Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram’ı Etkili Kullanmak İçin İpuçları
1

E-ticaret sitelerinin de aktif olarak kullandığı Instagram kullanımı sadece resim paylaşmak ile bitmiyor. Potansiyel müşterilere ulaşmak, var olan müşteriler ile iletişimi sürdürmek ve daha fazlası Instagram’ı etkili kullanmak için ipuçlarında

 

 • İşletme Hesabı Açın

İşletme hesabının, normal hesaptan farkı; etkileşimlerinizi ve istatistiklerinizi görebilirsiniz, iletişime geç butonu ile müşterileriniz size ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.

İşletme hesabı açma anlatım

 • Görüntü Kalitesi Yüksek Resimler

Instagram’ın sunduğu oranlar 640×640’ dır. Kullanıcılarınıza görsel olarak hitap edeceğiniz için görüntü kalitesi yüksek ve net resimler seçmeye özen gösterin.

 

 • Sadece Reklamınızı Yapmayın

İşletme hesabınızda sadece ürünlerinizin resmini paylaşmayın. Unutmayın amacınız sadece reklam yapmak olmamalı, yaratıcı yollar bularak insanların tekrar paylaşmak isteyecekleri ve beğenecekleri resimler sunun.

 

 • Doğru Filtre Kullanın

Filtre kullanmak sadece kişisel hesaplara ait olmalı gibi bir düşünceniz olmasın. Eğer resimleriniz daha güzel görünecekse filtre kullanmak etkili olacaktır. İşletme hesaplarında en çok kullanılan filtrelerden bazıları ; HEFE, Lo-fi ve Brannan.

Instagram filtreleri

 • Yapmacık Olmayın

İnsansı olun. Bunu okuyunca garip gelmiş olabilir ama pek çok markanın yaptığı hata duygulardan uzaklaşmaktır. Neden ofisinize gelen şirin bir bebeği paylaşmayasınız? Mükemmel olmayı istemekten uzaklaşın. Ofisinizde geçen bir anıyı, çalışanlarınızın doğum günlerini veya etkinlikleri paylaşmak müşterileriniz ile bağ kurmanıza olanak sağlayacaktır.

 

 • #Aktif #Hashtag #Kullanın

Ama asla benim başlıkta kullandığım gibi değil ! 🙂 Hashtagify  gibi araçları kullanarak hangi hashtaglerin aktif olarak kullanıldığını keşfedin. Diğer kullanıcılara ulaşmanın yolu hastag den geçer.

 

 • Soru Sorun

Cevabın sorunun içinde olduğu soruları sorun. Psikolojik olarak bu şekilde sorular, cevaplanmasını kolaylaştırır ve tabi sizin de daha çok etkileşim almanızı sağlar.

 

 • Emoji Kullanın

  Daha çok dikkat çekecek olan emojiler sade metinlerinize renk katacaktır.

Instagram emoji kullanımı

 

 • Yorumlara Cevap verin

Gelen tüm yorumları takip edin ve cevap verin. İnsanlar güvendikleri markalardan alışveriş yaparlar ve güven duygusu oluşturmak onlara iletişime geçmekten başlar. Ufak bir “ yorumunuz için teşekkürler” gayet güçlü bir adımdır.

 

 • Call To Action

Paylaşımlarınızda açık olarak eylemleri (call to action) ve isteklerinizi ifade edin. Eğer son yazınızın okunmasını istiyorsanız; ” Linke tıklayıp son yazıyı okumayı unutmayın ” şeklindeki yazılar açıklayıcı olacaktır.

 

 • Birden Fazla Hesabı Yönetebilirsiniz

  Eğer birden fazla müşteriniz varsa hesapları kontrol etmek zor olabilir. Hesapları ekleyerek, kullanımı kolaylaştırabilirsiniz.

Instagrama hesap ekleme

 • Instagram kullanımı kolaylaştıracak uygulamalar

Birden fazla Instagram hesabını takip etmek sizi korkutuyor mu? Size yardımcı olacak Instagram uygulamalarına göz atabilirsiniz.

 

Özetle Instagram’da sadece resim paylaşmak yeterli değil. Yukarıdaki maddelerden de göreceğimiz gibi pek çok adım sayesinde Instagram’ı daha etkili kullanabilirsiniz.

Melike Serttaş

Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi
Sosyal Medya Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
100%
Yazar Hakkında
Melike Serttaş
Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi Sosyal Medya Uzmanı
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın