Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Karlı Bir Sosyal Medya Pazarlama Kampanyası İçin Gerekli 10 Faktör
Popüler
0

Sosyal medya pazarlaması, Facebook ve Twitter’ın ortaya çıkmasından da önceki bir dönemde pazarlama stratejistlerinin zihninde oluşmuştur. Ancak bu fikrin en inatçı rakipleri hala aynı kızgınlıkla ve aynı argümanla bunu söylemeye devam etmektedir; Sosyal medya pazarlaması karlı bir strateji değildir.

Onların kredibilitesi için, sosyal medya pazarlaması para kazanmada mucize bir strateji değildir. 10.000 takipçiyi biriktirmek iyi gibi gözükebilir ve sizi rekabet üzerinde üste taşıdığını hissettirebilir, ancak bu 10.000 takipçi ürünlerinizi almadıysa, gerçekte neye değer?

Bir sosyal medya stratejisinin karlı olması gereken faktörlerini tam olarak keşfedelim.

1.Uygun Harcama

Bazı insanlar “ücretsiz” bir strateji olarak gördükleri için sosyal medya kampanyasına başlarlar. Şirketiniz için bir sayfa oluşturmak için herhangi bir maliyeti olmadığı gibi, bir yayın yapmak için hiçbir şeyin maliyeti yoktur (onu artırmaya veya tanıtmaya karar vermediğiniz sürece). Fakat önemli sonuçlar görmek isterseniz, bunu ücretsiz bir strateji gibi ele alamazsınız.İster ücretli reklamlar olsun, ister ekibinize katılmak için yetenek, ister çabalarınıza yatırım yapmak için zaman olsun, yatırım yapmaya hazırlıklı olmanız gerekir.

2.Strateji

Ayrıca, yalnızca körü körüne sosyal medyaya mesaj göndermeye başlayamazsınız ve ileriye dönük takipçilerin size gönderdiklerinizi beğenmesini bekleyemezsiniz. Başlamadan önce, hedeflerinizi, hedef kitlenizi ve zaman içinde nasıl büyümeyi planladığınızı belirleyen resmi olarak belgelendirilmiş bir stratejiniz olmalıdır. Bu belge kararlarınızı yönlendirecek, ekibinize yeni insanlar seçmenize yardımcı olacak ve size zamanla geliştirebileceğiniz bir şablon verecektir.

3.Tutarlılık

Kârlı sosyal medya stratejileri tutarlıdır. Sosyal medyayı bir yenilik olarak görürseniz, bir hafta dolu bir içerik bir yazı yazabilir ancak önümüzdeki hafta hiçbir şey yazamazsınız. Takipçiler sizden ne bekleyebileceklerini öğrenmek isterler. Dolayısıyla trendleri takip ederek çekmeye çalıştığınız kişileri yabancılaştırmadan stratejinizi belirlemelisiniz.

4.Frekans

Bazı sosyal medya hesapları, takipçilerini mutlu etmek için haftada bir kez paylaşımda bulunmaktadırlar ancak kar elde etmek istiyorsanız, bundan daha aktif olmanız gerekir. Kullanmakta olduğunuz platforma bağlı olarak, günde en az birkaç kez bilgi paylaşmanız ve takipçilerinizle neredeyse sürekli olarak etkileşim içerisinde olmanız gerekir.

5.Değer

Sosyal medya değer alışverişi için bir platformdur; Müşterilerinizin sizden satın almalarını veya hatta bir “beğen” veya bir yorum yapmasını istiyorsanız onlara kıymetli bir değer vermelisiniz. Bu değer birçok farklı biçimde olabilir; Örneğin, kelimenin tam anlamıyla “değer” sunabilir, onlara indirimler veya özel fırsatlar verebilirsiniz veya onlara pratik veya eğlenceli içerik biçiminde de değer verebilirsiniz.

Social-Media-Marketing

Social-Media-Marketing

6.Kişisel Dokunuşlar

Sosyal medya, aynı zamanda insanların diğer insanlarla iletişime geçebileceği bir yerdir. Sosyal medya stratejinizi bir bireyden ziyade bir şirket olarak ele alırsanız, insanları yabancılaştırmaya sürüklersiniz. Şirket markası adına yayın yapıyorsanız, açıkçası kullandığınız kampanya iletişiminde ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Kampanyanızda çok sayıda kişiye dokunmanız gerekir.

7.Takipçi Katılımı

Kişisel dokunuşlardan bahsederken, yalnızca kitlelere içerik sağlamak ve daha fazla takipçi umarak kitleyi büyütmek isterseniz yeterli değildir. Teknik olarak sizi takip eden, ancak markanızla etkileşime girmeyen pasif takipçiler için neredeyse değersizsiniz denebilir. Takipçilerinizin marka deneyiminize sahip olmalarını istiyorsanız, onlarla düzenli olarak, sorular, ileti dizileri ve içerik paylaşımları aracılığıyla etkileşimde bulunmanız gerekir.

8.Kârlı Call To Action

Karlılık bulmacasının tartışmasız en önemli parçası olan karlılık için CTA şart. Burada, amacınız bazen kitlenizi web sitenize yollayarak ve ya onlara bir şeyler satın alma fırsatı vererek harekete geçirmektir. Hedef veya amaçlanan eylem ne olursa olsun, gelir elde etmeli veya markanızı gelir üretmeye bir adım daha yaklaştırmalı.

9.Analitik

Sadece taktikler ile makul bir kâr elde etmek yeterli olmayacaktır. Peki bunu nasıl kesin olarak anlayabilirsiniz ve bu konuda ne yapabilirsiniz? Her iki sorunun cevabı da analitiktir. Kampanyanızın ne kadar etkili olduğunu tam olarak ölçmek için bir kaynak ve bir plana sahip olmanız ve gelecekte iyileştirilebilecek noktaları not etmeniz gerekiyor. Sürekli optimizasyon, uzun vadeli bir kar sağlamanın tek yoludur.

10.Ölçeklendirme Planı

Sonunda, kampanyanızı ölçmek için bir plana sahip olmanız gerekir. Sosyal imparatorluğunuz ne kadar büyük olursa, o kadar kazançlı olur ki, aldığınız her eylem geniş bir kitleyi beraberinde getirecektir. Bu, daha sık yayınlamak, daha fazla platformdan yararlanmak ve artan iş yükünü idare etmek için belki yeni insanlar işe almak demektir.

Bu 10 maddeyi sosyal medya kampanyanıza ekleyebiliyorsanız, çabalarınız için bir yatırım getirisi (ROI) elde etmek için herhangi bir sorun yaşamamanız gerekir. Sosyal medya, sağlam bir temel strateji ile düzgün bir şekilde yürütülürse, en yüksek yatırım getirisi (ROI) pazarlama stratejilerinden biri olabilir. Ancak bu nitelikler olmadan çabalarınızın sonucunu göremezsiniz.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman

Bir Cevap Yazın