Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Etkili Bir Instagram Biyografisi İçin İpuçları Ve Fikirler
0

Instagram, profilinizdeki biyografi (bio) bölümüyle, size, kendinizi öne çıkarmak için 150 karakterlik bir şans tanıyor! Bu yazımızda size, Instagram biyografi bölümünüzü nasıl düzenlemeniz gerektiğini, ipuçlarıyla derledik. Aşağıda sıraladığımız altı madde, Instagram profilinizi öne çıkarmanıza yardımcı olacak.

Instagram Profilinizde Neler Var?

Instagram biyografinize geçmeden önce, profilinizi oluşturan temel yapı taşlarını daha iyi tanımanız gerekiyor.

 

 

 

Ad

Bu bölmeye ekleyeceğiniz yazı bold karakterlerle, biyografinizin üstünde görünecektir. Markanızın adını (veya bireysel kullanıcıysanız adınızı) yazın fakat sadece o şekilde bırakmayın. Bu alan size 30 karakter hakkı veriyor. Markanızı varyasyonlarıyla yazabilir (Türk Hava Yolları-THY gibi) veya mobil uygulama (app) için açtığınız bir profilse, app hakkında açıklayıcı bir anahtar kelime yazabilirsiniz.

Bu alan Instagram aramalarına dahil olduğu için, stratejik bir anahtar kelime, hayranlarınızın veya müşterilerinizin sizi bulmasına yardımcı olabilir.

 

Kullanıcı Adı

Kullanıcı adınız sizin Instagram’daki kimliğinizdir. Bu sebeple dikkatli seçmelisiniz. Ayrıca bunun diğer ağlardaki kullanıcı adınızla tutarlı olması bulunabilirliğinizi artıracağından oldukça önemlidir.

 

İnternet Sitesi

Burası, tüm Instagram’da tıklanabilir link koyabileceğiniz tek alandır. Burayı istediğiniz sıklıkta güncelleyebilir, en son içeriklerinizin vs linklerini buraya koyabilirsiniz.

 

Biyografi

Markanızın biyografisi sizi, neler yaptığınızı, markanızın eşsiz yönlerini, instagram dünyasına iyi bir dille anlatmalı. Yalnız bunun için sadece 150 karakter hakkınız bulunmakta. Bu sebeple, biyografinizi öne çıkarmak için yaratıcı olmalısınız.

 

Instagram Biyografiniz İçin İpuçları & Fikirler

  • Emoji kullanın. Sınırlı karakterle öne çıkaramayabileceğiniz özelliklere tek bir emojiyle dikkat çekebilirsiniz. Bunun dışında hayalet emojisini (👻) snapchat kullanıcı adınızın yanına koyarak, konumunuzu yazıp yanına pin emojisini (📍) koyarak, E-posta hesabınızı yazıp yanına E-posta emojisini (📧) koyarak karakterden tasarruf edebilirsiniz.
  • Boşluk bırakmak yerine satır atlarsanız karakterden tasarruf yaparken, okunabilirliği de artırmış olursunuz. Satır atlama Instagram’dan yapılmadığı için telefonunuzun notlar bölümünde biyografinizi düzenleyip, kopyalayıp Instagram’a yapıştırmanız gerekiyor. (İşlem gözünüzde büyüyorsa bilgisayardan Instagram’a giriş yaparak profili düzenle butonundan düzenleme yapabilirsiniz.)
  • Biyografinizde markanız için oluşturduğunuz etiketi (hashtag) paylaşın. Bu etiketin altında toplanan paylaşımlar, hakkınızda araştırma yapan kullanıcılar için güzel bir arşiv olacaktır.
  • İletişim bilgisi ekleyin.
  • Sizi özel yapan şeyleri öne çıkarın.
  • Bir işletmenin hesabını yönetiyorsanız, çalışma saatlerinizden bahsedin.

Betül Yeşilürdü

İstanbul Üniversitesi Dilbilimi öğrencisi.
Pazarlama stajyeri, yarı zamanlı gezgin, yarı zamanlı ponçik ev kedisi.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
11%
Güzel
11%
Fena Değil
11%
Olmamış
10%
Rezalet
55%
Yazar Hakkında
Betül Yeşilürdü
İstanbul Üniversitesi Dilbilimi öğrencisi. Pazarlama stajyeri, yarı zamanlı gezgin, yarı zamanlı ponçik ev kedisi.

Bir Cevap Yazın