Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram’da Marka Olmak
Guru
1

Instagram farklı tarzıyla artık Facebook’u geride bırakmaya başladı gibi gözüküyor. Bir fotoğraf paylaşma platformunun kim tüm dünyada bu kadar popüler hale geleceğini bilebilirdi ki? Özellikle de genç jenerasyonun arasında. İstatistiklere göre Instagram geçtiğimiz yılın Eylül ayında 800 milyon aktif kullanıcıya sahipti. Tabii bu durum markaları harekete geçirdi ve böylece markalar Instagram kullanıcılarının dikkatini çekmek için birbiriyle yarışır hale geldi. Instagram’ın yaptığı bir açıklamaya göre şuan Instagram’da 25 milyon marka hesabı bulunmakta ki bu rakam Haziran 2017’de 15 milyon civarındaydı. Ayrıca yine Instagram’ın verilerine göre %80’in üzerinde kullanıcı Instagram’da marka profillerini takip etmekte, 200 milyon kullanıcı ise aktif olarak bu marka profillerini ziyaret etmekte. Bu kadar istatistiklerle dolu sıkıcı bilgileri vermemin sebebi Instagram’ın markalar için nasıl göz ardı edilemez bir nimet olduğunu vurgulamaktı.

Tabi doğal olarak bunca marka aynı platformda olunca fark edilmek de bir o kadar zorlaşıyor. Ama yine de bu popüler platformda yapılacak iyi ve dikkatli bir planlama ve doğru hedef kitle seçimi markanızı müşterinize sağlıklı bir şekilde ulaştırabilir.

Instagram Hikayelerine Geniş Açıdan Bakalım

Bir çok marka henüz Instagram’ın hikaye özelliğini nasıl kullanacaklarının farkında dahi değiller. Ama farkına varsalar iyi olur çünkü geçtiğimiz yılın Haziran ayında 250 milyon günlük kullanıcıya ulaşan Instagram hikaye özelliği o iki ay içinde 50 milyon daha artış göstermiştir. Yani gerisini siz düşünün.

Hikaye özelliğini 2016 Ağustos ayında bizimle buluşturan Instagram o günden bu yana bir çok yenilik eklemeyi de ihmal etmedi. Farklı video özellikleri, filtreleri ve hatta konum etiketiyle paylaşılan lokasyon hikayelerini izleme fırsatını bizlere sundu.

Bu da bize gösteriyor ki Instagram hikayeleri markalar için yaratıcı pazarlama çalışmalarının yapılabileceği muazzam bir ortam. Örnek verecek olursam, her hikayede olduğu gibi, bir marka yalnızca 24 saat içinde gösterilecek bir hikayesinde, o zaman dilimi içerisinde sürecek olan bir yarışma veya kampanya sunabilir. Böylece müşterilerine, onlar için yarattığı avantajlardan yararlanmaları için bir motivasyon sağlamış olur.

Hikayede öne çıkanlar, belirlediğiniz hikayelerinizi profilinizde arşivleyerek müşterilerinize sunabileceğiniz başka bir özellik. Bu özellik sayesinde takipçilerinizin ya da hedef kitlenizin kaçırmış olabileceği hikayelerinizi görmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu arşiv hikayelerinize konu başlıkları vererek takipçilerinizin ya da hedef kitlenizin sizin hakkında bilmek istediği ve araştırdığı konulara kolaylıkla ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Hikayelerin video özelliğini kullanmak da markanız için çok önemli. Video özelliğini kullanmak takipçilerinize gerçekten var olduğunuzu hissettirecek ve potansiyel müşterinizde markanız hakkında farklı fikirler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin takipçilerinizin pek fikir sahibi olmadığı bir ürününüzü uygulamalı ya da detaylı açıklamalı olarak video şeklinde hikayenizde paylaşabilirsiniz. Böylece takipçilerinizi kendi dünyanıza çekip onlara sizi daha çok tanıma fırsatı sunarsınız.

Instagram’da Marka Ortaklığı

Instagram’da göz önünde olmanız için verebileceğim diğer bir tavsiye ise hedef kitlenizi paylaştığınız diğer markalar ile bir araya gelmenizin sizin için kazançlı bir sonuç doğuracağıdır. Örneğin ortak olduğunuz markalarla sosyal bir nedene dayanan ortak bir kampanya oluşturabilir veya hedef kitleniz için bu markalarla ortak çözebileceğiniz bir konuya odaklanabilirsiniz.

Instagram’da çok sayıda şirket bu tür pazarlama ortaklıkları, katma değerli ortaklıklar kurmaktadır. Hatta bu tür ortaklıklar eğer bütçenize, demografik yapınıza ve stratejinize uyuyorsa influencer da içerebilir. Instagram’da aynı hedef kitleyi paylaştığınız markalarla güçlerinizi birleştirdiğinizde, kazanç sağlayabileceğiniz gibi daha fazla müşteriye de ulaşmış olursunuz. Kurduğunuz bu ortak çalışmalar yarışmalar, araştırmalar, sosyal sorumluluk projeleri veya özel etkinlikler üzerine olabilir.

Çalıştığınız Influencer’lara Markanızı Öğretin

Çalışacağınız herhangi bir influencer, Instagram’da ilgi çekici ve takip edilmek istenen bir hesap olmanız için harika bir adım atmanıza yardımcı olacaktır. Ama bir influencer ile anlaşıp pazarlama stratejisi hazırlamaktan daha fazlasını yapmanız gerekebilir. Öncelikle Instagram’da ilgi çekici olmak şeffaflık ve özgünlük gerektirir. Bu nedenle çalıştığınız influencerlara markanızın karakterini doğru bir şekilde ifade etmeli ve markanız hakkındaki yaklaşım konusunda net olmalısınız. Ürün ya da marka tanıtılırken seçilen tek bir yanlış kelime hedef kitlenizde farklı bir algı oluşmasına neden olabilir.

Konuyu başka bir şekilde ele alacak olursak, çalıştığınız bir influencerın sizinle çalıştığı sırada ya da sizden sonra çalışacağı markalar da sizin markanızı etkileyebilir ya da diğer markanın gölgesinde bırakabilir. Influencerlarla yapacağınız anlaşmalarda bu tür unsurları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

Kendini Beğenmişlik Yapmayın

Markanız ne kadar havalı olursa olsun, sosyal medyada her zaman sizinle ilgili paylaşımlar içermek zorunda değildir. Instagram’da sürekli markanız hakkında konuşmak bir süre sonra hedef kitlenizi bunaltabilir ve Instagram profilinize ilgisiz hale getirebilir. Bu nedenle sizin sevdiğiniz ve takipçilerinizin de sevebileceği ya da yukarıda belirttiğim gibi ortaklık yaptığınız markalar hakkında da paylaşım yapıp fikirlerinizi sunabilirsiniz. Bu şeffaflığınız ve samimiyetiniz size olan ilgiyi arttıracaktır. Tabi bunu yaparken başka markaları sürekli övün kendinizi geri planda tutun demiyorum ama örneğin bir teknoloji markası iseniz ve bir bulaşık makinenizi paylaşıyorsanız müşterilerinizin hangi temizlik ürünü ile daha iyi sonuçlar alacağını belirtmeniz takipçilerinizin hoşuna gidecektir. Paylaşımlarınızın kaydedilme oranı da artış gösterebilir.

Bunun dışında markanızla daha fazla etkileşime geçirecek içerikler düşünün. Örneğin takipçilerinizin size gönderdiği içerikleri paylaşın. Ya da takipçilerinizin kendi profillerinde sizin hakkınızda paylaşım yapabileceği etkinlikler düzenleyin.

Diğer Markaları Takip Edin

Instagram’da etkili bir yol izlemenize yardımcı olacak, esinlenebileceğiniz çok sayıda iyi marka bulunmakta. Bu markaların neler yaptığını araştırabilir ve sizin markanız ile kesişen taktik noktalarına dikkat edebilirsiniz. Bunu yapmak başka bir markayı taklit etmek değil, yapılan işlerden ilham alarak; o işleri kendi marka algınızla bütünleştirerek size uygun hale getirmektir. Tabii ki tüm içeriklerinizi bu şekilde hazırlamayın ama fazla etkileşim almış paylaşımlara dikkat ederek nasıl bir yol izleyeceğinize karar verebilirsiniz. Ayrıca bu sadece markalarla sınırlı değil, gündemi takip ederek popüler paylaşım stillerini yakalayıp kendinize uyarlamanız sizi merak edilen bir Instagram profiline dönüştürecektir.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ayşenur Varol
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın