Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram İşletme Profili ve Getireceği Avantajlar
1

Instagram, en başta kullanıcıların yeni şeyler öğrenmek , iletişim kurmak ve yeni trendleri takip etmek amacıyla kullandıkları bir sosyal platformdu .Kullanıcıların zaman içinde değişen ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda bu platformu kullanmaya başlayan işletmelerin de müşterileriyle etkileşime geçmek , ürün tanıtımlarını yapmak ,marka bilinirliklerini artırmak ve kolay ulaşılabilir olmak gibi nedenlerle görsel ve görsel story’leri kullanarak iletişim kurduğu dijital bir pazar haline de geldi.

Instagramın kullanım amaçları ile ilgili istatistiklere baktığımızda görüyoruz ki, Instagram kullanıcılarının %80’i Instagram’ da en az bir işletmeyi takip ediyor,%60’ı Instagram’da ürün ve hizmetler hakkında bilgi ediniyor,%75’i ise bir gönderiden esinlendikten sonra kendi serüvenine başlıyor.

Bu verilerin analizleri sonucunda işletmelerin İnstagram etkinliklerini geliştirmek ve elbette kullanıcıların Instagram’ı kullanım deneyimlerini daha verimli hale getirmek amacıyla Instagram İşletme Araçları yaratıldı.

Bu araçlar bizlere, işletme varlığımızı büyütmemizde ve Instagram mobil uygulaması üzerinden de müşterilerimiz ile daha kolay ve hızlı bir şekilde bağlantıya geçmemize olanak sağlıyor.

Peki,Instagram İşletme Profili ile neler yapabiliriz ?

Instagram İşletme Profili ile işletmemiz için özgün bir görsel alan oluşturabiliriz. Eğer bir benzetme yapacak olursak bu görsel alanımızı bir mağazanın vitrini gibi olduğunu da düşünebiliriz. Burada ilk izlenimde güçlü olabilmek için kreatif olmaya özen göstermek işletmemiz için yüksek avantaj sağlayacaktır. New York Üniversitesi’nde nörobilim direktörü olarak çalışan Dr. Joseph Le Doux’un yaptığı birçok araştırma da gösteriyor ki; tüm hissettiklerimiz içinde görsel olan veriler, beyne en hızlı ulaşanlardır.

Hedef kitlenin; yaş, cinsiyet, konum gibi demografik bilgilerini içeren istatistiklerine ulaşabiliriz. Bu sayede ürünlerimizi uygun hedeflere doğru bir şekilde yönlendirebiliriz. İşletmemiz için oluşturduğumuz ve iletmek istediğimiz  iddialarımızı da bu aracılık ile müşterilerimize aktarabiliriz. Belirlediğimiz iddialar müşterilerimizin bizden satın almalarının nedenlerindendir ve bizim kilit satış noktalarımızdır. Birkaç farklı iddia kullanılabilir ve olabildiğince kısa ve hatırlanması kolay bir biçimde olması ise işletmemize mutlak ki daha etkin sonuçlar getirecektir. Bu da işletmemiz için olabildiğince yüksek avantaj anlamına gelmektedir.

Instagram İşletme Profilimize arama butonu ekleyerek  erişilebilirlik oranımızı da yükseltmiş oluruz. Kısa mesaj mesaj ile farklı iletişim şekli oluşturabilir, mail ya da adres bilgileri gibi data verileri ile de internet dışında dahi müşterilerimizle iletişim kurabiliriz.

Ayrıca; tanıtım araçlar ile işletmemiz ile ilgili bilgileri sunarak yeni insanları internet sitemizi ziyaret etmeye veya işletmemizi aramaya teşvik edebiliriz.

Sonuç olarak ;

Instagram’da bir işletme profili ile varlığımızın olması, işletmemiz için önemlidir. Yukarıda saymış olduğumuz özellikleri kullandığımızda hedef kitlemizi belirleyerek gönderiler, reklamlar yayınlayabilir ve marka olarak bilinirliğimizi arttırarak kendimizi geniş kitlelere kabul ettirebiliriz. Bunun yanı sıra mevcut müşteri memnuniyetini sağlayabilir , yayınlayacağımız içerik ve reklamlarımız ile bizi takip etmeyen yeni müşterilere de ulaşabilir onlarında beğenilerini ve ilgilerini kazanıp mevcut potansiyelimizi genişletebiliriz.

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
87%
Güzel
9%
Fena Değil
4%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın