Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
LinkedIn Neden Kullanılmalı?
0

UZUN ZAMAN SONRA YENİDEN GELEN KEŞİF DUYGUSU

Eskiler, hatta birçok öğretmen der ki; bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu onu anlatmaktır. Bende de aslında üniversitedeki dijital medya dersim için üye olduğum, bir süre iş aramaya çalıştığım şimdi yine yeniden öğrenmiş olduğum mecrayı anlatayım dedim. Bilinen konuları kendime göre yorumlamak en eğlenceli uğraşlarım arasında.

PEKİ LİNKEDİN NEDİR?

LinkedIn sürekli aktif haldeki  CVmdir ve tüm dünyada da yoğun olarak kullanılan iş ağıdır. Yani Linked In’e katıldığımda dünyanın en profesyonel iş ağına katılmış olurum. Bu ağ; iş arayanlar, çalışanlar ve işverenler tarafından 2003’ten beri kullanılıyor ve bu mecrada hem Facebook ve Twitter  gibi arkadaşlarımla etkileşime geçebilirim hem meslektaşlarımla ve meslek gruplarıyla irtibat kurabilirim hem de eğer bir blogum varsa bloğumu tanıtabilirim. Eğer bir işverensem de iş başvurusu yapan kişilerin profillerini kontrol edebilirim ya da bir girişimciysem, yine girişimlerimin keşfi için doğru kişilerle irtibata geçmem için bu mecra bana yardımcı olabilir. Twitter gibi başka sosyal mecralarla senkronize halde de kullanabilirim.

NASIL VE NEDEN KULANMALIYIM?

Birçok alanda olduğu gibi e mail ile kayıt olmama yeterli. Bilgilerimi yükledikçe ve kişilerle bağlantı kurdukça, ilgili gruplara üye oldukça oluşturmuş olduğum profil acemi seviyesinden uzman seviyesine ilerlemekte ve fotoğrafım, okul bilgilerim, yapmış olduğum projeler, üye olduğum gruplar yeteneklerimin onaylanması görünürlüğümü arttırmakta . Hatta İsmimin yanlış yazılmış halleri bile. Networküm genişledikçe başvuru yaptığım ve yapmayı düşündüğüm şirketlerle ve şirket çalışanlarıyla bağlantı kurma şansım artmakta. Ayrıca kişiselleştirilmiş arama seçenekleri ve bu seçenekleri kaydedebilme olanağı da iş arayanlar ve iş verenler için bilgi edinme konusunda büyük bir kolaylık.

ÜCRETLİ KULLANIM

LinkedIn’i Premium olarak da kullanabilirim ve ücretsiz kullanımdan farkı; profilime kimlerin bakmış olduğunu görebilmem, bağlantım olmayan kişilerle mesajlaşabilmem, daha nitelikli filtreler oluşturabilmem ve görmüş olduğum profilleri dosyalara kaydedebilme özelliklerine sahip olması.

SONUÇ

Sosyal çevremizi genişletebilmek, iş ararken ve çalışırken meslektaşlarımızla ve meslek gruplarımızla irtibata geçebilmek için LinkedIn en önemli ağ. Daha çok görüntülenebilmek için profilimizi istediğimiz alana göre optimize etmek ve uygun zamanlarda güncellemek, düzenli olarak paylaşımlarda bulunmak ve mevcut profilimize yorum ve onay almak bizim açımızdan bu mecrada çok yararlı çünkü LinkedIn Facebook ve Twitter’dan sonra kullanılan üçüncü ağ ve iş ve bilgi teknolojisi alımı ile ilgili en önemli ağ.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Betül Solmaz

Bir Cevap Yazın