Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Bir Çırpıda LinkedIn
0

Yeni dünya düzeninde iş ararken hepimiz internet üzerinden farklı kaynaklar kullanırız. Bunlar genelde yerel kaynaklardır. Ama LinkedIn bu iş arayış serüvenimizi sosyal medya kullanma alışkanlığımızla birleştirerek, iş ve personel arayanları bir araya getirmiş, 2003 yılında kurulan global bir ağdır. Bulunduğunuz sektörde tüm dünya ile etkileşim halinde olabilmeyi sağlamanın yanında arkadaşlarınızla da etkileşim kurma imkânı sağlar.

 

LinkedIn dünyasına nasıl girilir?

LinkedIn dünyasına adım atmak için her sosyal medya hesabında yaptığımız gibi bir profil oluşturmamız gerekmektedir. Tabii iş dünyası için kullanacağımız bir profil olacağından bazı püf noktaları mevcut. Bu püf noktaları sizi rakiplerinize göre bir adım öne çıkaracağı gibi bir adım geride de bırakabilir.

Profiliniz sizin nasıl göründüğünüzdür, yani sizsinizdir! Profil fotoğrafınız arkadaşlarınızla eğlendiğiniz zaman çekilen bir fotoğraf ise profilinizi inceleyen bir firma yetkilisi tarafından hoş karşılanmayacaktır, ama vesikalık fotoğraf koymanızı da önermem. Durumun ciddiyetinin farkında ama samimi…

Sonrası sizin hangi alanda profesyonelleşmek istediğinize kalmış. İş tecrübeleriniz, katıldığınız seminerler, organizasyonlar özetle yaptıklarınız ve sonrasındaki hedefleriniz, yapacaklarınız. Artık bu profil sizin LinkedIn’deki yani profesyonel iş hayatınızdaki yüzünüz. Nasıl görünmek istediğinize karar vermelisiniz. Etkileşime geçeceğiniz kişilere sizi anlatacak, tanıtacak noktalardır bunlar. Tabii profilinizi güncel tutmanız ve yapacağınız paylaşımlar da mühim.

 

Facebook’da eklemek, Twitter’da takip etmek, LinkedIn’de bağlantı kurmak.

Hepimiz yerel ağlardan iş ararken başvuru yaptığımızda ön yazı, referans mektubu vb. seçeneklerle karşı karşıya kalmışızdır. LinkedIn’de bağlantı kuracağınız kişi ya da şirketlere bağlantı talebi gönderirken amacınızı anlatan yazı ile birlikte gönderirseniz profilinize girmeden önce sizinle ilgili fikir edinmesine yardımcı olur ve dikkatini çekmek için fırsat yakalayabilirsiniz. Bu sizi daha çok ciddiye almasını sağlayacaktır, yapmayanlara göre bir adım öndesiniz. Kuracağınız bağlantılar hedeflerinize yönelik size yardımcı olacak kişiler ya da kurumlar olmalıdır.

Ayrıca “doğru” gruplara katılmak sektörünüzdeki gelişmeleri takip etmenizi ve sektörden yeni insanlarla bağlantı kurarak fikir alışverişinde bulunmanızı sağlayacaktır.

Cenk Bayrakçı

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyor.
Bir ihracat firmasında İdari İşler Müdür yardımcılığı ve ajansta süpervizörlük yaptıktan sonra Dijital Pazarlama'ya olan ilgisinden dolayı bu sektöre yönelmiştir.

Latest posts by Cenk Bayrakçı (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Bayrakçı
Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyor. Bir ihracat firmasında İdari İşler Müdür yardımcılığı ve ajansta süpervizörlük yaptıktan sonra Dijital Pazarlama'ya olan ilgisinden dolayı bu sektöre yönelmiştir.

Bir Cevap Yazın