Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram’dan Sonra Facebook da Yapay Zekaya Mı Geçecek?
3

İlk çıktığında filtreleriyle ünlenen Instagram yeni özellikler eklemeye ve kullanıcılarını şaşırtmaya devam ediyor.

Şimdi ise Instagram’ın kendisi tarafından duyurulan yeni bir güncelleme geldi. Bu güncelleme ile birlikte yorum sisteminin daha güvenli hale gelmesi planlanıyor.

Dijital yayınlara eşlik eden yorumlar ne yazık ki her zaman samimi değildir. Instagram da bunu biliyor ve internet kullanıcılarının belirli açıklamalarını hafifletmek, uygunsuz kelimeleri engellemek veya bu alanı tamamen devre dışı bırakmak için geçen yıl müdahale etmek zorunda kaldı. Ancak troller, hakaretler ve tacize karşı alınan önlemler, topluluğun büyük bir kısmı için yararlı olmadı.

Yorum Filtresi

Facebook‘a ait olan fotoğraf paylaşım servisi 29 Haziran perşembe sabahı yeni bir yorum filtresini resmen duyurdu. Instagram CEO’su ve kurucu ortaklarından Kevin Systrom şöyle yazdı:

Birçoğunuz, ölçüsüz yorumların Instagram’dan hoşnut olmanızı ve kendinizi özgürce ifade etmenizi engellediğini düşünüyorsunuz. Yayınlardaki ve canlı videolardaki saldırgan yorumları engelleyecek bir filtre geliştirdik.

Böylece platform, algoritmalarına ölçüsüz yorumların otomatik olarak algılanması ve maskelenmesi ile ilgili bir özellik eklemiş oldu.

Spam Filtresi

Instagram’ın ayrıca son bir kaç ay içinde sessizce test ettiği yeni spam filtresi ile taşkın yorumları filtrelemek şimdilik yalnızca İngilizce olarak sunulacak, ancak spam, İspanyolca, Portekizce, Arapça, Fransızca, Almanca, Rusça, Japonca veya Çince olarak da yazılmışsa spam tespit edilebilecek. Bunun dışında herhangi bir dil için ne zaman desteğin açılacağı konusunda bir bilgi verilmezken Türkiye’de söz konusu özelliğin ne zaman kullanımda olacağını haliyle bilemiyoruz. Bu filtreler varsayılan olarak açıktır, ancak her kullanıcı tarafından kapatılabilir.

Yapay Zeka Desteği

Her iki filtrenin yapay zeka ile güçlendirilmesi, yorum filtrelemek için kullanılan teknolojinin bir test veri setiyle eğitildiği ve sadece anahtar kelimelere değil aynı zamanda bağlamlara ve ilişkilere baktığı anlamına geliyor. Arkadaşlar arasındaki bir sözcük, bir yabancıya atılan mesajdan tamamen farklı bir anlama sahip olabilir veya şarkı sözleri, aslında kimseyi rahatsız etmeyebilir.

Instagram’ın bu yeni yorum ve spam filtreleri, Wired‘in aktardığına göre, Facebook’ta şirket içinde geliştirilen yapay bir istihbarat teorisi olan DeepText‘e dayanıyor.

Bu, Facebook’un eninde sonunda yorumları düzenlemek için Instagram’ın algoritmasını kullanabileceği anlamına mı geliyor?

Facebook ise bu konuda şunları kaydetti:

Facebook ve Instagram, izleme modelinden, yorumların nasıl kullanılacağına kadar farklı kullanıcı deneyimlerine sahip farklı platformlardır. Her ne kadar güvenli topluluklar yaratmak için aynı amacı paylaştıysak, farklı yaklaşımlara sahip olacağız. Instagram’ın yeni araçları, her iki şirketin de öğrenebileceği harika bir ilk adım.

Başka bir deyişle Facebook, Instagram’ın yeni algoritma destekli filtrelerini birebir kopyalayamayabilir ancak şirket, bu özellikleri bir gün Facebook’ta daha rahat kullanıcı deneyimleri için yapay zekayı kullanıp kullanamayacağını ve nasıl değerlendireceğini tartışabileceği bir test olarak düşünüyor.

Zeynep Bektaş

French, English, Latin and Ancient Greek translator
Creative writer and encouraged Ruby Monster
Philosophy majored @Sorbonne University

Latest posts by Zeynep Bektaş (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
50%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
50%
Yazar Hakkında
Zeynep Bektaş
French, English, Latin and Ancient Greek translator Creative writer and encouraged Ruby Monster Philosophy majored @Sorbonne University
3Yorumlar

Bir Cevap Yazın