Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Perakende Sektöründe İşinize Yarayacak Sosyal Medya Önerileri
0

Sosyal medya, markalara çok sayıda olanak sunuyor. Küresel kitlelerle daha kişisel bir düzeyde etkileşim kurmaları için onlara bir kapı açar. Özellikle perakende markaları, çeşitli amaçlarla sosyal medyayı oldukça kullanmaktadır. İndirimler ve yeni koleksiyonlar gibi okazyonel durumları duyurmanın yanı sıra, hedef kitlelerinin neyle ilgili olduğuyla ilgili bilgi de edinmektedirler. Bu bilgi, gelecekteki kampanyaları ve kitleleri daha iyi bir şekilde tanıtmak için ürün yeniliklerini uyarlamanın en temel yoludur.

Pew Research Center tarafından yapılan bir araştırmaya göre, markaların yüzde 90’ından fazlası birden fazla sosyal ağda aktifliğini sürdürmektedir. Çalışılan hemen hemen bütün markaların Facebook’ta bir varlığı olmaktadır. Sosyal yatırımın geri dönüşünü ölçmek önem arz etmekle birlikte tüketicilerin satın alma kararları üzerinde kesinlikle bir etkiye sahiptir. Sosyal medya, bir markanın nasıl algılandığının çeşitli yönlerini gösterebilir.

Perakende Sektöründe Sosyal Medya Eğilimi

Öncelik Kalitedense Hacim Olmalı

Markaların Facebook’ta yayınladığı sıklık önemli ölçüde düştü. Bir önceki yıla kıyasla, 2017 yılında burada incelenen markalar tarafından yayınlanan yayınların hacminde yüzde 34.18 düşüş oldu. Sosyal medya pazarlamacılarının hacim yerine kaliteyi seçtikleri açıktır. Markaların yalnızca en uygun gönderim sıklığını değil, en iyi yayın türlerini görmeleri de önemlidir. İdeal müşteri profilinizi odak alan hedefli mesajlaşma önceliğiniz olmalıdır. Yayılma ile büyüme yaklaşımı yerine mesajın kaliteden ödün vermeden hedef kitleye ulaştığından emin olunmalıdır.

Görseller İçerikleri Her Zaman Daha İlgi Çekici Hale Getirir

Görüntüler resimsiz paylaşımlardan 2,3 kat daha fazla etkileşim sağlayabilir. Bu nedenle, bu markaların yayınladığı içeriğin başı çekeni görselli paylaşımlardır. Çoğu perakende markasının yayınladığı video sayısı bir önceki yıla göre önemli ölçüde artmıştır. 2016 yılında, videolar yayınlanan toplam içeriğin yüzde 12.34’ünü oluşturdu. Bu, 2017 yılında yüzde 27,23’e yükseldi. Facebook şimdiye kadar markalar tarafından video içerik oluşturmaya geçişi teşvik etti. Çalışmalar, videoların diğer içerik türlerinden daha iyi etkileşime nasıl girdiğini göstermektedir. Ayrıca, Facebook algoritması, diğer video tanıtımı yapılmayan içerik türlerine kıyasla organik videolar için daha iyi bir erişim sağlar.

En Çok Paylaşım Alan İçerikler Videolar ve Fotoğraflar

Unmetric’teki verilere göre, videolar ortalama olarak diğer içerik türlerinden daha fazla pay alıyor. Bir fotoğrafta 287 paylaşım olduğunda, her video yaklaşık 566 paylaşım elde ediyor. Bununla birlikte, normal bir fotoğraf 3,332 beğeni alırken, videolar 2,000’den fazla beğeni alabilmektedir.

Sosyal medya pazarlamacıları, kaliteli video içeriği oluşturmanın avantajlarından yararlanabilir. Hisse senetlerini aktifleştirerek, bu mesajlar ücretli çabalar ya da ajans çalışmaları olmadan bile iyi bir erişim sağlayabilir. Trendleri takip etmek ve hedef kitleniz için en iyi performansın ne olduğunu bulup geliştirmek her zaman markayı sosyal medyada daha bilinir ve ulaşılabilir kılmakla birlikte, ROI (Return On Inverstment) arttırır.

Bir sektörün veya bölgenin sosyal medya alanındaki daha büyük eğilimlerini tanımlamak marka için faydalı olsa da, en iyi performans gösteren yayınlara daha yakından bakmak da önemlidir. Bu, içeriğinizi nasıl konumlandırabileceğiniz ve kitlenizle en çok rezonansa girecek içerik stratejisi hakkındaki bilgileri size sağlamış olur.

 

Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın