Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Influencer Marketıng Nedir?
0

Influencer Marketing; Facebook, Twitter, Yotube, Pinterest, Snapchat ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında fenomen olmuş kişilerin, bir marka sponsorluğunda marka ya da ürün hakkındaki fikirlerini ve tecrübelerini takipçileri ile paylaştığı pazarlama faaliyetidir.

Popüler pazarlama yöntemlerinden olan Influencer Marketing, günümüzde  birçok marka tarafından kullanılmaktadır. Bu pazarlama tekniği, doğru hedef kitleye ulaşmanın en kolay yollarından biri haline gelmiştir. Günümüzde tüketiciler reklamlar yerine alacağı ürün hakkındaki deneyimlere daha çok önem vermektedir. Artık bu dönemde gazete, televizyon, dergi reklamları sosyal medya reklamları kadar ilgi görmüyor. Tüketiciler yapılan reklamlara değil ürünü kullanan tüketicilerin deneyimine daha çok önem verip ona göre karar vermektedir. Bu durum da Influencer Marketing kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Peki bu Influencer ne demektir? Sosyal medya platformlarında belli bir takipçi kitlesi olan sosyal medya fenomenleri dediğimiz kişilerdir. Bu kişiler sahip oldukları sosyal medya kanalları aracılığıyla kendi takipçilerini etkileme ve tanıtımını yaptığı herhangi bir marka veya ürüne yönlendirme gücüne sahip kişilerdir.

 

 

 

 

 

Günümüzde dijital dünyanın gelişmesi ile her alanda olduğu gibi pazarlama alanında da kullanılan yöntem değişti. Televizyon, gazete reklamları yerine dijital alanda reklam vermek ve markanın tanıtımını yapmak önem kazandı. Reklamını yada yeni çıkan bir ürünün tanıtımını yapmak isteyen firmalar, sponsorluk anlaşmaları yaparak ünlü kişiler veya sosyal medya fenomenleri ile sosyal medyada isimlerini duyurmak için çalışmaktadır.

Tüketiciler izledikleri reklamlara itibar etmekten çok fikirlerine ve tecrübelerine güvendiği kullanıcılara daha fazla itibar etmektedir. Markalar da bu durumdan sosyal medya fenomenleri ile sponsorluk anlaşmaları yaparak faydalanmaktadır.

Influencer Marketing ile markanıza en uygun kitleye fenomenler sayesinde ulaşılabilir. Bunun için en önemli nokta tanıtılacak ürüne yada tanıtımı yapılacak markaya en uygun hedef kitlesine sahip Influencer‘ı belirlemektir.

 

Sosyal medya platformlarında tüketiciler çok fazla reklama maruz kalmaktadır. Bu durumdan tüketici rahatsız olmaktadır. Bu durumda da Influencer Marketing kurtarıcı olmaktadır. Çünkü bu pazarlama tekniği, sanal reklamlar yerine gerçek deneyime bağlıdır. Bu durumdan da tüketiciler reklamlara nazaran daha fazla etkilenir. Ayrıca bu pazarlama yöntemi ile markaya güven daha fazla oluşur. Kullanılan ürünün artıları ve eksilerini deneyime bağlı olarak izlemek tüketici de güven duygusu oluşturur.

Influencer Marketing yönteminde tanıtacağınız ürüne yada markaya göre hangi Influencer ile hangi sosyal platformda reklam yapacağınızı doğru belirlemek gerekir. Sadece popülaritesi yüksek ve daha çok takipçiye ulaşmış diye alakasız kişilerle çalışmak istenilen etkiyi yaratmaz. Aksine markaya zarar verebilir. Marka imajı ve güvenilirliliği için doğru kişilerle doğru platformlarda çalışmak gerekir.

Unutulmamalıdır ki, her dönemde en etkili pazarlama yöntemi Word of Mouth, yani ağızdan ağıza pazarlama şeklidir. Tüketiciler her zaman bir ürün yada marka hakkında reklamdan çok deneyimlere dayalı ağızdan ağıza dayalı pazarlamaya daha çok güvenirler. Influencer Marketing yöntemi de bu pazarlama şeklinin dijital ortama aktarılmış haline dönüşmüştür ve tüketiciler üzerinde reklamlardan daha çok etki ve güven sağlamaktadır.

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın