Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram’da Takipçi Artırmak için Yapmanız Gerekenler
0

Sosyal medya devlerinden Facebook’u bile geride bırakabilecek altyapı ve hedef kitleye sahip olan Instagram’ın 700 milyondan fazla aktif kullanıcıya, büyük ya da küçük çaplı demeksizin her işletme için potansiyel takipçi sunabilmektedir. Kullanıcılarla hem uygulama içerisinde hem de uygulama dışı anlık iletişime geçebilme durumu da hedef kitleye ulaşabilmeyi kolaylaştırdığından dolayı bu sosyal mecrayı tercih edilir hale getirmektedir. Instagram kullanıcılarının %80’i en az bir işletmeyi takip etmekte ve 120 milyonu aşkın kullanıcı markalarla iletişime girmektedir(web sitesi ziyareti, yol tarifi, e-posta vb.)

Instagramda takipçilerinizi yapay olarak artırabileceğiniz, takipçi satın alma, bot kullanma gibi size çok da geri dönüşü olmayacak yöntemler var. Bu anlamda uygulayabileceğiniz en temel Instagram stratejisi içeriğinizle etkileşimde bulunabilecek ve markanıza değer katabilecek şekilde gerçek takipçilerle bağlantı kurmaktır. Instagram’da takipçi artırabilmek için kişi ya da işletme  tutarlı, gerçekçi ve hedef odaklı olmalıdır.

Instagram Takipçilerinizi Artırmak için İzlemeniz Gereken 7 Adım

1)Açık ve Net Instagram Stratejisi Oluşturun

Ulaşmak istenilen hedefi ve stratejiyi net bir şekilde oluşturmak, sağlam bir temel atmakla eşdeğer görevi görür. Bununla birlikte rakipler hakkında bilgi sahibi olmak ve Instagram üzerindeki stratejilerini takip etmek sektör içerisinde aldığınız rolün etkisini artırabilir.

2)Instagram Hesabınızı Keşfedilebilir Hale Getirin

Kullanıcıların sizi daha kolay bulabilmesi için Instagram hesabınızı ve içeriklerinizi diğer sosyal mecralarda da tanıtmalısınız. Bu doğrultuda daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için ücretli reklamlara da başvurabilirsiniz. Hesabınızın diğer sosyal medya uygulamalarında hashtag ya da direk isim olarak bulunması daha kolay keşfedilmeyi sağlayacaktır. Ayrıca Instagram’ın keşfet bölümü odaklı çalışmalar her zaman değer katar.

3) Doğru Zamanlarda ve Devamlı Paylaşım Yapın

Yapılan araştırmalara göre haftada bir defa paylaşım yapmaktansa günlük yapılan paylaşımların 4 kat fazla geri dönüş sağladığı görülmektedir. Bu denli aktif ilerleyen bir sosyal mecrada takipçilerinizle iletişim içerisinde kalabilmek için sizin de buna ayak uydurmanız gerekmektedir. Doğru zamanlarda paylaşım yapmanız, hedef kitlenizin günlük rutinini ve kullanım saatlerini ayarlayabilmek size anasayfada takip edilen diğer hesaplardan sıyrılma ve öne çıkma fırsatı sunmaktadır.

4)İkna Edici Başlıklar ve Açıklamalar Kullanın

Instagram çoğunlukla görsel bir platform olmasına rağmen açıklamalar etkileşimde büyük rol oynamaktadır. Bunun için önemli kelimeleri vurgulayın, karşı tarafa soru sorun ve emojileri kullanın.

5)Etkili bir Biyografi ve Profil Oluşturun

Profilinzde isim, soyisim, web sayfası ve biyografinizi mutlaka bulundurmalısınız.

6)Instagram Hikayelerini, Canlı Videoyu ve Etiketlemeyi Kullanın

Dikkat toplamak ve katılımı artırmak için seçeceğiniz en önemli yöntemlerden biridir. Instagram, sosyal medyada büyümeye devam eden bir eğilim olan canlı videodan yararlanmak için mükemmel bir ortam yaratmakta. Konferanslar, mağaza içi promosyonlar da olmak üzere canlı etkinlikleri kapsayan mükemmel bir formattır.

7)Instagram’da Reklam Verin

Reklamınızı konuma, yaş ve cinsiyet gibi demografik bilgilere, mevcut bağlantılara ve ilgi alanlarına göre ayarlayabilir ve oldukça hedefli bir kitleyle paylaşabilirsiniz. Bu da size paylaşım stratejinize göre ulaşılabilecek en etkili kitleyi sunar.

Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
100%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın