Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Markalar Neden Sosyal Medyayı Kullanır?
0

Sosyal medya uygulamalarının bireysel kullanımı aşıp markaların da yoğun kullandığı platform haline gelmesinde belli başlı sebepler var.

E-ticaret ile uğraşan sitelerin sosyal medya kullanmasını satış – pazarlama olarak niteleyebiliyorken, online satış ayağı olmayan markalar neden sosyal medyayı kullanıyor, çoğu kişinin garipsediği bir konu oluyor. Bu konuyu birkaç başlıkta toparlayarak anlatmak gerekir .

1. Çağa Ayak Uydurma

Markaların sosyal medya kullanmasında belki de en önemli sebep budur. Hali hazırda 10 senelik bir markanız ve markanızın da bir değeri varsa bu değeri çağın gerektirdiği şekilde devam ettirmeniz gerekir.

Instagram hesaplarınızdan iletiler ve kreasyonlar paylaşarak sürekli güncel kalmanız ve markanızı yeni jenerasyonla ortak paydada buluşturmanız gerekir.

İtibar

Çağa ayak uydurmanın gereksinimi ise mevcut itibarı korumaya ve devam ettirmeye çalışmaktır. Sonuçta emek verip büyüttüğünüz bir marka ve marka değeriniz var, sektörde itibar anlamında kazanımınız var ve neden çağın gerisinde kalıp ‘eski marka’ olasınız ki!

İtibarınızı yeni çağın gerektirdiği çalışmalarla pekiştirerek markanızın daha da güçlü bir algı yaratmasını sağlayabilirsiniz…

cocacola tweeter etkileşimi

2. Görünürlük / Popüler Olma

Gelelim sosyal medyanın hayatımıza kattığı hem bireysel hem de kurumsal farkındalığa: Popüler Olmak

Sosyal medya bildiğimiz gibi hayatımıza girdiği andan itibaren bizlerin “korumalı” profillerini yarattı fakat bir farkla ne kadar korumalı da olsa bir noktada (etiketler, mekanlar vb) yine  görünürlüğümüzü arttırdı. Görünürlüğümüzün artması beraberinde isteyene fevkalade Popülerlik getirdi. Çünkü popüler olmak için tek yapmamız gereken doğru kitleye doğru paylaşım yapmaktı. Hedef kitlenin de çoğunlunun segmenti belli olduğu için hem bireysel hem kurumsal popülasyonu arttırdı.

seyhan belediyesi güldüren paylaşım

Öyleki bazı kurum/markaların  fake ve troll hesapları dahi çıkmaya başladı. Bunlara ses etmeyen kurumlar ve/veya markalar popülaritesini de arttırmış oldu.

tedaş parodi hesap neden açıldı

3. İletişimde Bumerang Etkisi

Markalar sosyal medya uygulamalarını kullanarak sıcak temas ve anında geri bildirim sağlıyorlar. Buna bumerang etkisi denilebilir. Marka herhangi bir sosyal medya kanalından bir ileti paylaşıyor ve peşinden anında tepkime geliyor.

madame coco ziraat bankası işbirliği

Markalar anında etkileşim olayına okadar çok önem veriyor ki bu işi fenomenlerle ücretli bile yapıyor. Çünkü bu şekilde marka istediği etkileşime ve marka bilinirliğine daha çabuk sahip oluyor. En önemlisi de anında enformasyon yaygınlaşıyor.

kfc parmak ısırtan kampnya virali

Markaların sosyal medyayı sadece e-ticaret için kullanmayışının sebebi çok açık: Devam etmek…her dönemde ve her hedef kitleyle marka kendini devam ettirmek isteyecek…

Takip Et

Çağla Tanrıverdi Kömür

Her gün Kaş'a yerleşme planları yapan ama İstanbul'u terk edemeyen, PR & Basın Danışmanı, İçerik Yazarı, Sosyal Medya Uzmanı, Eski Pazarlamacılardan kimler kaldı ki cümlesindeki KİM 🙂 İddialı aşçı, Ailenin İletişimcisi...
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Çağla Tanrıverdi Kömür
Her gün Kaş'a yerleşme planları yapan ama İstanbul'u terk edemeyen, PR & Basın Danışmanı, İçerik Yazarı, Sosyal Medya Uzmanı, Eski Pazarlamacılardan kimler kaldı ki cümlesindeki KİM :) İddialı aşçı, Ailenin İletişimcisi...

Bir Cevap Yazın