
0
Snapchat kullanarak potansiyel müşteri yakalamak mümkün mü? Snapchat sosyal medya pazarlama aracı olarak kullanılabilir mi? Yok daha neler diyenler için işte cevabı…
Sosyal medya üzerinden pazarlama operasyonlarınıza destek vermenin onlarca yolu var. Bunların çoğunu biliyorsunuz. Facebook ve Twitter başta olmak üzere kullanıcılar ağır bir reklam bombardımanı altında sosyal hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Giderek artan reklamlar, kullanıcıların gittikçe düşen oranlarda ilgi göstermesini beraberinde getiriyor. Facebook reklamlarının ilk çıktığı zaman verdiği istatistiki sonuçlar ile bugünün verilerini kıyaslarsak ne demek istediğimizi anlatmış oluruz. Reklamların tıklanma oranı yaklaşık 45 kat azalmış.
Snapchat üzerinden işinize katkı sağlamak da neyin nesi! Diğerleri olur da Snapchat olmaz, sakın demeyin. Evet, Snapchat üzerinden bunu yapmak kolay değil. Herkesin harcı da değil. Tam da bu yüzden çok ilgi görüyor, çok değerli. Dünyanın çeşitli yerlerinde başarılı olmuş ve haber haber haline gelmiş Snapchat hikayeleri yayılmaya devam ediyor. Bu bile başlı başına bir motivasyon kaynağı olmalıdır. Son birkaç yıldır facebook kullanarak evlerini satmayı başaran emlakçı gibi bir haber duydunuz mu? Hayır! Neden haber olsun ki? Oysa yalnızca snapchat ile bir haftada onlarca ev satmayı başaran Emlakçının öyküsü tüm Amerika’yı sallamaya yetti.
Öyleyse, büyük oranda eğlenmek, takılmak ve insanlarla iletişim kurmak için kullandığınız Snapchat, aynı zamnda potansiyel müşterilerinize ulaşmakta ve bilgilerini toplamakta kullanılabilir!
  • Soru 1: Daha fazla potansiyel müşteriye ihtiyacınız var mı?
  •  Soru 2: Snapchat kullanıyor musunuz?

Snapchat Kullanarak Potansiyel Müşteri Yakalamanın 5 Yolu

1-Takipçilerinizi ePosta Listenize Kayıt Olmaları Konusunda Yönlendirin

Snapchat hesabınız genel içerik stratejinizin tam olarak bir parçası olmalı. Kendi başına bir şeyler yaptığınız bir sosyal ağ değil. Sahip olduğunuz blogları, e kitapları, web seminerlerini, podcast’leri desteklemek için Snapchat kullanın ve potansiyel müşterilerden veri toplamak için içeriklerinizi optimize edin.
Snapchat ile snap’lerinize direk olarak tıklanabilir bir link ekleyemezsiniz; bu yüzden linklerinizi akılda kalıcı bir biçimde kısaltmak için Bitly kullanıyoruz. Bağlantınızı düzenlemek bu şekilde oldukça kolay:
Başlamak için Bitly’e kayıt olun ve bir Create Bitlink butonuna basın.
bitly kullanarak snapchat linklerinizi kısaltın
Ardından uzun linkinizi yapıştırın ve aşağıdaki Create butonunu tıklayın.
bitly kullanarak snapchat için link oluşturun
Şimdi linkinizi kişiselleştirme ve akılda kalıcı bir hale getirme vakti! Yaratıcılığınızı kullanın ve pratik düşünün.
bitly ile özgün ve yaratıcı snapchat linkleri oluşturun
Bu linki snap’lerinizde kullanırsanız insanları ekran görüntüsü almaya ve içeriğinize bir göz atmaya daha fazla teşvik etmiş olursunuz.
snapchat üzerinden tanıştığınız insanların e-mail adreslerini toplayınBir diğer seçenek linki isteyen insanlardan sizi snap’lemelerini isteyebilirsiniz. Sonrasında, Snapchat’in direk mesaj fonksiyonunu kullanarak linki gönderin. Snapchat’teki direk mesajların içindeki linkler tıklanabilir ve Snapchat uygulaması olarak açılabilir.
Destekleyebileceğiniz içeriğiniz yalnızca bundan ibaret olamaz. Günlük bülteninizi, yarışmalarınızı hatta erken sipariş fırsatlarınızı daha güçlü tanıtarak potansiyel alıcılardan ePosta adresleri gibi bilgileri toplayabilirsiniz.
Snapchat’ten elde ettiğiniz takipçilerinizi hemen Eposta listenizin içine sürükleyin 🙂 Satış yapmak için ne kadar etkili bir yöntem olduğunu göreceksiniz.

2-Kurduğunuz ilişkiyi Snapchat’in Ötesine Taşıyın

Snapchat de geleneksel sosyal ağ mantığıyla işler. Öncelikli olarak insanları tanımanız ve onlarla ilişki kurmanız gerekir. Doğru zaman geldiğinde ve elinizde onların ilgileneceği bir şey olduğunu düşündüğünüzde bu konunun üzerinde daha fazla tartışmaya gerek olup olmadığı sorusunu direk olarak karşı tarafa sorun. Sizinle devam etmek isteyenler ciddi bir müşteri adayıdır. Bunu cebinize koyun ve biraz duraksayın. Zira insanlar Snapchat’ta öncelikli olarak bir şeyler satın almak için bulunmazlar.
Bu yüzden ürünlerinizi satmak için en uygun plafform olduğunu da savunamayız. Tanıştığınız potansiyel müşterileri bu aşamada Snapchat’in dışına alın ve yolunuza devam edin.
Bu taktik; satın alma taahhüdünün daha yüksek seyrettiği, değeri yüksek olan ürün veya hizmetlerde daha olumlu sonuçlar verir. (Örnek: Yalnızca Snapchat kullanarak Emlaklarını satmak)
snapchat kullanarak potasiyel müşterileriniz ile sıcak ilişki kurabilirsiniz
Potansiyel müşterinize bir skype sohbeti önerebilir, – yerel bir müşteri ise – bir fincan kahve içmeye davet edebilir ya da ücretsiz bir promosyon verebilirsiniz. Burada anahtar nokta, düşük riski olan ve ilk adımın kolay atılabileceği bir satış süreci tanımlamanız…
Snapchat ile bunu gerçekleştirmenizin en mükemmel yolu kendi özel organizasyonunuzdur. Snapchat kullanarak yaratıcı ve eğlenceli olabilirseniz kolaylıkla markalaşabilirsiniz. Nasıl çalıştığına bir göz atalım. Ayda bir, bir tam gününüzü ayırın ve işinizle ilgili konularda insanlara ücretsiz olarak yardım etmeye kendinizi adayın. Örneğin her biri 30 dk sürecek 9-10 tane toplantı ayarlayın. Ardından bu yaptığınızı fırsata çevirin ve markalaştırın! Organizasyonunuza bir isim verin ki biz buna Zombi buluşması diyoruz. Kulağa danışmanlık ve toplantı sözcüklerinden çok daha çekici geliyor.
Evet, kabul etmek gerekirse kulağa biraz aptalca geliyor. Fakat kendi markalaşma yönteminize siz de uygun bir isim bulun. Bir Zombi ile randevunuzun olması fikri Snapchat’in doğası gereği, danışmanlık toplantınızın olmasından çok daha kabul edilebilir bir durum.
Ayarladığımız her Zombi buluşması size satış olarak geri dönebilir. Bunu hayal edebiliyor musunuz?

3-Ürün ya da Hizmetinizi Teşhir Edin

snapchat kullanarak ürün ve hizmetlerinizi kitlelere teşhir edebilirsinizÜrün veya hizmetlerinizi canlı eylemler olarak göstermeyi bir alışkanlık haline getirin. ‘’Hey dostum yazmayı bırak ve bana işi göster’’ mottosuyla tanımlayabileceğimiz bu yöntemlerle satışlarınızı artırmayı denemelisiniz. İster ürün, ister hizmet bazlı bir işiniz olsun hepsinde işe yarayacaktır.
Hizmet ağırlıklı bir işiniz varsa, her gün ne ile karşı karşıya olduğunuzu, ne yapmakta olduğunuzu takipçilerinize göstermelisiniz. Hatta müşterilerinizin üzerine bir ışık tutarak Snapchat takipçileriniz ile konuşmalarına izin verin.
Ürün bazlı bir işiniz varsa, ürününüzün gerçekte nasıl kullanıldığını gösterin, kamera arkasında ürünün nasıl yapıldığını anlatın.
Farklı insanlar tarafından ilginç kullanım şekilleri varsa bunları bulun-toplayın ve paylaşın. Bahçe hortumundan kestiği küçük bir parça ile çamaşır makinesindeki arızayı gideren adamın videosusunu hatırlıyorum da… Hortum üreten firma olsam bunu kullanırdım.. Hortum ile kıtaları birbirine bağlardım, hatta gezegenlerin ahengini bu hortumla açıklardım. Önemli olan eğlenmek!
Yaptığınız işle ilgili gösterebildiğiniz her yeni şey, insanlara yardımcı olma şekliniz ve Snapchat yaratıcılığınız, daha fazla Snapchat kullanıcısının sizi tanımasına imkân verecektir.
Başarının anahtarı, Snapchat takipçilerinizin ürün ya da hizmetlerinizi satın almaları için ilk adımı atmalarını sağlamak. Daha doğrusu işleri onlar için kolaylaştırmak. İlgilendikleri takdirde müşterilerinizden parmaklarını yukarıya kaydırmalarını ve sizden bir satın alma linki istemelerini sağlayabilirsiniz.
snapchat ile oyunlar düzenleyin. Snapchat ile waldo nerede oyunu

4- Oyunlaştırılmış Promosyonlar Sunun

Potansiyel müşterilere erişmenin en eğlenceli yollarından biri Snap’lerinizin içinde takipçilerinize bazı fırsatlar / kuponlar vermek. Basit bir şekilde snap’lerinize kupon kodun yerleştirin ve eğer onu almak istiyorlarsa ekran görüntüsü almaları gerektiğini hatırlatın 🙂
Bu taktik sizi inanılmaz noktalara taşıyabilir. İnsanların uyduruk hediye kuponunuz için yarışması ve snap’lemeleri için ‘’oyunlaştırma’’ kullanın. Bu işi bir eğlence eşliğinde ‘’ kazanma süreci’’ haline getirin. İşte herhangi bir sanatsal beceriniz olmadan kupon gönderme işinizi oyunlaştırmanıza yarayacak birkaç yöntem:
Bitmoji ile Where Is Waldo Oyunu
Where is Waldo oyununu hatırlamayan var mı? Ona benzer bir oyun oluşturmak bakın ne kadar kolay…
Bitmoji kendi emojilerinizi oluşturmanıza izin veren bir uygulamadır. Kendi Snapchat hesabınıza bağlayabilir ve kişiselleştirmiş olduğunuz emojilerinizi sticker olarak kullanabilirsiniz.
Tek yapmanız gereken biraz kalabalık mekanlar bulmak ( sokak, alışveriş merkesi vs) fotoğrafını çekmek ve bitmoji’nizi içinde bir yerlere saklamak. Kupon ya da çek kazanmak isteyen takipçilerinize bitmojinizi bulmalarını ve ekran görüntüsünü alarak size göndermelerini söyleyin.
Coupon Spinner
snapchat ile coupon spinner oyununun tadını çıkarınTam anlamıyla size ait oyun makinesini yaratın! Farklı mikarlarda pek çok farklı kupon oluşurun. Bununla birlikte bir snap dizisi oluşturun ve her 1 sn’de kupon yanıp söndüğünde bir kombinasyon yaratsın Oyunu oynayan insanlar doğru zamanda ekran görüntüsü alarak denk gelen kuponu kazanmaya çalışsınlar.
Hazine Avı Kuponu
Aynı zamanda internette bir hazine avı başlatabilirsiniz!
Özel bir Bitly linkini açığa çıkarmak için takipçilerinizi ipuçlarına yönlendirebilirsiniz. İşte bir örnek:
  •  Snap 1: Bugün siparişleriniz üzerinden tam %50 indirim veriyoruz. Tek yapmanız gereken gizli kupon kodunu bulmak
  • Snap 2: Kupon kodu sayfasına bir link verebilir (örneğin …. bityl/50) ve [ lütfen aşağıdaki bilmeceyi çözün]
  • Snap 3: İşte bilmece geliyor…
  • Snap4: Elvis Presley’in ikinci ismi nedir?
  • Snap5: Pekala, eğer cevabın ‘’Andrew’’ olduğunu düşünüyorsanız …… bit.ly/50 linkine tıklayın ve kuponunuzu alın
  • Snap6: İyi Şanslar!
Bu arada sorunun cevabı Andrew değil  🙂 Kendinize bir iyilik yapın ve cevabı araştırın 🙂
Neyse, bu 3 örneği uygulamak gerçekten oldukça kolay; fakat daha da önemlisi Snapchat’in içerik mantığına oldukça uygun; eğlenceli ve neşeli!

5- Hediye ve Sıcak Jestler ile Müşteriyi Yakalayın

snapchat müşterilerinize hediyeler verin Snapchat'in doğasına uygun küçük jestler yapınHediye ve jestler potansiyel müşteri listesi yaratmanız konusunda muhteşem yöntemlerdir. Fakat bu kişilere eşit davranmanıza lüzum yok 🙂 Takipçilerinizden birine çekilişle İpad gibi bir hediye vermek yerine, daha komik ve saçma yöntemler arayın. En önemlisi onları bir aksiyonda bulunmaya teşvik edecek yöntemler seçin.
Bir örnek vermek gerekirse kazanan takipçinin bir dondurmacı dükkânından bir hafta boyunca her gün dondurma yiyebileceği bir hediye Snapchat’ın doğasına daha uygun olacaktır.
Bir yarışma içine giren insanlar kendilerini ifade etme ve rekabeti kazanma ihtiyacı duyarlar. Bu sizin dondurma vaadiniz gibi küçük bir şey olsa da. Eğer takipçileriniz ile yeteri kadar temas halinde kalabilirseniz, yalnızca Snapchat ile onlar hakkında çok fazla şey öğrenebilirsiniz. Bu kişiler gelecekte sizin müşteriniz olabilir veya sizi potansiyel müşterilerinize götürmede aracılık yapabilir.
Yani atmanız gereken ilk adım, sizin için seçilmiş potansiyel müşterilere ulaşmakta ne tür bir hediye ve hikâye verebileceğinizi belirlemek…
Fikrinizi oluşturduğunuzda Snapchat topluluğunuza bunu bir hikâye ile duyurun. Belki de hafta boyunca bu duyuruyu her gün yapmanız gerekebilir. Yarışmanızı hafta sonuna kadar büyük bir olaymış gibi besleyip şişirebilirsiniz. Snapchat’le ilgili bir diğer iyi şey 24 saat içinde Snap’lerin kabolması. Bu zaman baskısı ve rekabet insanların daha çabuk tepki vermelerini de sağlıyor.

Sonuç

Bu fikirlerden en iyi şekilde faydalanmanızın yanında daha önemli olan Snapchat’te düzenli olarak boy göstermek ve insanlarla konuşmaya bir an önce başlamak. Eğer takipçileriniz sizi daha iyi tanımak ve sevmek üzere hazır kıvamdaysa; Snapchat üzerinden potansiyel müşterilere ulaşmakta size yardım edebilecek bu taktikler düşündüğünüzden çok daha verimli olacaktır.
Umarım bu makale Snapchat yolculuğunuzda size yardımcı olur =)
***Not: Transcreated from Social Media Examiner

 

Kartal Koray Yonca

- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni
- WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü
- Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü
- icerikbulutu.com Yazarı
- dijitalmedyauzmanligi.com Editörü
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Kartal Koray Yonca
- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni - WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü - Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü - icerikbulutu.com Yazarı - dijitalmedyauzmanligi.com Editörü

Bir Cevap Yazın