Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram’da Beğeni ve Takipçi Nasıl Artırılır?
2

Sosyal medyada herkesi mutlu edecek iki şey var; içeriklerin daha çok beğenilmesi ve takipçi kitlesinin büyümesi. Instagram hesabı açtınız, beğendiğiniz ve markanızı (veya kendinizi) güzel temsil edecek fotoğraflar ve videolar paylaşmak için hazırsınız. Instagram hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınızla da bağladınız fakat başta beklediğiniz takipçi sayısına bir türlü gelemiyorsunuz! İçeriklerinizin beğenisi rakiplerinizden çok daha az! İşte bu yazımızda, size Instagram’da beğeni ve takipçi kazanmanın yollarını paylaşacağız.

Instagram’da Beğeni ve Takipçi Kazanmanın Yolları

  • Kendinize bir tema belirleyin.

Çoğu başarılı Instagram hesabı belirli bir temaya sahiptir ve tüm paylaşımları bu temayla uyumlu hazırlanmaktadır. Kendinize benim olayım ne? diye sorun ve ona göre bir tema bulun. Hatta rakiplerinizi inceleyip onların temalarından da esinlenebilirsiniz. Sadece bu esinlenme bariz olmasın ki kötü bir “taklitçi izlenimi” bırakmayın. Ayrıca, seçtiğiniz bu temaya bağlı kalın. Takipçileriniz tutarlılık isteyecektir. Örneğin yemek temalı bir hesap yönetiyorsanız, moda paylaşımı alakasız kaçacaktır.

  • Güzel içerikler paylaşın.

Daha çok beğeni ve takipçi kazanmanın yolu Instagram’da gerçekten güzel içerikler paylaşmaktan geçer. İnsanların sizin hakkınızda acaba gözümden kaçan yeni bir paylaşımı var mı? diye sorup tekrar tekrar hesabınıza girip paylaşımlarınıza çift tıklamasını (beğenmesini) sağlamak istiyorsanız kaliteli içerikler üretin.

  • Caption bölümüne özen gösterin.

Güzel bir fotoğraf veya video çekip düzenledikten sonra olduğu gibi paylaşmayın! Caption / açıklama bölümüne o fotoğraf veya videonun arka planını, hikayesini veya insanların okumaktan keyif alacağı herhangi bir şey (içerikle alakalı olsun) yazın.

  • Programa bağlı kalın.

Takipçilerinizin ne zaman yeni bir paylaşım göreceğini bilmesi önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, tutarlılık önemli. Her gün bir yeni paylaşım yapmak başta kolay görünse de her gün aynı kalitede ve farklı içerikler oluşturmak bir süre sonra sizi yoracak ve kalitenizi düşürmenize sebep olacaktır. Haftanın belirli günlerini kendinize “paylaşım günü” ilan ederseniz oldukça rahat edersiniz. Bunun bir örneği de, Youtube fenomenlerinin “Her salı yeni video!” gibi paylaşımlarıdır. Takipçilerinin bilinçaltında “Bugün salı, bakalım yeni bir paylaşım yapmış mı?” sorusu oluşturup trafiği artırmaktalar.

  • Takipçilerinizle iletişim kurun.

Takipçileriniz ana sayfalarına düşen paylaşımların arkasında gerçek bir insan görmek isterler. Bunun en güzel yolu da paylaşımlarınızın altında onlarla iletişime geçmenizdir. Yorum ve beğenilerine karşılık almak onları size bağlayacak ve etkileşiminizi artıracaktır. Bununla birlikte takipçilerinizin hesaplarına bakıp beğeni ve yorum bırakmanız da ilişkinizi güçlendirir.

  • Etiket / hashtag kullanımına dikkat!

Etiket / hashtag kullanımı paylaşımlarınıza daha çok görüntülenme ve beğeni kazandırır. Takipçiniz olmayan kişilere de ulaşmak güzel olsa da bu strateji, sadık takipçi edinmek için çok da işe yaramaz. Ayrıca #love, #cat gibi çok kullanılan etiketler istediğiniz etkiyi vermeyebilir çünkü gönderiniz birkaç dakika içinde aşağılara düşecektir. Bu yüzden biraz daha spesifik etiketler kullanmaya dikkat edin. Etiketlerin gönderinizle uyumlu olması kadar etiket sayınız da çok önemli. İşe yarayan iki-üç etiketten fazlasını kullanmayın. Bu itibarınız için pek de hoş olmayan fazla uğraşıyor düşüncesine yol açar.

  • Keşfet’i kullanın.

Keşfet bölümü, size büyük ihtimalle kendi kendinize bulamayabileceğiniz paylaşımları sunar. Takip etmediğiniz kullanıcılarla bu kanaldan iletişime geçmeniz, hesabınıza başka bir seviye görünürlük sağlayacaktır.

Gönderilerinizin Keşfet’e çıkmasını istiyorsanız da şunlar önemli;

  1. Gönderideki etkileşim sayısı. (Alınan beğeni ve yorumlar.)
  2. Gönderi paylaşılmasıyla, etkileşimin o hale gelmesi arasında geçen süre. (Ne kadar kısa sürede yüksek etkileşim alırsanız Keşfet’e düşme ihtimaliniz o kadar yüksek olur.)

Takipçilerinize cevap verip yorum yaptıkça, alacağınız etkileşim sayısını artıracak bir ilişki kurmuş olursunuz. Sadece bu bile sizin Keşfet sayfasında yer almanız ihtimalini artırır.

Betül Yeşilürdü

İstanbul Üniversitesi Dilbilimi öğrencisi.
Pazarlama stajyeri, yarı zamanlı gezgin, yarı zamanlı ponçik ev kedisi.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
6%
Güzel
44%
Fena Değil
13%
Olmamış
13%
Rezalet
25%
Yazar Hakkında
Betül Yeşilürdü
İstanbul Üniversitesi Dilbilimi öğrencisi. Pazarlama stajyeri, yarı zamanlı gezgin, yarı zamanlı ponçik ev kedisi.
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın