Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram’ın Hiç Duymadığınız Özellikleri
1

Instagram’ın geldiği konum itibari ile diğer sosyal medya platformlarını nasıl geride bıraktığına ve markaların bu instagram gücünü nasıl kullanabileceğine bu yazımda değinmiştim. Instagram, sosyal medya platformları arasında liderliğe koşarken, sahip olduğu gücü elinden bırakmamak için yeni özellikler eklemeyi ve sosyal medyaya bu özelliklerle yeni trendler getirmeyi de ihmal etmiyor.

Instagram Kullanıcıları Biyografilerine Hashtag ve Instagram Profili Linki Ekleyebilecekler

Instagram biyografileri gün geçtikçe daha kullanılır hale gelmeye başladı. Paylaştığımız hikayeleri kalıcı olarak biyografimizde bulundurabildiğimiz gibi artık hashtagler ekleyebilme, bir instagram profili linki verebilme şansına sahibiz.
Instagram 21 Mart tarihinde instagram-press.com’dan yaptığı bir paylaşımla biyografilerde hashtag ve profil linkleri yeniliğini kullanıcılarına sundu. Yenilikten bahsederken bu özelliğin, kullanıcılarının kendilerini ve önemsedikleri şeyleri daha güzel ifade edebilecekleri yeni bir yol olduğunu vurguladı.
Artık instagram biyogafinizde # ya da @ kullanarak bir şeyler yazdığınızda, yazdıklarınız bir hashtag sayfasına ya da bir instagram profiline bağlı olacak.
Geçtiğimiz Haziran ayında instagram kullanıcılarına hashtag takip etme özelliği sunarak kullanıcılarının ilgi alanlarını, hobilerini veya tutkunu olduğu şeyleri yakından takip etmelerini sağlamıştı. Bu son yenilikle de tüm bu ilgi alanlarını kullanıcılar direkt olarak biyografilerinden hashtaglerle gösterebilecekler ve ayrıca yine biyografilerinden instagram profili linki verebilecekler.
Bu yeniliğin nasıl çalıştığına gelirsek;
biyografiye hashtag ve profil linki verme
Her zamanki profilinizi düzenlediğiniz alandan biyografinize yazmak istediklerinizi # ve @ kullanarak yazıyorsunuz. Göstermek istediğiniz hashtagi ve instagram hesabını seçtiğiniz anda otomatik olarak biyografinizde yerlerini almış oluyorlar. Eğer başkasının instagram hesabını profilinizde göstermek isterseniz siz paylaştığınız anda karşı tarafa bildirim gidiyor ve karşı taraf izin verdiği takdirde hesabının linkini biyografinizde bulundurabiliyorsunuz.

Instagram Direkt’en Mesajlaştığınız İnsanlar En Son Ne Zaman Instagram’da Olduğunuzu Biliyor

instagram son görülme

Instagram’ın facebook mesenger’dan ödünç aldığı bu özellik sayesinde artık mesajlaştığınız kişiler sizin instagram’da en son ne zaman aktif olduğunuzu biliyorlar. Tabii bu özelliği kapatmak gibi bir seçeneğiniz var ama kapattığınız takdirde siz de karşı tarafın en aktif olduğunu göremezsiniz.
Bu özellikten pek haz etmeyen ve kapatmak isteyenler için;
hareket durumunu kapatma
ınstagram’ın ayarlar menüsünde aşağı doğru inerek “hareket durumunu göster” yazısının yanındaki butona, aynı hesabınızı gizli ya da herkese açık yaparken tıkladığınız gibi tıklayarak bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Instagram’da Etiketlenebilir Ürünler Artık Ülkemizde

Gördüğünüz gibi instagram fotoğrafların paylaşılıp beğenildiği bir platformdan çok daha fazlası haline geldi. Markalar için bir müşteri cenneti ve instagram bunu her geçen gün daha da paha biçilemez hale getiriyor.
instagramdan alışveriş yapma etiketi
Etiketlenebilir ürünler aslında 2016 sonralarına doğru test edildikten sonra, 1 yıl önce Amerika’da başlamıştı ve sonunda ülkemizde de uygulamaya girdi. Ürünlerin etiketlendiğini ilk duyduğumda ürün satacak olan iki önemli unsur aklıma geldi; influencer’lar ve markalar. Bu ikisinin bu harika özellikten nasıl en karlı ve verimli şekilde faydalanabilecekleri gerçekten upuzun ve ayrı bir konu. O nedenle bu yazımda sadece özellikten bahsedeceğim.
Bu özellikle markalar paylaştıkları fotoğraflarda bir ürünü etiketlerken, fiyat belirtebiliyor ve link koyarak takipçilerini ürünün satıldığı web siteye yönlendirebiliyor.
Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre günde bir veya daha fazla marka hesabını ziyaret eden 200’den fazla kullanıcı bu özellik sayesinde ürünü keşfederek satın almanın daha tatmin edici ve kolay olduğunu söylüyor.
Kısacası ürün etiketleme özelliği artık markalar için kişi etiketlemek kadar kolay. Alışveriş yapanlar için ise alışveriş etiketleri ürüne ulaşmak için harcayacakları vakti ortadan kaldırırken, ürünler hakkında bilgiye aynında ulaşmalarını sağlıyor.
Ayrıca yaptığı bu akıllıca yenilik ile instagram tam %44 büyüme sağlamış oldu.

Hikayelere Gelen Yeni Yazı Stilleri ve Renklendirmesi

Aslında bu özellik şubat ayı ile aramıza katılıp çok da yeni olmamasına rağmen yoğunluklu olarak kullanıldığını gördüğüm için yazıma eklemek istedim. Instagram her geçen gün kullanıcılarının yaratıcılığını sınıyor gibi. Önceleri paylaşılan fotoğraflardaki trendler, herkesin kendine özgü fotoğraf filtreleri, farklı instagram konseptleri derken; kullanıcılar instagram hikayelerinde
artık kendilerini kendi tarzlarıyla ifade edebilme imkanı bulurken, bir yandan da yaratıcılığını konuşturuyor.
instagram hikayelerindeki yazı stilleri
4 yeni yazı stilini kullanıcılar istedikleri renklerde kullanabilirken aynı zamanda istedikleri kelimeleri ya da cümleleri de seçip arka plan rengi ekleyerek yazdıklarına vurgu yapabiliyorlar. Instagram kullanıcıları yazı tiplerini hikayelerinde paylaştığı resimler ve videolarla kullanabiliyor ve bu yaratıcı hikayeler diğerlerinde de olduğu gibi eğer paylaştıkları hikayeyi profillerine sabitlemedilerse 24 saat içinde yok oluyor.
Bu özellik sayesinde çok basit bir hikaye paylaşımını bile kullanıcılar rengarenk etkileyici bir paylaşıma dönüştürebilir halde geldi.

Instagram Ana sayfa Yayınını Geliştirmek İçin Yapılan Değişiklikler

Anlaşılan o ki instagram kullanıcılarından aldığı geri dönüşler nedeniyle bazı algoritma değişikliklerine gitmeye karar verdi.
Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre kullanıcılar ana sayfaya girdikleri anda sayfanın anında değişmesinden ve yenilenmesinden pek hoşnut değiller. Bu nedenle instagram “yeni paylaşımlar” butonu getirmeyi planlıyor. Bu buton sayesinde ana sayfaya girdiğinizde siz görmek için basmadığınız sürece kaldığınız yerden ana sayfanızdaki yayını görüyor olacaksınız.
Ayrıca instagram kullanıcılarının ilgilendiği paylaşımları kaçırmayacaklarını da “Avustralya’ya tatile giden arkadaşınızın paylaşımı sabah uyandığınızda sizi bekliyor olacak” diyerek tatlı bir dille açıkladı.
Bunun dışında yayın akışında daha bir çok değişiklik yapacağını söyleyen instagram yakın zamanda bu değişiklikleri kullanıcılarına sunacak.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
75%
Güzel
25%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ayşenur Varol
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın