Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Psikolojiyi Anlayarak Etkileşimi Yakalamak !
0

Bir ürünün, bir markanın, bir hizmetin, reklamın, düşüncenin öne çıkarılması için sosyal medyada “etkin” olma gerekliliği, tartışmasız, günümüz pazarlaması için en önem teşkil eden gerekliliklerin başında geliyor. Sosyal medyada etkin olmanın ise en önemli noktasının “etkileşim” almak olduğunu birçoğumuz biliriz.

Peki ya etkileşimi yakalamak için dijital pazarlamaya yönelik teknik olanakların dışında kalan algı yönetimini nasıl yürütmeliyiz?

Algıyı yönetmek için önce hitap edeceğimiz kitleleri sınıflandırmalı, tahlil ve tasnif etmeli ve daha sonra bu kitlelere ait ortaya çıkan profillerin psikolojik yapılarına ilişkin değerlendirmeler yaparak işi biraz daha bilimsel bir boyuta taşımalıyız.

Sosyal medya kullanıcıları paylaşım, beğeni, yorum yaparken bunlara psikolojik olarak nasıl karar veriyor diye yukarıda işin bilimsel boyuta taşınmasından dem vurmuştum. Haydi buna birkaç örnek verelim;

Takipçilerinizi Değerli Hissettirin.

Yapılan yorumlara teşekkür/öneri/özür gibi geri dönüş sağlayın. Göreceksiniz ki bir sonraki etkileşimlerinde daha eli bol ve minnet sahibi takipçiler ile karşı karşıyasınız. Anlık kampanyalar yaparak sadece sayfanızı takip eden kişilere özgü kazanımlar sunduğunuzu ifade edin. Bu sayede sizi takipte kalmaları için onlara bir sebep yaratacaksınız. Çekiliş, indirim, hediyeler, yarışmalar ve bunlarla ilgili sonuçların özgün içeriklerle sayfanızda yayımlanması takipçilerinizin hoşuna gidecek.

İstikrar ve Güvenden Ödün Vermeyin.

Her konuda olduğu gibi sosyal medya aleminde de istikrar ve güveni sağlamak, takipçi koruma ve kazanma konusunda olmazsa olmazlardandır. Peki bunu insan psikolojisiyle nasıl ilişkilendirebiliriz? Dijital dünyada güven sadece; pazarladığınız bir ürünün kullanıcıya sorunsuz şekilde kargolanıp ulaştırılması veya ürünü beğenmediğinde para iadesini alabilmesi değildir. Örneğin ürettiğiniz içeriğin özgün olması, kullanıcının aynı veya benzer içeriği başka bir mecrada görmemesi, verdiğiniz kaynakların doğru olması, paylaştığınız linklerin kırık olmaması, “arkadaşını etiketle, hediyeyi kap” sloganı ile yola çıktığınız kampanyalar sonucunda kullanıcılara gerçekten o hediyeleri kaptırmanız gibi gibi… Güven konusuyla ile ilgili daha detaylı bir makaleyi daha önce Sosyal Medyada Güven Tesisi isimli yazımızda yayımlamıştık.

İstikrarla ilgili bir örneğin; insanlar onlara gönderilen bir kampanya mailini ilk etapta açmayabiliyor, daha sonra, aynı göndericiden o sıralar ihtiyacıyla örtüşebilecek bir başlıkla gelen maili açabiliyor ve hatta nemalanır ve memnun kalırsa artık her seferinde o maili açıyor ve hatta ilgilenebileceğini düşündüğü kişilerle paylaşıyor… Yani vazgeçmemek gerek.

İmaj Her Şeydir, Susuzluk Hiçbir Şey.

İnsanları satın almaya iten tek şey ihtiyaç mıdır? Tabi ki çoğunlukla ve özellikle dijital pazarlama dünyasında: hayır. Demek ki insanları ihtiyaçlarının dışında bir şeyleri almaya iten şeyleri düşünmeli. Kullanıcı herkeste olmayan, ona özgü, reklamının yapıldığı, yüzlerce, milyonlarca tıklanan, beğeni ve çoğunlukla övgüyle yorum alan “o şeyin” yalnızca kendisinde olduğu izlemine kapılmalı. Prestij, tasarım, ambalaj, sınırlı kampanya ve bunları bizim sunuş şeklimiz bazen bir ürünün kalitesinin bile çok çok önüne geçen kavramlardır.

The Decoy Effect (Tuzak Pazarlama)

Genelde fiyatlamalar üç seçenek üzerinden yapılır çünkü insanlara sunulan iki seçeneğe yenisi eklendiğinde, tercihlerini değiştirmeye eğilimine girerler. Bu yöntemle satışların artış sağladığı da ölçülmüştür. Tuzak pazarlamayla ilgili bazı İngilizce örnekleri buradan inceleyebilirsiniz.

Son olarak kendimizle ilgili de bir değerlendirme yapacak olursak;

Sosyal medya yönetimini yapan kişi de kişisel değer yargılarından arınmalı ve çok yönlü düşünerek ortaya çıkardığı profillerin psikolojilerine dokunabilmelidir. Bunun için elbette gözlemlerimizi derine indirmeli ve algılarımızı normalden biraz daha fazla açmalı, yanı sıra kişisel gelişim ile de ilgilenmeli olsa gerek.

Follow me
Follow me

Latest posts by Gözde Akuç (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Gözde Akuç

Bir Cevap Yazın