Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram’a yeni özellik: Hashtag takibi
0

Hashtag kavramı, sosyal medya mecralarının hayatımıza girmesiyle dilimize yerleşen kavramlardan en popüler olanlarından biri. Peki nedir bu hashtag?

Hashtag = Hash(#) ve tag(etiket) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir sözcük. Twitter’da her ne kadar hashtag ile başlamayan başlıklar da artık TT(Trend Topic) olsa da, gündemi belirlerken ya da varolan gündem ile ilgili tweetler atılırken çok büyük önemi ve işlevleri var. Her ne kadar Facebook’ta işlevini yitirmiş gibi görünse de, Instagram’da herkesin ziyaretine açık profillerin gönderilerinin görünürlüğünü artırmak için büyük önem arz ediyor. Instagram’da paylaşılan fotoğrafları/videoları bir nevi kategorize ederek herkesin görmesi sağlamak amacıyla, dolayısıyla gönderilerin de daha fazla beğeni alması amacıyla hashtaglere sıkça başvurulmaktadır.

Instagram’a bir süredir geleceği konuşulan hashtag takip etme özelliği tüm kullanıcılara sunuldu. Bu özellikle insanlar, bir gönderinin altına tıklayarak veya keşfet sekmesinde arayarak ziyaret ettikleri etiket için “takip et” seçeneğine tıklayabilecek ve o etiketle paylaşılmış gönderileri akışında görebilecek.

Peki hashtag nasıl oluşturulur ve oluştururken nelere dikkat edilmelidir?

  • Kullandığınız hashtag’lerin işe yaraması için profilinizin herkese görünür olması gerekmektedir.
  • Hashtag oluştururken rakam kullanabilirsiniz. Ancak $ veya % gibi karakterler işe yaramaz.
  • Sadece kendi gönderiniz için hashtag oluşturabilirsiniz. Başkasının gönderisine yorum olarak yazdığınız hashtag’ler işe yaramaz.
  • Instagram’da bir gönderi için kullanacağınız maksimum hashtag sayısı 30’dur. Fazlasını yazdığınız zaman gönderinizi paylaşırken bir hata alırsınız.
  • Profil > Arama > Etiketler bölümünü kullanarak ulaşabileceğiniz hashtag’leri de artık takip ederek, o konuyla ilgili herkese açık gönderileri de kendi sayfanızın akışı içerisinde görebilirsiniz.

Sonuç olarak etiketleri bu kurallar dahilinde kullanırsanız, mevcut takipçilerinizle sınırlı kalmaz, daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Peki İnstagram’daki en popüler hashtag’ler hangileri?

#love #instagood #me #smile #follow #cute #photooftheday #tbt #followme #girl #beautiful #happy #picoftheday #instadaily #food #swag #amazing #fashion #style #colorful #webstagram #bestoftheday #instacool #funny #life #like4like #look #instadaily

#fun #instagramers #food #smile #pretty #followme #nature #lol #dog #hair #onedirection #swag #throwbackthursday #instagood #beach #friends #hot #funny #blue #life #art #instahub #photo #cool #pink #bestoftheday #clouds

#amazing #followme #all_shots #texgram #family #instago #igaddict #awesome #girls #instagood #my #bored #baby #music #red #green #water #hairstyles #black #party #white #yum #flower #2017 #night #instalove

KAYNAKÇA:

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

 

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Melike Balıkçı

Bir Cevap Yazın