Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram Profiliniz İçin İlk Yardım Kiti
0

“Daha az konuşun, daha çok fotoğraflayın!” Bu gerçekten Instagram‘ın sloganı olabilir. Kurulduğundan beri, görüntüleri (ve videoları) yerleştirmek için gereken her şeyi büyük başarı ile ön plana çıkardı. Bunun yanında, platformun kullanımı son derece kolay, yardım gerektirmeden küçük bir çocuk bile kullanabiliyor, teknolojide çok az bilgi gerektiriyor ve doğuştan bir yazar olmanızı istemiyor. Instagram şimdi 600 milyondan fazla, güzel fotoğrafları tüketmeye hevesli, aylık aktif kullanıcıya hitap ediyor.

Instagram kullanıcıları arasında sert bir çekişme olduğu apaçık. Herkes, küçük kırmızı kalpler, yorumlar ve yeni takipçiler kazanmak için mücadele ediyor. Bu nedenle, kendi profilinize odaklanmanıza yardım edecek bazı önemli ipuçlarını sizin için derledik.

#1 Hashtag kullanın

using hashtags

Her dakika binlerce resim yayınlandığı için, takipçilerinizden biri olmadıkları sürece, rastgele kullanıcıların fotoğraflarınıza rastlaması pek olası değildir. Bu nedenle hashtag kullanıyoruz: yükseltilmiş bir yayın için ödeme yapmak zorunda kalmadan görüntülerimize yeni meraklı gözler izni vermek için. Bir hashtag, belirli bir konuyla bağlantılı “#” sembolünü takip eden bir metindir.

Sosyal medya ziyaretçileri, ilginç bir içerik keşfetmek için bir hashtag arayabilir ve daha sonra yeni heyecan verici sanatçıları keşfedebilir.

Hashtag’lerin gücünü, resminizin açıklamasına bir (veya daha fazla) her eklediğinizde kullanabilirsiniz. Böylece, keşfedilen olmanıza yardım eder ve daha fazla takipçi, beğeni ve yorum çekersiniz.

Instagram’da yayın başına 30 hashtag sınırı vardır. Bilimsel olarak yönlendirilen araştırmalar, Instagram’da Twitter’dan farklı olarak, daha fazla karma etiket oluşturduğunuzda, yayınlarınızın performansını artırdığını gösteriyor. Resimlerinize aşırı yüklenmek istemiyorsanız, yayın başına 5 – 15 tane hashtag kullanabilirsiniz.

Temiz bir görünüm için hashtag’inizi yayınlarınızın sonuna koyun. Etiketleri postun altındaki yorum bölümüne ekleyerek veya bir nokta ve bir satırla kesilmiş 5 satırın altına gömerek etiketlerini de gizleyebilirsiniz. (Instagram, 3 satırdan sonra altyazıları gizler, böylece hashtag’leriniz görünmez olur)

#2 Sizi en iyi yansıtan imzanızı oluşturun

E-postalardan, Facebook yayınlarından veya hatta Tweetlerden farklı olarak, Instagram’da post yayınlamak için “altın bir gün” yoktur. Çalışmalar, resimlerin hafta boyunca aynı şekilde çalıştıklarını sadece haftasonlarının hafif bir bonusa sahip olduğunu gösteriyor. Bu yüzden sabit olmakta fayda var.

Sabit olmaktan başka, yayın gündeminde tutarlı olmanızı sağlayın. İnternet kullanıcıları Pavlov’un köpeğine benzerler: beklentileri geliştirme konusunda hızlı şartlar ararlar. Bu nedenle, mesajınızı bir kalıba koymalısınız.

Kendinizi bir türe göre kısıtlamanızı söylemiyoruz tabi, ancak takipçilerinizin feed’lerinde gezinirken sizi ve stilinizi hemen farkedecekleri bir imza oluşturmalısınız.

#3 Fotoğrafınızın uygun boyutlarda olduğundan emin olun

Instagram için en uygun boyutlar:

  • Kare resimler: 1080px x 1080px;
  • Dikey görüntüler: 1080px x 1350px
  • Yatay resimler: 1080px x 566px

Yakın zamana kadar, Instagram kullanıcılarının pek fazla seçeneği yoktu: yalnızca kare görüntüler yükleyebiliyorlardı. Neyse ki işler son zamanlarda değişti ve artık hem dikey hem yatay resim yükleyebilirsiniz. Instagram’ın küçük resim sürümünü nasıl keseceğini kontrol edemezsiniz, ancak en azından oluşturmak istediğinizi andıran resimlere sahip olursunuz.

Küçük resimlere gelince, en sevdiğiniz resimlerin profilinizde ön plana çıkmasına yardım eden bir numara var: Instagram grid‘i kullanın! Tek yapmanız gereken resminizi 6 (bir manzara için) veya 9 (bir portre için) olarak bölüp ayırdıktan sonra her bir dilim ayrı bir resim olarak gönderildiğinden emin olmaktır.

Zeynep Bektaş

French, English, Latin and Ancient Greek translator
Creative writer and encouraged Ruby Monster
Philosophy majored @Sorbonne University

Latest posts by Zeynep Bektaş (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zeynep Bektaş
French, English, Latin and Ancient Greek translator Creative writer and encouraged Ruby Monster Philosophy majored @Sorbonne University

Bir Cevap Yazın