Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sadakat Aşamasında Sosyal Medya Pazarlaması
0

Pazarlama Hunisi

Pazarlama hunisi günümüzde pazarlamanın en önemli kavramlarından biridir. Pazarlama hunisi, potansiyel müşteriler ile mevcut müşterileriniz arasında farkı ortaya çıkardığı gibi, aynı zamanda müşterilerinizin ürününüzün farkına varmasından onların düzenli bir tüketici olana kadar geçen serüveni planlar. Hemen hemen her pazarlamacının bir çeşit pazarlama hunisi kullanması nedeniyle, bu olay sosyal medya pazarlamasını anlayabilmemiz için önemli bir çerçeve sunar. Geleneksel pazarlama hunisi genelde beş aşamadan oluşur. Pazarlama hunisindeki aşamalar şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Bu beş aşama; farkındalık, değerlendirme, tercih, aksiyon ve sadakattir.

pazarlama-hunisi

 

Sadakat Aşamasında Sosyal Medya Pazarlaması

En az insan huninin son aşaması olan bu kısımda bulunur. Bu müşteriler sizin ürünlerinizi satın almış ve an itibariyle tüketenlerdir. Bu aşamada en önemlisi, müşterilerin ürünler ile ilgili konuşmasına ve diğerlerini satın alım için ikna etmesine teşvik etmenizdir. Sadık müşteriler genelde şirketiniz için en iyi pazarlamacılardır. Sosyal medya pazarlaması ile birlikte sadakat daha da önemli bir rol oynamaktadır.

Öncelikli olarak müşterilerinizi sadık ve sürekli hâle getirmeye odaklanmaksınız. Müşteriniz ürüne sadık ve onun savunucusu değilse bu müşteriyi ürününüz hakkında konuşmasına teşvik etmek bir işe yaramaz. Yakınlarının ürünü denemeleri ve satın almaları için sadık müşterilerinizi teşvik edebilirsiniz. Bunu sosyal medya pazarlaması yöntemlerini kullanarak yapmanız mümkündür.

Sadık müşterilerinizin yakınlarını etkilemesini sağlamasının en iyi yolu onları, ürün hakkında konuşmalarına teşvik etmekle başlamaktır. Ürünleri oylamalarını ve eleştirmelerini sağlamak ilk adımdır. Ürünleri oylamaktan ve eleştirmekten hoşlanan insanların sayısı sizi şaşırtacaktır. Dahası ürünleri oylarken ve eleştirirken, bu eleştirileri sosyal ağlarında yayımlamaktan da hoşlanacaklardır. Bunu yapmalarına izin verin. Eleştirilerini arkadaşları ve aileleri ile paylaşabilmeleri için teknolojik araçlar sağlayın.

Sosyal medya pazarlamasının yardımcı olabileceği bir diğer yol ise sadık müşteriler ile potansiyel müşterileri bir araya getirmektir. Bazı durumlarda potansiyel müşterilere gerçekte tanıdıkları sadık müşterilere ulaşabilmelerini sağlayacak bağlantılar kurabilirsiniz. Örneğin bir Ford Taurus almayı düşündüğünüzü ve Linkedln hesabınızda 350 kişinin olduğunu varsayalım. Sahip olduğunuz bu ağ içerisinden Ford Taurus kullanan birini bulabilirsiniz. Ford’un hangi arkadaşınızın Ford Taurus kullandığını size bildirmesi ve böylece bu arkadaşınıza fikirlerini sormanız sizin için değerli olmaz mı?Bunu sosyal ağlarda gerçekleştirmek her geçen gün daha da mümkün hâle gelmektedir.

Ford sahibi arkadaşınız olsun ya da olmasın diğer Ford müşterilerinden Ford ile İlgili bilgi sahibi olmak istersiniz. Sosyal medya pazarlaması müşterileri birbirine bağlamayı ve böylece birbirlerini sosyal olarak etkileyerek daha iyi kararlar vermelerini amaçlar, Bu bağlamda düşünecek olursak Ford, hâlihazırda Ford Taurus sahipleri ile Ford Taurus alabilecek potansiyel müşteriler ile aralarında bağlantı kurmalıdır. Bunu yapmanın en basit yollarından biri, belirli lokasyonlarda bulunan Ford Taurus sahipleri için bir Facebook fan sayfası veya bir Linkedln grubu oluşturmak ve potansiyel müşterileri bu sayfalara yönlendirmektir. Böylece potansiyel müşterilerin Ford Taurus sahiplerine sorular sorabileceği bir ortam yaratmış olursunuz. Bu, onların daha fazla satın alım gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

Beklendiği gibi Ford aynen bunu yapmıştır ve bir adım daha ileri giderek Facebook profillerinde onların Ford kullanıcısı olduğunu gösteren bir işaret konumlandırabilmelerine imkân tanımıştır!

Pazarlama hunisinin sadakat aşaması, kendi müşterileriniz tarafından en çok yeniden pazarlamanın yapıldığı aşama olması nedeniyle oldukça önemlidir. Müşterinin ürünü zaten almış olması onu daha az önemsemeniz gerektiği anlamına gelmez. Aksine, müşterinin kendi sosyal ağında ürünü yayabilme yeteneğini (olumlu veya olumsuz) ve sosyal ağların her geçen gün katlanarak büyümesi gerçeğini dikkate alacak olursak, onu dikkate almanız sizin açınızdan çok önemlidir. Aksi hâlde bir halka ilişkiler felaketi yaşayabilirsiniz.

Sadakat aşamasında yaşanan halkla ilişkiler felaketinin en klasik örneklerinden birini de Netflix’de görmemiz mümkündür. Netflix müşterilerine danışmadan, şirketini DVD kiralama ve online veri akışı olarak ikiye ayırmaya kalkışmıştır. Bu duyuru ile birlikte ikisinin de fiyatları  artmıştır. Haberleri duyduktan sonra sadık olanlar dâhil müşterilerini toptan kaybetmiştir. Yönetim şirketi ikiye bölme kararını geri almak zorunda kalmıştır ve kaybettiği müşterilerini ancak geri kazanmaya başlayabilmiştir.

Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın