Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Linkedin Nedir ve Nasıl Kullanılması Gerekir ?
0

Linkedin, iş hayatının bir parçası haline gelen ve kişilerin kendi kariyerlerini özetleyip , çalışanların, iş arayanların ve iş verenlerin profesyonel bir ortamda arkadaş edinip veya meslektaşları ile iletişime geçmeye olanak sağlayan bir sosyal ağdır. 2003 yılında bir networking sitesi olarak kurulmuştur. İş bulma siteleri arasında en profesyonel olarak görülen Linkedin, her geçen gün networking portfolyosuna hızla üye katarak bugün dünya genelinde 467 milyon üyeye ulaşmaktadır.

Profesyonellerin Dünyasında Fark Edilmek

Linkedin de birçok iş ilanı henüz diğer iş ilanı yayınlayan sitelerde yayınlanmadan önce yayınlanmaktadır. Pek çok insan kaynakları profesyoneli eleman aramak için bu sosyal ağı kullandığı bir gerçek. Bu yüzden eğer iş arıyor veya var olan çevrenizi dahada geliştirmek istiyorsanız öncelikli olarak Linkedin’i takip etmeniz gerekmektedir. Peki hem gerçek dünyada hemde sizden önce burada var olan ve profili uzman statüsüne ulaşmış profesyonellerin dünyasında nasıl fark edilir olursunuz? Aslında çok basit! Linkedin’i bilinçli kullanarak istediğiniz işe bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacak yöntemlerden bahsedelim.

Doğru Bir Profil Oluşturmak

İlk olarak yapmanız gereken doğru ve eksiksiz bir şekilde profil açıp bilgilerinizi doldurmak. Peki nasıl mı? biliyorsunuz ki profil sosyal ağda bir kimlik değeri görür. Bu yüzden profilinizde doldurmuş olduğunuz bilgiler gerçeği yansıtmalıdır. Profil, sayfanızı inceleyen kişilerin göreceği bir bölümdür. İşe öncelikli olarak profilinizi doğru bir şekilde doldurarak başlamalısınız. Bir sonraki aşama ise ne çok ciddi ne de çok samimi olan doğru ve etkileyici bir profil fotoğrafı seçmek. Seçmeniz gereken profil fotoğrafınız profesyonelliği yansıtmalı fakat kesinlikle vesikalık fotoğrafınız olmamalı. Eğitim bilgileri alanı da doldurmanız gereken önemli başlıklardan. Buradaki bilgileri de eksiksiz doldurmanız size fayda sağlayacaktır. Eğitim bilgilerinizi mümkün olduğunca üniversite ve sonrası olarak doldurmaya dikkat edin. Çünkü ulaşmak istediğiniz o kişi sizin lise hayatınızı merak etmiyor! Ayriyeten Linkedin’de aynı okullardan mezun olanlar birbirlerini profesyonel ağlarına eklemeyi tercih eder.

Profilinizde bu başlangıç aşamalarını düzenledikten sonra eklemeniz gereken diğer başlıklar kesinlikle yetenekleriniz! Hangi alanda keşfedilmek istiyorsanız veya hangi alanda kendinize profesyonel kimlik oluşturmak istiyorsanız bununla ilgili sizde var olan yeteneklerinizi profilinizin ilk aşamasında sergilemeniz gerekir. Çünkü sizi ziyaret edenlerin bunları ilk olarak görmesi sizin için artı bir durum oluşturacaktır. Ayriyeten bu yeteneklerinizi bağlantı kurduğunuz kişilerden onay ister ve alırsanız daha ikna edici daha etkili bir durum olduğundan emin olabilirsiniz. Bugüne kadar hangi organizasyonlarda bulunduğunuzu, deneyimlerinizi, projelerinizi, neler yaptığınızı ve yapabileceklerinizi genel olarak net bir şekilde doldurduğunuz taktirde profil seviyeniz artık uzman olarak görülecektir. Fakat aktifliğinizi her zaman ne kadar güncel tutarsanız, o kadar işverenle bağlantı kurma şansınız yüksek olacaktır.

Bağlantı Kurmak

Linkedin üzerinden şahsen tanıdıklarınızla veya bağlantı kurduğunuz kişinin arkadaşlarıyla da ortak olarak bağlantı kurabiliyorsunuz ama az tanıdığınız veya hiç tanımadığınız insanlarla da bağlantı kurabilmenize olanak sağlanıyor. Hiç tanımadığınız birisine arkadaşlık daveti gönderirken ve bu kişi sizin ulaşmak istediğiniz kişiyse davet esnasında kendinizi tanıtan ve bulunmak istediğiniz o şirkette ne yapmak istediğinizi bir ön yazıyla bunu çok kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Linkedin’de bağlantı sayınız 500’ün üzerine çıktığında artık artış olmuyor ve bağlantı kurduğunuz kişi sayısı 500+ şeklinde görünüyor. Bağlantıları doğru kişilerle yani oluşturduğunuz profesyonel kimlik ile alakalı kurmak, iş bulma konusunda daha doğru bir adım olacaktır.

Gruplara Katılmak

Linkedin gruplarına katılmak bir çok kullanıcı ile tanışma olanağı sağladığı gibi profesyonel anlamda ilgili olduğunuz sektör ile neler paylaştıklarını da görebilirsiniz. İlk aşamada bu gruplara kabulünüz beklemede ise maksimum 10 gruba katılma isteği gönderebiliyorsunuz. Katılımınız gerçekleştikten sonra tekrardan istek yollayabilirsiniz. Bu gruplar aynı zamanda çok iyi bir tanıtım alanıdır. Markanıza yönelik tanıtımlar paylaşabilirsiniz ve dönüşümler alabilirsiniz. Önemli bir ipucu olarak; Linkedin’i mobil olarak kullanmak daha hızlı ve kolay olarak giriş yapmanızı sağladığı gibi kullanım açısından arayüzü masaüstüne göre daha pratik.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın