Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram’da Sosyal Medya Pazarlaması
Guru
0

Her sektörden markalar potansiyel müşterilerine ulaşmak için sosyal medyayı kullanıyor. Yaklaşık 800 milyon kullanıcı ile Instagram giderek büyümeye devam ediyor. Bu nedenle Instagram sosyal medya pazarlaması için en uygun platform haline geldi.

Instagram başlarda fotoğraf paylaşan ve fotoğraflara ilgi duyan insanların olduğu olduğu bir platform olarak görülürken şimdi markalar için tam bir pazar haline döndü. Potansiyel müşteriler de Instagram’da olunca markaların bu kanalda olması kaçılmaz hale geldi. Görselliğe ve büyük bir kitleye hitap ettiği için Instagram, Influencer Marketing için en uygun kanal oldu. Yapılan istatistiklerde Instagram üzerinden yapılan içeriklerde marka erişim ve etkileşimleri Facebook ve Twitter’dan çok daha fazla olduğu görülmüştür. Özellikle giyim, makyaj, eğlence gibi sektörler için instagram en iyi pazarlama aracıdır. Instagram’ın hikaye ve video özellikleri sosyal medya pazarlaması için çok fayda sağladı. Çeşitli içerikleri tanıtmasına olanak sağladı. Ürün ve hizmet pazarlaması için Instagram hedef kitlenize ulaşabileceğiniz en iyi sosyal medya platformudur.

Instagram’ı Pazarlama Aracı Olarak Kullanma

Instagram’ı bir pazarlama aracı olarak kullanacak markalar sayfa yönetiminde şu noktalar dikkat etmelidir.

Paylaşılacak Fotoğrafın Niteliği

Instagram görselliğe dayanan bir sosyal medya kanalı olduğu için paylaşılacak fotoğraf önemlidir. Önce görsel sonra metin gelmelidir. Metin görselle uyumlu olmalıdır; çünkü görsel Instagram’ın en önemli iletişim aracıdır. Hedef kitlesine ulaşmak için fotoğraflara önem verilmelidir. Fotoğraflar yaratıcı ve ilgi çekici olmalıdır. Bir ürünün tanıtımını yapan içerik hazırlanacağında ürünün tek başına fotoğrafı yerine o ürünün kullanıldığı anın yani hikayeleştirilmiş bir görselin paylaşılması gerekir. Görsellerin üzerine yazılar ekleyip asıl nokta vurgulanmalıdır. İndirim dönemlerinde en çok bu görseller kullanılır. Görseller kaliteli bir çekimle yapılmış olmalıdır. Stock fotoğraflar yerine bir hikaye oluşturulan özgün fotoğraflar olmalıdır.

 

sosyal medya pazarlama

Profilin Görünümü

Bir marka için açılan instagram sayfasının profesyonel görünmesi gerekir. Diğer sosyal medya hesapları ve web site bilgileri profilde yer almalıdır. Ne kadar çok sosyal medya hesabınız varsa ve eş zamanlı paylaşım yaparsanız o kadar çok kitleye ulaşabilirsiniz. Fotoğrafa web sitenizden yada bloğunuzdan link ekleyerek paylaşımla ilgili daha ayrıntılı bilgi verebilir ve takipçileri web sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Takipçilerle İletişim

Pazarlama yapılan yer sosyal bir kanal olduğu için paylaşımlarda ve takipçilerle iletişimde samimi olunmalı fazla resmiyetten uzak durulmalıdır. Takipçilerin yorumlarına ve sorunlarına mutlaka dönüş yapılmalıdır. Takipçilerle samimi bir ilişki kuruldukça markanıza sadakat de artacaktır. Ayrıca takipçilerin marka ile ilgili gönderilerini repost etmek de takipçilerinizi özel hissettir.

İçerik Planı Oluşturma

Marka sayfasından düzenli paylaşım yapılması en önemli noktalardadır. Bunun zamanını iyi ayarlamak gerekir. Çok sık paylaşım yapmak yada düzensiz uzun aralıklarla paylaşım yapmak takipçi kaybetmenize neden olur. Bir süre paylaşım yapıp daha sonra ara vermekte takipçilerinizi kaybetmenize neden olur. Instagramı iyi kullanan markalara bakıldığında günde 2-3 paylaşım yaptığı ve aynı düzen içinde devam ettiği, aynı zamanlarda paylaştığı görülür. Ayrıca içeriklerde call to action çağrılarında bulunmak ve tüketiciyi web sitesine yönlendirmek gerekir.

Hashtag Kullanımı ( # )

Kendi markanıza özel bir hastag (etiket) oluşturulmalı. Böylece marka daha bilinir hale gelecektir. Takipçiler de bu hashtagleri içeriklerine ekleyerek markanın erişimini arttırmış olacaktır. Hashtag ile aynı tarz içerikler tek bir etiket halinde toplanır ve ürün yada hizmetiniz hakkında bir kategori oluşturulmuş olur. Hashtag kullanımı ile kullanıcılar hesabınıza ve paylaşımlarınıza daha kolay ulaşır.

Takipçi Sayısı Arttırma

Instagram’da yarışma ve çekiliş düzenleme en çok takipçi kazandıran durumdur. Organik olarak büyüme en doğru yöntemdir. Diğer sosyal medya hesaplarından da aynı zamanlı paylaşım yapmak çekiliş ve kampanyalar paylaşmak sayfanızın takipçi sayısını arttırır. Özel günler ve gündemle ilgili paylaşımlar da yapılmalı. Ünlü kişiler veya sosyal medya fenomenleri ile işbirliği yapmak da markanızın veya ürünün daha çok kitleye ulaşmasını sağlar. Daha çok takipçi kazanmanızı sağlar. Takipçi satın almak instagram’da çok kolay anlaşılan bir durum ve bu durum takipçiler gözünde itibarın zedelenmesine neden olur. Alınan takipçiler de sizin ulaşmak istediğiniz hedef kitleniz olmadığı için size hiçbir avantaj sağlamayacaktır.

Reklam Verme

Instagram’a reklam vererek markayı daha çok kitleye ulaştırabilirsiniz. Reklamları “hikaye” alanından vermek daha yararlı olacaktır. Hem takipçiyi sıkmaz, hem de istediğinde geçebileceği sürekli reklam görmeyeceği bir şekilde reklamınızı vermiş olursunuz. Yani potansiyel müşteriyi bunaltmadan reklamları daha büyük kitlelere ulaştırmış olursunuz. Bu reklamların görüntülenmeleri yüksek olur ve rahatsızlık verme oranı azalır.

Kampanya Düzenleme

Takipçilere beğendikleri fotoğrafları oylamaları ve soru cevap şeklinde kampanyalarla hediyeler vermelidir. Instagram takipçilerine özel promosyonlar ve indirimler hazırlamalıdır. Bu şekilde hem sayfaya olan ilgiyi korumaya, hemde takipçi arttırmaya devam edebilirsiniz.

Hikaye Alanını Etkin Kullanma

İnsanlar bir ürünün tanıtım fotoğrafından çok onun hikayeleştirilmiş tanıtımlarından, bir kurgusu olan içeriklerden hoşlanır. Bir ürünü yada hizmeti pazarlamak için onun hikaye kısmında, bir kurgu halinde tanıtan fotoğraf veya video halinde paylaşılması daha etkili olur. Daha öncede belirttiğim gibi bu alanda reklam vermek markanız için daha faydalı olacaktır. Böylece sayfanıza daha çok erişim ve etkileşim sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu alandan markanızın çalışmaları ile ilgili kamera arkası görüntüler paylaşmanız da takipçilerinizle samimi bir bağ oluşturur ve güven verir.

 

 

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın