Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Markalar Hangi Sosyal Medya Hesaplarını Kullanmalı?
Guru
0

Tüketici olarak hepimiz bugün birçok sosyal mecrada yer alıyoruz. Bunların hepsini aktif olarak kullanmasak da hemen hemen her gün giriş yaptığımız, kısa da olsa göz gezdirdiğimiz bir hesabımız var. Kullanılan sosyal mecralar bu kadar çeşitli iken markaların tüketicilerle iletişim kurma yöntemleri de bir o kadar çeşitli. Peki markalar hangi sosyal medya hesaplarını kullanmalılar?

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya mecraların başında ise Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Google+, Linkedin, Pinterest ve Snapchat geliyor. Tüm hesaplarda ise markan isminin aynı şekilde yer alması gerekiyor. Örneğin; Twitter’da /SignalTR, Facebook’ta /SignalTürkiye, Youtube’da /Signal-TR gibi farklı farklı isimlerde değil de hepsinde ortak olmalı.

Sosyal medyadaki etkileşimi artırmak üzere ise web sitesinde mutlaka bu mecralara yönlendirme ya da paylaşma butonlarına yer verilmeli. Ayrıca; sosyal medyada paylaşılan içeriklerle de web sitesine trafik artışı sağlanmalı. Sosyal mecralarda da marka tanıtım kısmında diğer mecraların linkleri paylaşılarak kullanıcılar oralarda da markaya bağlanmalıdır.

Markalara Göre Sosyal Medya Mecrası Seçilmeli

Markanın sosyal medyada var olması ise markanın görünürlüğü ve bilinirliğini artırmada günümüz koşullarında oldukça kritik. Ayrıca; bir markanın sosyal mecralarda yer alması, tüketicinin marka hakkında ne düşündüğünü hızlı bir şekilde anlamasına yardımcı oluyor. Doğru içerik oluşturulamıyor, takipçilerle doğru iletişim kurulamıyorsa da kaş yapayım derken göz çıkarmamak gerek. Sektöre göre ve müşteri kitlesine göre, markanın konumlanması gereken sosyal medya mecraları belirlenebilir. Çok fazla sosyal mecra olduğunu göz önüne bulundurursak farklı kullanıcı kitlelerine sahip bu mecralarda bulunulması gerekir gibi bir zorunluluk yok.

Facebook; 2016 3. çeyrek itibariyle dünya genelinde 1.8 milyar kullanıcıya, Türkiye’de ise yaklaşık 42 milyon kullanıcıya sahip. Türkiye’de en çok kullanılan mecra olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda markalar mutlaka Facebook’ta yer almalıdır.

Buradaki strateji ise sektöre göre veya markanın amacına göre belirlenmeli, genel amaç marka bilinirliğini artırmak olmalı. E-ticaret sektörü için tamamen satış odaklı olabilir örneğin ya da bir FMCG markası için müşteri ile etkileşime girme amaçlı olabilir. Sayfada tüketiciler konuşturulabilir, marka da aynı şekilde tüketici ile konuşabilir; gelen şikayetler için çözüm aranabilir. Bir moda markası ise genel olarak tasarımlarının kabul görüp görmemesi hakkında takipçileri ile iletişimde olabilir, aktif kullanımda olan Facebook canlı yayınları ile anlık olarak bile bir tasarım tamamen takipçilerin isteğine göre yapılarak müşteri bağlılığı canlı tutulabilir.

Twitter; kişilerin olumlu – olumsuz – nötr bir çok konuda direk olarak fikir beyan ettikleri bir mikroblog. Burada özellikle şikayetini dile getirenler, markadan çok hızlı cevap bekliyor. Aslında tüm mecralarda tüketici beklentisi bu yönde. Ancak; Twitter bugün bir çok marka için müşteri temsilciliği konumunda. Markaların da konuşulanları dinlemek, müşteriyi dinlemek, negatif yazılara hızlı şekilde çözüm getirmek ya da konuyla ilgilenmek, pozitiflerde etkileşime geçmek, potansiyel müşterilere ulaşmak ve yaşanabilecek krizleri de önlemek için mutlaka ve mutlaka Twitter’da var olması gerekir.

Bunun yanında Twitter’da yapılacak paylaşımların stratejisini belirlerken, Facebook’ta da olduğu gibi etkileşime geçirici içerikler paylaşılmalı. Düzenli şekilde içerik paylaşmak da markanın hedef kitle ile doğru şekilde iletişim kurmasına yardımcı olur. Örneğin; müşterilerin kullanım alışkanlıklarıyla ilgili anketler yapabilir; gerçek kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaşıp sonuçlarını kısa sürede alabilirsiniz.

markalar hangi sosyal medya hesabını kullanmalı

Instagram; 2016’nın ilk yarısında globalde günlük 300 milyon kullanıcı sayısı ile en popüler sosyal mecralar arasında yer alıyor. Görselliğe dayanan ve kısa sürede sevilen Instagram’da paylaşılacakların neredeyse sınırı yok. Sadece ürünler ya da hizmetler değil anı yakalayan  ve yaşatan, sıra dışı, doğal fotoğraflar ve videolar özellikle çok seviliyor. Zira Instagram da yeni video özellikli güncellemelerini yeni yayımladı.

markalar hangi sosyal medya hesabını kullanmalı

Instagram’ın  görselliğe dayanması, samimi ortam sunması sebebiyle paylaşılan sevimli hayvan fotoğrafları da oldukça beğeni alıyor. Örneğin; elektronik bir cihaz içerisindeki bir donanımsal ürün üreten firma Instagram hesabı kullanmayabilir. Kullanıyorsa da ofislerini ziyarete gelen sevimli bir köpeğin fotoğrafının paylaşılması, takipçileri tarafından mutlaka beğenilecektir.

Youtube; günlük ortalama 1 milyar video izlenme sayısına sahip bir kanal. Son zamanlarda video içeriklerin 2017 yılında çok daha fazla tüketileceği öngörülüyor. Mobilde de video izlenme oranları gittikçe artıyor. Ürünlerin nasıl kullanıldığı, yemek tarifleri, gezi, makyaj, yaşam tarzı, nasıl yapılır videoları, vb video türleri saymakla bitmez.

Video içerikler, bir çok marka için uyarlanabilir. Örneğin; bir restoran firması menüsündeki bir yemeğin hazırlık sürecini, bir e-ticaret firması ürünlerin nasıl kargolanıp kullanıcısına yol aldığını, bir çiçek dükkanı buketlerin hazırlanmasını, bir kahve dükkanı kokusunu hissettiren hazırlık videosunu, ev dekorasyon ürünleri satan bir mağazanın dekor fikirleri paylaşması, vb bu örnekleri artırabiliriz.

Google+; diğer ağlar gibi etkin şekilde kullanılmasa da markaların, Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına katkısı çok büyük. Burada önemli olan; marka hakkında doğru ve detaylı bilgiye yer vermek. Google Plus’ın çalışma mantığında topluluklar ve çevreler mevcut. Bu topluluklarda markaya ilgi duyan kitle ile iletişime geçilebilir, tartışma konuları yaratılarak müşteri iç görüleri tespit edilebilir.

Linkedin; toplamda 3 milyar şirket hesabı barındıran bir sosyal iş ağı. Markalar; iş dünyası kullanıcılarının yer aldığı kitle üzerinde marka bilinirliğini ve değerini artırmak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla bu mecrada yer almalıdır.

Pinterest; ağırlıklı kadın kullanıcıların olduğu, Instagram gibi fotoğraflı içerik yaratmaya dayalı bir paylaşım sitesi. Ancak burada kullanıcılar daha çok fikir edinme, sevdiği hesapları takip etme adına tercih ediyorlar. Bu sebeple de ağırlıklı olarak, moda, fotoğrafçılık, el yapımı tasarım ürünleri, grafik tasarım, dekorasyon gibi ürünler için dipsiz bir hazine. Bu tür sektörler, daha ilgili olan kitleye ulaşarak etkileşim ve sadakati artırabilirler.

markalar hangi sosyal medya hesabını kullanmalı

Snapchat; en yeni ve özellikle gençler tarafından oldukça yoğun kullanılan bir sosyal mecra. Sadece 10 saniye görüntülenen video veya fotoğraflar, daha sonra kayboluyor. Markalar bugün ürün lansmanlarında, etkinliklerde anlık iletişim kurmak adına Snapchat’i kullanıyorlar.

Sosyal Mecralardaki Etkileşimler Ölçümlenmeli

Yapılan çalışmaların ne sonuç getirdiğini ölçmek, uygulanan stratejinin doğruluğunu anlamayı sağlar. Her çalışmada olduğu gibi sosyal medyada da aylık olarak bunların raporları alınmalı, bir sonraki süreç için yapılacak iyileştirme kararları için temel oluşturmalıdır.

Ek olarak; sosyal medyada oluşabilecek ani ve olumsuz olaylara karşı önceden belirlenmiş bir kriz yönetim stratejisin hazırda bulunmalıdır her zaman. Hızlı karar almayı gerektiren bu tür durumlarda hayat kurtarıcı olabilmektedir.

 

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı

Bir Cevap Yazın