Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
İşletmenizin Pinterest’te Olmasını Gereketiren 6 Neden
0

2011 yılından itibaren popülerlik kazanmış ve 150 milyon üzeri takipçisi olan Pinterest’i sürekli duysak da, Türkiye’deki markaların Pinterest’i çok fazla kullanmadığını görüyoruz. Bu yüzden de bu yazımda markaların Pinterest’i en az Facebook ve Twitter kadar kullanması gerektiğini ele aldım. Pin (iğnele) ve Interest (ilgi alanı) kelimelerinin birleşiminden oluşan Pinterest, size online ortamda beğenmiş olduğunuz fotoğraf ve videoları biriktirme imkanı sağlamaktadır. Yani severek biriktirdiğiniz devasa büyüklükteki fotoğraf albümlerinizi bilgisayarınıza kaydetmek yerine pinleyerek kendi viral panonuzda saklayabiliyor, istediğiniz zaman da bu fotoğraflara kolayca erişebiliyorsunuz. Üstelik Türkçe destek sunan Pinterest’i sadece bilgisayarınızdan değil hem de akıllı telefonlarınızdan kolay ve basit şekilde kullanabilirsiniz. İşlevi bu şekilde olan böyle bir sosyal medya platformu “benim markam için de gerekli mi” diye düşünüyorsanız, cevabı burda!

Web Sitenize Daha Fazla Trafik Çekmesi

Facebook ve Twitter’dan farklı olarak, Pinterest’in amacı insanların insanlarla sosyalleşmesi değil, insanların beğendikleri markalarla buluşmalarını sağlamaktır. Shareaholic araştırmasına göre web sitelerine gelen trafiğin %25’i Facebook’tan, %5’i ise Pinterest’ten sağlanırken Twitter, StumbleUpon, Reddit ve Google+ ise her biri %1’in altında kalıyor. Yani şu demek oluyor ki, Pinterest’te tıklamaya değer bir içerik ile websitenize olan trafiği daha da artırabilirsiniz.

Paylaşılan İçeriklerin Uzun Vadede İşe Yaraması

Facebook’ta paylaşılan bir içeriğin bir kaç saat hatta bir kaç dakika içinde haber kaynağından geçip kaybolduğunu hepimiz biliyoruz. Zaman geçtikçe ve başka paylaşımlar yapıldıkça eskiler unutulup yeniler gündeme geliyor. Oysaki Pinterest’te durum tam farklı. Yüksek kaliteli ve ilgili Pinler oluşturmayı başardıysanız ve web sitenizi doğru optimize ettiyseniz bir sene önce paylaştığınız bir fotoğraf bile doğru insanlar tarafından görülüp yeni trafik dalgasına neden olabiliyor.

Satın al Butonu ve Direk Satış Yapılması

Milward Brown’un yaptığı bir araştırmaya göre, Pinterest takipçilerinin %87’si direk Pinterest üzerinden ürün alıyor, %93’ü de gelecek alışveriş planlarını yapmak için Pinterest’i kullanıyor. Yani, Pinterest takipçisi sadece sevdiği markaları takip etmekle kalmıyor, alacağı ürüne karar vermek ve ürünü direk olarak alabilmek için Pinterest’i kullanıyor. Üstelik online satış sırasında alıcı ve satıcıdan herhangi bir ekstra ücret alınmıyor. Ancak satışlarınızı arttırmak istiyorsanız Promoted Pins uygulamasını kullanarak marka reklamlarınızı sitede yayımlayabilirsiniz. Böylelikle, seçili markalarla ilgili arama yapıldığında ilgili firmaların da reklamları görünmüş olacak. Şu da bir gerçek ki, Pinterest tıklama başına Twitter’dan %400, Facebook’tan %27 daha fazla gelir elde ediyor.

Kullanıcı Profilinin Satın Alma Gücü Yüksek Olan Kadınlardan Oluşması

Pinterest’in takipçi kitlesinin %80’nin kadın olması ve bu kadınların da 40 yaş altı üniversite mezunu yüksek gelirli kadınlardan oluşması en büyük alım gücüne sahip tüketici kitlesine hitap ettiğiniz anlamına geliyor. Hatta yapılan bir başka araştırmaya göre de, Pinterest kullanıcıları televizyon, gazete ve dergi gibi geleneksel medya yerine Pinterest’te zaman geçirmeyi tercih ediyor. Daha net bir dille söylersek, bu kitle Pinterest’i ürün almak ve diğer takipçilerin aldığı ürünleri de görmek için kullanıyorlar. Ama büyük çoğunluğun kadınlardan oluşması hiç erkek takipçisi olmadığı anlamına gelmez. Yani takipçilerin %80’i kadınsa, %20’si de erkektir! Çok da küçümsemeyin 🙂

Takipçilerin Katılımı Gülünç Derecede Yüksektir

Çünkü Pinterest kullanıcıları, sevdiği ürünleri bulup başka insanlarla paylaşmaktan hoşlanıyorlar. Tabi ki bu da ürününüzün daha çok takipçiye ulaşarak viralleşmesini sağlayacaktır.

Pinterest’in Gelecek Trendlerden Haberdar Etmesi

Promoted Pins sayesinde Pinterest’in ortaya çıkan popüler ürünler ve trendler ve hatta  modası geçmeye başlayan ürünler hakkında verdiği sinyalleri takip ederek kendi ürün ve hizmetlerinizi geliştirebilirsiniz.

O zaman sizin markanız neden Pinterest’te olmasın?

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zulfiyya Movsumzade

Bir Cevap Yazın