Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
LinkedIn İçin Çalışma Fikirleri
Guru
0

LinkedIn’de işinizin gelişmesi için yeni yollar mı arıyorsunuz?

LinkedIn’de diğer işyerlerinin neler yaptığını merak ediyorsanız, bu makalede dört farklı şirketin başarılı bir LinkedIn profilini nasıl oluşturduklarını göreceksiniz ve kendi kitlenizle etkileşimde bulunmak için ipuçları bulacaksınız.

Çalışan deneyimlerine ve iş olanaklarına odaklanın

900 binden fazla LinkedIn takipçisiyle Disney, bu platformdaki en iyi markalardan biri. Peki Facebook ve Instagram gibi ağlar için daha uygun bir eğlence şirketi, bu kadar büyük bir kitleyi LinkedIn’de nasıl cezbediyor? Yalnızca LinkedIn kullanıcılarının eğlendikleri içeriği paylaşıyorlar.

Disney’in LinkedIn sayfasını ziyaret ederseniz, paylaştıkları içeriğin çoğunlukla çalışanları ve Disney’in iş tarafıyla ilgili olduğunu göreceksiniz. Örneğin, bu makalede, Grand Floridian’ın oda temizliği direktörü, ekibinin konuklara birinci sınıf hizmeti nasıl sağladığını açıklıyor.

iş kuralları

İlginç çalışanların yanı sıra Disney, mevcut en yeni işlerinin hakkında bilgi veriyor ve bir teknoloji çözümleri yöneticisi gibi çalışanlarının ipuçlarını ve tekliflerini paylaşıyor.

linkedin disney

Çalışanların desteklenmesi, LinkedIn’e göre çalışanların güncellemelerinizde olmayan kişilerden %70 daha fazla etkilenmesi olasılığı yüksek olduğundan etkilidir. Çalışanlarınızın sizin için çalıştıklarına ne kadar gururlu ve mutlu olduğunu gösteriyorsanız, LinkedIn üzerindeki görünürlüğünüzü artıran beğeniler, paylaşımlar ve yorumlarla iyiliklerini geri alacaklardır. Disney iş bulurken bile çalışanlara övgüler veriyor.

Bir işletmeyi LinkedIn’e odaklanmak için Disney, iş veya ürün performansıyla ilgili ayrıntıları paylaşıyor. Örneğin, bu gönderi, Disney filmlerinin gişelerde ne kadar başarılı performans gösterdiğine dair bir makaleye bağlantı içermektedir. Bu şekilde, işlerin yalnızca iş taraflarını kapsayan içerikleri paylaşıyorlar.linkedin disney yazıları

Disney, her bir sosyal medya platformu için farklı yollarla sosyal medya pazarlama stratejisi geliştirmenin önemini biliyor. Disney’in ana Facebook sayfasındaki veya Instagram hesabındaki içerik, LinkedIn içeriğinden çok farklı. Facebook ve Instagram’da şirket, doğrudan Disney filmlerini ve diğer eğlendirici içeriklerini tanıtıyor çünkü bu platformlarda hedef kitleleri LinkedIn’den çok farklıdır.

Ürün merkezli içerik paylaşımı

Birkaç yıldır IBM, LinkedIn’de büyük bir ivmeyle kitlesini artırdı. 2012’de 779 bin takipçiyle LinkedIn’de 1.8 milyon etkileşim vardı. Artık IBM’in 3,2 milyondan fazla takipçisi var.

IBM, yapay zeka (AI) gibi en yeni konular da dahil olmak üzere, ürünlerle alakalı konularda ilgi çekici içeriği paylaşarak hızla büyümüştür. IBM, Orta Doğu’da IBM Congnitive Business blogundan bu yazı gibi içerikleri paylaşıyorlar. Makale, IBM CEO’su Ginny Rometty’nin iş gücü içindeki yapay zeka ile ilgili düşüncelerini ve geliştiricilerin korkularını yenmesine yardımcı olabilecek rehber ilkelerinden bahsediyor.IBM linkedin paylaşımları

IBM, iş için önemli konular hakkında yazılar yayınladığında, çeşitli kaynaklardan içerik paylaşıyor. Örneğin, bilişsel bilgi işlem konusundaki diğer yayınlar arasında, IBM’in Watson Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Cloud Platform David Kenny’nin VentureBeat için yazdığı bir konuk makalesi bulunmaktadır. Kenny, Rometty’nin yönergeler hakkındaki düşüncelerini yineler ve IBM’in onkologlara nasıl fayda sağladığını vurguluyor.IBM içerik pazarlama

IBM bilişsel bilgi işlem kullandığından, bu LinkedIn mesajları, IBM’in liderlerin yapay zekayla ilgili düşüncelerini paylaşmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yayınlarıyla uğraşan ve ürünlerini satın alan alakalı bir kitleyi cezbeder.

IBM LinkedIn’de içerik yayınladığında, yayınlar etkileşimi en üst düzeye çıkaracak şekilde tasarlanmıştır. IBM sıklıkla ayrı bir bağlantıya sahip gönderileri oluşturur ve bağlantıya ilgili bir görüntünün eklenmesini sağlar. LinkedIn’in paylaştığı verilere göre, görüntülerin yorumlanma oranı %98 daha yüksektir ve bağlantılar çekişmeyi iki katına çıkarabilir.görselli linkedin paylaşımları

Resminizin etkili olduğundan emin olmak için, otomatik olarak yüklemek için internet sitesindeki küçük resme dayanmak yerine bir bağlantı yayınladığınızda çekici, alakalı bir resim yükleyin.

IBM gibi olumlu sonuçlar almak isterseniz, uzmanlığınızı gösteren ve hedef kitlenizin beğeneceği çok sayıda alakalı içerik oluşturup paylaşarak başlayın. Başkaları tarafından oluşturulan içeriği paylaştığınızda, yaratıcıyı etkilemek için “@” simgesini kullanın. LinkedIn hem profilleri hem de sayfaları etiketlemenizi sağlar ve bunu yapmanız sayfanızın daha güçlü bir ağ oluşturmasına yardımcı olur.

Müşteri memnuniyetini vurgulayın

420 binden fazla takipçisi bulunan UPS, LinkedIn’in bir başka popüler markasıdır. UPS içerikleri, LinkedIn platformunda iyi performans gösteren konulara odaklanarak göze çarpıyor. Örneğin UPS, küçük kamyonlarla şaşırtıcı çocuklardan birinin çok sayıda videosunu paylaşıyor. LinkedIn, videoların paylaşım oranını %75 artırabildiğini söylüyor.linkedin video paylaşımları

UPS, bu videoların çoğunu kendi bünyesinde oluşturuyor. Böylece UPS, diğer ilgili sosyal medya hesaplarında katılımdan yararlanıyor. Örnek olarak, Tiny Trucks videosu, LinkedIn’in yanı sıra Youtube’de görüntülenme ve paylaşımlar alıyor.

UPS, videolar yerine bağlantı gönderirken, depo ve dağıtımla ilgili bu ilginç istatistik (işlerinde önemli olan konular) gibi bir metin içeren konular ekliyor. Çekici tasarımlar ve profesyonel fotoğraflar, LinkedIn haber özetinde dikkat çekmesi açısından büyük önem teşkil ediyor.linkedin link paylaşımı

UPS ayrıca LinkedIn’de müşteri referanslarını paylaşıyor. Görüşmeler ve vaka analizleri müşterileri dönüşlerinde her zaman etkili olmuştur. İnsanlar, şirketinize bağlı olmayan müşterilere her şekilde güvenirler ve onayları daha fazla iş kazanmanıza yardımcı olabilir.

UPS, mutlu bir müşterinin fotoğrafını, müşteriye yardımcı olan çalışanı ve müşteriden gelen bir teklifi içeren hoş deneyimleri müşterilerin gönderdiği beğenilere göre değerlendirir.linkedin müşteri referansları

Sosyal mallar ile ilgili yayınlar genellikle insanların ilgilendiği konularla bağlantılıdır ve UPS, çoğunlukla çevresel sürdürülebilirlik hakkında yayınlar yayınlar. Bu konu doğrudan UPS’e bağlanır, çünkü bir teslimat servisi olarak, çok miktarda ambalaj malzemesi ve yakıt kullanıyorlar. Bu nedenle, müşterilerini çevreyi korumak adına yaptıklarını bildirmeleri önemli.

Örneğin, Upworthy paketleri teslim etmek için bisiklet kullanan UPS’le ilgili bir hikaye okuduğunda, UPS, LinkedIn takipçileriyle hikayeyi paylaştı. Çevreye duyarlı müşteriler şimdi teslimatları için UPS’i kullanma olasılıkları arttı.ups çevre güvenliği

Paylaştığınız gönderilerin çoğunluğunu videolu içerikler oluşturuyorsa ve diğer yayınlarınız için de orjinal görüntüler oluşturursanız, LinkedIn sayfanız da UPS gibi muhteşem sonuçlar üretebilir. Mutlu müşterilerinizden fotoğraf ve referansları da paylaşmalısınız. Sosyal açıdan iyi şeyler yapıyorsanız, LinkedIn’de paylaştığınızdan emin olun. İnsanlar fedakar şirketleri severler.

 

Takip Et

Can Ünlütürk

Öğrenci at Yıldız Teknik Üniversitesi
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Can Ünlütürk

Bir Cevap Yazın