Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Marka Farkındalığı Oluşturmak için Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?
0

Marka deyince sıradan insanlar belki bir marka adı, logosu ya da amblemini düşünebilir.Ancak eğer pazarlama uzmanı iseniz, markanın bir logo ya da amblemden çok daha fazlası olduğunu bilirsiniz.Aslında tüketicilerin bir markayı satın alması, o markanın getireceği prestij, yaşam stili ve imajla ilgilidir.Yani marka üreticiden çok tüketici için anlam ifade eder, kendilerini ifade etmelerine yarar.

Bu açıdan bakılırsa markamızın bilinirliği ve farkındalığını yaratmak rekabet edebilmek açısından elzemdir.Peki marka farkındalığı nasıl yaratılır; peki ya geleneksel yöntemlerin dışında, sosyal medyayı kullanarak marka farkındalığı nasıl yaratılır? İşte bu yazıda bu konuyu inceleyeceğiz.

Marka farkındalığı için önemli iki unsur bulunur: Birincisi tanıma, ikincisi hatırlama.

Eğer markamızın satın alınmasını istiyorsak tüketiciler markamızı gördüklerinde tanımalı ve satış alma öncesi hatırlamalıdır. Bunun için geleneksel yöntemler bulunur,örneğin reklamlar,reklam karakterleri,etkinlikler ve sponsorluklar gibi.Bu sayede tüketici zihinlerinde çağrışım yoluyla markanın hatırlanması sağlanır ve marka farkındalığı yaratılır.

Günümüzde ise artık sosyal medya kullanımı çok fazla yaygın olduğu ve sosyal medyanın olanakları çok fazla bulunduğu için, marka farkındalığı yaratmak için çok uygun bir mecra olduğu konusunda hemfikir olabiliriz.

Sosyal Medyada Marka Farkındalığı Yaratma Stratejisi

1.Hedef Kitlenizi İyi Seçin ve Onlara Ulaşacağınız Platformu Bulun

Marka farkındalığı yaratmak istediğimiz hedef kitleyi belirledikten sonra onlara ulaşacağımız sosyal medya ağlarını iyi seçmeliyiz.Örneğin bir yiyecek ürünü pazarlanıyorsa ve hedef kitlemizi kadınlar ya da anneler olarak seçtiysek onların vakit geçirdiği paylaşım ağlarını hedef almalı ve buralarda bolca kendimizi göstermeliyiz.Örneğin bu anneler Instagram ya da Facebook’u sıkça kullanıyorsa buralarda paylaşım yapmaya özen göstermeliyiz, örneğin bu hedef kitlenin Twitter kullanmadıklarını saptarsak yoğunluğumuzu onların bizi takip edebilecekleri mecralara kaydırmalıyız.

2.Anlatmayın, gösterin! Görsellik Önemlidir!

Paylaşım yapacağız, peki nasıl? Sürekli markamızın hikayesini ve ne kadar iyi olduğunu anlatan içerikler yazarsak marka farkındalığı yaratabilir miyiz? Cevap açık,hayır.Günümüzde sosyal medyada en çok görseller ilgi çekiyor.Fotoğraf ve video gibi görsel içerikler çokça tıklanıyor, bu açıdan markamızı tanıtan görselleri kullanmalıyız.Ayrıca ücret karşılığı yayınlanan reklamlarımızla yetinmemeliyiz, viral videolar çekmeliyiz, ayrıca Influencer’lar ile işbirliği içinde görseller hazırlamak zekice olacaktır.Bir başka yol ise User Generated Content denen kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik hazırlanmasını teşvik etmektir.Örneğin markamız adına bir yarışma düzenleyip herkesin fotoğraf paylaşmasını istediğimizi düşünelim; bu sayede ürünü kazanmak için sosyal medyada fotoğraf paylaşan ve bu fotoğrafları gören herkes az çok bir marka farkındalığına sahip olacaktır.

3.İletişimin Önemi

Takipçilerimiz ve ulaşmaya çalıştığımız yeni kitle ile sürekli iletişim halinde olmalıyız.Aldıkları ürün/hizmet ile ilgili sorun yaşadıklarında bunu çözmek için sosyal medya ağlarını kullanmak çok önemlidir, kendilerine ulaşıp çözüm yolu üretmeliyiz.

Ayrıca tüketicilerle eğlenceli içerikler paylaşmalı,dikkatlerini çekebilmeliyiz.Asla sıkıcı bir dil kullanmamalı,onlara bir robotla konuşuyorlarmış hissi yaşatmamalıyız.

4.Sosyal Medyada Sosyal Olun! 🙂

Sosyal medyada interaktif olmalıyız ki takipçilerimiz sayfamızı canlı bulsun ve bizimle iletişime geçmekten çekinmesin.Ayrıca onlara sayfalarımızın paylaşımlarını tekrar paylaşmak için bir sebep vermeliyiz , eğer komik ve güzel buldukları bir içerik paylaşırsak bunun Facebook,Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarında tekrar tekrar paylaşılma olasılığı yüksek olur.Bir başka önemli nokta ise bu paylaşım ağlarında insanlarla ilişkiler kurmaktır, onları Twitter’da mention’layın, Facebook’ta yorumlara cevap verin, Instagram’da yorumları ve soruları es geçmeyin, bu sayede insanlar markanızla iletişim kurmaya daha hevesli olur ve marka farkındalığı oluşur.

5.Promosyonlar Düzenleyin(Dozunu Kaçırmadan)

Yalnızca promosyon içeriği paylaştığınız bir Instagram hesabınız olmamalı, ancak arada sırada markamızın ilgi çekmek ve bu sayede marka farkındalığı oluşturmak için promosyonlar düzenlemesi de gerekir.Dozunu kaçırmamalıyız,markamızın hikayesi ve marka imajımızı yansıtan içerikler ile bu promsoyonları dengelemeliyiz.

Bu yöntemleri kullanarak sosyal medyada tüketiciler ile iletişim kurarsak marka farkındalığı yaratma konusunda rakiplerden bir adım önde olabiliriz.

Overview
Yazar

Çiğdem Selçuk

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Çiğdem Selçuk

Bir Cevap Yazın