Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Pinterest Pazarlaması
0

Pinterest sosyal medya pazarlamasında, görselliğe yönelik olduğu için en kullanışlı ve avantajlı sosyal medya platformlarından birisidir.

Günümüzde görsel pazarlama en gözde trend halini almıştır. Görsel pazarlamayı kullanmayan pazarlamacılar yeniliklerden geri kalmış sayılmaktadır. Görseller her zaman dikkat çeker. Görsellere sahip olan gönderiler bütün sosyal ağlarda her zaman daha çok etkileşim alır. Beynimiz yazılı bir gönderiye kıyasla görseli daha hızlı anlar ve cevap verir. Pinterest’in çekiciliği de bir çok görselden oluşmasıdır. Pinterest, pazarlamacılar arasında görsel pazarlama kampanyasında en çok bilinen sosyal medya platformlarındandır. Pinterest kullanıcılarının yüzde 70’den fazlası kadın kullanıcılardan oluşmaktadır. Hedef kitlesi kadınlar olan markalar için bulunmaz bir platformdur. Pinterest 2017 yılı itibariyle 200 milyon aktif kullanıcısı sayısına ulaştı ve bu sayı giderek artmaktadır.

Her sosyal medyanın kendine ait terimleri olduğu gibi Pinterest’in de kendine özel terimleri vardır.

Pinterest terimleri şu şekildedir:

Pin: Pintereste eklenen görsel.

Pinboard: Konuya ait görsellerin toplandığı pano.

Pinning: İçeriği görsel olarak paylaşmak.

Repin: Başka birinin pinini yeniden yayınlamak.

Pin it button: Web sitelerde Pinterest’te paylaşmak için eklenen buton.

Pinner: Paylaşım yapan kişi.

Pinterest’i Pazarlama Aracı Olarak Kullanma

 • Marka Sayfası Oluşturma

Pinterest markalar için işletme sayfası oluşturmaya izin vermektedir. https://business.pinterest.com/tr sitesinden markanızın işletme hesabını oluşturmalısınız.

 • Diğer Platformlarda Pinterest Sayfasını Tanıtma

Web sitenizi ve diğer sosyal medya hesaplarında Pinterest hesaplarınızı tanıtmalısınız.

 • Etkili Fotoğraflar Seçme

Pinterest görsel odaklı bir platform olduğu için görseller kaliteli ve dikkat çekici olmalıdır. GIF ve infografik fotoğraflar yada şemalar gibi metin içeren etkili görseller kullanmak faydalı olacaktır.

 • Değişik Başlıklar Halinde Panolar Oluşturma

Anahtar kelimeleri içeren ve konuyla bağlantılı görselleri bir pano içinde toplayarak ziyaretçilerin ilgilendikleri panolara bakmasını sağlayabilir ve sizi takip etme şansınızı arttırabilirsiniz.

 • Takipçilerle Etkileşim Halinde Olmak

Geri dönüş yapabilecek kullanıcıları takip etmeli ve onların pinlerini beğenmelisiniz. Başkalarının gönderileriyle etkileşim  halinde olmak size geri dönüş sağlayacaktır.

 

 • Blog Makaleleri İçin Pano Oluşturma

Bloğunuzda yayınladığınız makaleleriniz için ayrı bir pano oluşturup görseller koymalısınız.Müşterilerinizin markanız ve hizmetleriniz hakkında  bilgilenmesi için faydalı olacaktır.

 • Web Sitesine Pin it Butonu Ekleme

Kullanıcıların pin it butonu ile içeriklerinizi paylaşabilmelerini sağlamak gerekir. Diğer sosyal ağların paylaşım butonları ile içerikleriniz başka platformlarda paylaşılır ve bu da markanızın daha çok kitleye ulaşmasını sağlar.

 • Video Panosunu Oluşturma

Pinterest görsel bir platform olduğundan  videolarda yer almaktadır. Markanıza ait videolar, çekim arkası gibi videolar için ayrı bir pano oluşturmalısınız.

 • Hashtag Kullanma

Pinlerinizde hashtag kullanmak içeriklerinizi daha çok görünür daha çok erişim alabilecek hale getirir. Hashtag kullanımı Pinterest gibi görsel içerikli tüm sosyal ağ paylaşımlarında kullanılmalıdır.

 • Pinlere Açıklamalı Linkler Ekleme

Paylaştığınız içeriklere açıklamalarıyla birlikte link eklemeli ve sitenize akışı sağlamalısınız.

 • İçerikleri Web Sitesine Gömme

Pinterest ile  içeriklerinizi web sitesine gömebilirsiniz. Bu da diğer sosyal ağlarda veya arama yapıldığında pinlerinizin görünürlülüğünü artırır.

Pinterest’i Sosyal Medya Pazarlamasında Kullanmanın Faydaları

Çok sayıda kullanıcı olması

Pinterest her geçen gün büyüyor. Eğer kadın kitleye hitap eden bir marka iseniz; Pinterest en iyi pazarlama araçalarından biridir. Pinterest’i aktif olarak kullanan büyük bir kadın grubu bulunmaktadır ve bu sayı giderek artmaktadır. Bu kadınların yarısının çocuğu olduğunu varsayarsak bebek ve çocuk markaları içinde iyi bir pazarlama platformu haline dönüşür.

İyi bir vitrin olması

Platformun özelliği dolayısıyla tamamen görsel bir vitrin oluşturmaya elverişlidir. Bu özelliğinden markalar güzel avantajlar elde edebilir.

Satışa kolay yönlendirilebilmesi

Bir pano altında ürünlerinizi tanıtarak mağazanıza yönlendirebileceğiniz bir link ile satış yapmak daha kolaydır. Pinterest’i etkili bir şekilde kullanırsanız yüksek gelir elde etmeniz mümkündür.

Pinterest’in bünyesinde 500.000‘den fazla ticari hesap vardır ve bu markalar Pinterest’in potansiyelinden yararlanmaktadır. Giyim markaları, kozmetik ürünleri, yeme içme ve eğlence sektörü görsellere yönelik ticari firmalar Pinterest ve Instagram gibi görsel ağırlıklı paylaşım platformlarına odaklanmalıdır.

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın