Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram Hikayeleri Hakkında Her Şeyi Biliyor Musunuz?
0

Instagram denildiğinde aklınıza ilk gelenler güncel paylaşım platformu ya da hikayeler oluyor. Bu yazıdada güncel paylaşım postlarımızı değil hikayeleri konuşuyoruz. Bakalım Instagram’ın en ilgi çeken kısmı hikayeler hakkında neler yapabiliyoruz.

1)Instagram hikayelerini gönderi olarak paylaşmak

Instagram hikayenizde 24 saatlik yapmış olduğunuz bir paylaşımı uğraşmadan post olarak da paylaşabiliyoruz. Nasıl mı? Şöyle ki fotoğrafı çekip hikaye bölümünde paylaştıktan sonra sağ alt köşedeki üç noktaya yani ‘diğerleri’ butonuna tıkladığımızda gönderi olarak paylaş butonuyla karşılaşıyoruz. Tıkladığınızda post paylaşma sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Paylaşımda bulunabilirsiniz.

2)Paylaşılan hikayeleri kaydetmeden saklamak

Hikayelerinizi paylaştınız fakat yoğundunuz kaydetmeyi unuttunuz. Üzülmeyin artık siz kaydetmeden de bir köşede saklı kalıyor. Bunlara nereden ulaşacağınız konusuna değinecek olursak hemen profilinize giriyorsunuz ve sağ üst köşede saate benzetilmiş geçmişi ifade eden bir butonla karşılaşacaksınız. Buna tıkladığınızda arşive gelmiş bulunuyorsunuz. Profilinizdeki postlardan da arşivlediklerinizi görebilir ya da gönderiler kısmına tıkladıktan sonra hikayeler seçeneğine tıklayarak geçmiş olan hikayelerinizin arşivine ulaşabilirsiniz.

3)Instagram hikayelerinize link eklemek

Genel olarak reklam amaçlı yapılan bu seçenek dikkatinizi mutlaka ilginizi çekmiştir. Bunu nasıl yapacağınız konusuna gelecek olursak daha önce bunu sadece işletme hesabına sahip olanlar yapabiliyordu ancak onlarda bir kritere sahip olmak zorundaydı. Yani 10.000 takipçisi olmak zorundaydı. Şuan kişisel hesaplarda bu şekilde link verebiliyor ama yine 10.000 takipçiniz olması şartıyla. 🙂

Kriterlere uyuyorum diyorsanız nasıl link vereceğiniz konusuna gelelim. Hikayenizi çektiniz, sağ üst kısımda bir bağlantı butonu olacak o butona tıkladıktan sonra linki yazıp paylaşabilirsiniz.

4)Instagram hikaye serisi oluşturmak

Biliyorsunuz ki Instagram’a artık ‘Öne çıkar’ diye bir seçenek geldi. Bu öne çıkarmak nedir öncelikle onu açıklayalım. Profil biyografinizin tam altında yuvarlak kutucuklar şeklinde bulunan hepsine tek tek isim verebileceğiniz hikayelerinizi burada herkesin göreceği şekilde muhafaza edebileceğiniz hikaye serisidir. Aynı postlarımızdaki birden fazla ekleme seçeneği mantığındadır.

Örneklendirme yaparak devam edersek daha sağlıklı olacaktır. Makyaj konulu bir bloga sahipsiniz ve bu gün hikayenizde makyaj malzemeleri konulu resimler paylaştınız. Hikayenizi açtığınızda sağ alt kısımda bir kalp şeklinde öne çıkar butonuyla karşılaşıyorsunuz tıkladığınızda buna bir isim verebilir profilinizde paylaşabilirsiniz. Buna benzer aynı kategori altında bir fotoğraf daha aynı seriye ekleyebilir yada yeni bir hikaye serisi oluşturabilirsiniz.

5)Hikayelerinizi özel mesaj göndermek

Hikayenizi istediğiniz gibi şekillendirdikten sonra bunu sadece profilinizde paylaşmak zorunda değilsiniz. Profilinizde paylaşmak istemiyorsanız ‘alıcı’ butonuna tıklayıp göndermek istediğiniz kullanıcıyı seçtikten sonra gönder butonuna tıklayıp gönderebilirsiniz.

6)DM olarak hikaye göndermek

DM kısmından gönderilen hikayelerde de şöyle bir avantaj sunuyor size Instagram, ilk olarak kişiyi seçtiniz ve yanında bulunan fotoğraf kısmına tıkladınız istediğiniz şekilde işlemi tamamladınız. Bu hikayeyi  göndermeden size üç seçenek sunacaktır. Bunlar; Bir kez görüntüle, Yeniden oynatmaya izin ver ya da sohbette tut. Gerisi sizin tercihinize kalmış.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İrem Çavdar

Bir Cevap Yazın